Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova

Víťazovi prestížnej súťaže Top Agro Slovensko nie sú vzdialené moderné technológie

Víťazovi prestížnej súťaže Top Agro Slovensko nie sú vzdialené moderné technológie
insert_photoKlub poľnohospodárskych novinárov - Róbert Židuliak (vľavo) a Zoltán Černak.

Absolútnym víťazom 28. ročníka súťaže Top Agro Slovensko sa stala spoločnosť Agrodružstvo TP Palárikovo (okres Nové Zámky). Na základe objektívnych ekonomických ukazovateľov boli vyhodnotené najlepšie poľnohospodárske družstvá, obchodné spoločnosti a samostatne hospodáriaci roľníci.  Súťaž organizuje od jej vzniku Klub poľnohospodárskych novinárov.

Najvyšší počet bodov získala spoločnosť Agrodružstvo TP, ktorá hospodári na výmere 2 070 hektárov pôdy. Zakladateľom spoločnosti je Zoltán Černák, muž s bohatou manažérskou skúsenosťou, začiatok ktorej siaha do roku 1965. Vtedy ako 24-ročný poľnohospodársky inžinier prišiel pracovať na družstvo v Hronských Kľačanoch v okrese Levice. Najskôr ako ekonóm, od roku 1970 ako predseda družstva. Jeho bezmála šesťdesiatročná kariéra vyústila do vybudovania rodinného podniku, pýchou ktorého je tak Agrodružstvo TP alebo známejšie Poľno SME, obe so sídlom v Palárikove.

V Palárikove si uvedomujú, že základom je poznanie miestnych prírodných podmienok. Mapujú kvalitu pôdy s GPS technológiou a následne vytvárajú úrodové mapy. Opierajú sa o satelitné snímky, obsah živín v pôde, pH a kondicionalitu pôdy. Vďaka tomu rozdeľujú jednotlivé pozemky do produkčných celkov podľa úrodových, ale hlavne ekonomických výsledkov jednotlivých plodín na jednotlivých parcelách.

Veľkú pozornosť venujú odrodovej skladbe. Každoročne vyberajú najvhodnejšie odrody z 20-30 odrôd pšenice a z 80-100 hybridov kukuríc.

Od leta minulého roka sa intenzívne pripravujú na aplikáciu prípravkov na ochranu rastlín pomocou dronov. Mapujú pozemky a prekážky na poliach, nastavujú aplikačné trasy a vypracovávajú metodiku obsluhy, aby bol proces čo najefektívnejší. Vyžaduje si to veľa práce a času.

„Kto nezačne, nemôže sa zlepšovať,“ hovorí Zoltán Černák.

Hospodárske výsledky za rok 2022

Základnými ukazovateľmi pre stanovenie poradia najlepších poľnohospodárskych podnikov v súťaži Top Agro Slovensko boli rentabilita kapitálu, nákladovosť výnosov z hospodárskej činnosti a produktivita práce. Vyhodnotenie výsledkov vykonala Sekcia stratégií analýz a prierezových činností Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na základe hospodárskych výsledkov za rok 2022.

Najlepšie manažmenty si prebrali ocenenia súťaže Top Agro Slovensko za účasti ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richarda Takáča vo štvrtok 26. októbra 2023 o 17:00 v Aule Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Generálnymi partnermi podujatia sú VÚB Banka a COOP Jednota.

Autor článku: Klub poľnohospodárskych novinárov
Zdroj obrázku: Klub poľnohospodárskych novinárov - Róbert Židuliak (vľavo) a Zoltán Černak.

5 2 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anton Spišák
Anton Spišák
28. október 2023 13:26

Mne sa zdá,že komentovanie výsledkov nie je dostatočné. Chýba mi štruktúra výrobnej činnosti a bližšie informácie. Podobá sa to na Slušovice.