Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Z domova

Vieme prví: Brusel má 315 pripomienok k nášmu strategickému plánu. Podrobnosti však tají

Vieme prví: Brusel má 315 pripomienok k nášmu strategickému plánu. Podrobnosti však tají
insert_photoTASR - Na snímke žena počas zberu kapusty v lokalite Brodno pri Žiline 12. októbra 2021.

Základný dokument nášho poľnohospodárstva – Strategický plán na roky 2023 – 2027 zhodnotila Európska komisia. Ministerstvu pôdohospodárstva bolo zaslaných 315 pripomienok, z toho je 27 vnímaných ako „kľúčové prvky“. Zo strany Európskej komisie a z časti aj rezortného ministerstva je komunikácia k strategickému plánu zahalená rúškom tajomstva. Vzhľadom na spoločný prístup v ostatných štátoch nie je úplne zrejmé prečo.

Chýba Slovensko

Európska komisia na svojej webovej stránke zverejňuje jednotlivé štáty a obsah listov s pripomienkami k národným strategickým plánom. Aktuálne (22.5.2022) je zverejnených 22 listov, z celkového počtu 27 členov Európskej únie.

“Pripomienky sú výsledkom posúdenia zahŕňajúceho všetky útvary Komisie, ktoré skúmali, ako členské štáty identifikovali svoje potreby, čím ich podložili, aké plánujú opatrenia, ktoré chcú implementovať a ako si nastavili jednotlivé ciele. Teraz EK očakáva,  že členské štáty jej pripomienky zapracujú a odovzdajú revidované plány,” vysvetľuje Ingrid Ludviková, vedúca tlačového tímu zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Väčšina listov s pripomienkami členským krajinám je zaslaná 28. apríla 2022. Sú ale aj štáty, ktoré pripomienky dostali neskôr. Česká republika napríklad 5. mája 2022 alebo Lotyšsko 12. mája 2022.

Slovensko dostalo list s pripomienkami k svojmu strategickému plánu 11. mája 2022. Neskorší dátum doručenia pripomienok zo strany EK pravdepodobne súvisí s našim meškaním pri odovzdaní dokumentu do Bruselu.

Čo nám vyčítajú nie je verejne známe

„Európska komisia zaslala dňa 11. 5. 2022 Slovenskej republike oficiálne pripomienky k návrhu Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Pripomienky boli zaslané prostredníctvom tzv. „pozorovacieho listu” (observation letter) resp. jeho prílohy,“ informuje portál poľnoinfo.sk tlačový odbor MPRV SR.

Presne pod názvom „observation letter“ sú na webe Európskej komisie zverejnené dokumenty určené 22 členským štátom. List doručený slovenskému agrorezortu tu však chýba (k 22.5.2022). Európskej komisie, ako aj ministerstva pôdohospodárstva sme sa minulý týždeň pýtali, či nám vedia poslať pripomienky k nášmu Strategickému plánu.

„Zverejnenie pripomienok predpokladáme po spracovaní prvotnej reakcie Slovenskej republiky (cca začiatok júna),“ informuje nás tlačový odbor MPRV SR.

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku nás prostredníctvom Ingrid Ludvikovej v piatok (20.3.2021) presviedča: „Slovensku zaslala Európska komisia svoj list s pripomienkami minulý týždeň. Tieto listy však EK nezverejňuje.“

Listy sú ale na webe Európskej komisie k dispozícii na stiahnutie. Vďaka tomu sa napríklad dozviete, že Česká republika obdržala 340 pripomienok, z toho „kľúčových prvkov“ je 33. Všetky pripomienky si pritom viete prečítať.

Slovensko, podľa odpovede MPRV SR pre poľnoinfo.sk, obdržalo o niečo menší počet pripomienok, ako Česká republika.

„Spolu ide o 315 pripomienok, z toho 27 pripomienok je označených ako „kľúčové prvky”. Časť z pripomienok má formu konštatácií, prípadne pozitívnych postojov EK bez potreby reakcií zo strany SR,“ vysvetľuje nám MPRV SR.

Porovnanie dokumentov na základe počtu pripomienok

Keďže to, čo Európska komisia nášmu strategickému plánu vyčíta, nie je zatiaľ verejne dostupné (k 22.5.2022), vieme kvalitu nášho dokumentu porovnať s ostatnými štátmi len cez jediný konkrétny údaj, ktorým disponujeme. Poskytlo nám ho ministerstvo pôdohospodárstva a ide o počet pripomienok a počet „kľúčových prvkov“. Pripomienok k nášmu dokumentu je 315 a kľúčových 27.

Z listov zverejnených na webe EK je zrejmé, že Dánsko obdržalo 237 pripomienok, z toho 31 je „kľúčových prvkov“.

Francúzsko má 187 pripomienok, z toho kľúčových je 20.

Talianom bolo doručených celkovo 244 pripomienok a tých zásadných je 28.

Maďarský list obsahuje 425 pripomienok z toho je 41 kľúčových.

Rakúsku prišlo 251 bodov a kľúčových je 29 pripomienok.

Nášmu severnému susedovi zaslali 341 pripomienok z toho bolo 31 kľúčových.

SR zašle EK reakciu na pripomienky

Strategické plány majú vstúpiť do platnosti 1. januára 2023. Ministerstva pôdohospodárstva sme sa pýtali, či je termín reálny. Agrorezort ubezpečuje, že harmonogram implementácie základného dokumentu agrárnej politiky ohrozený nie je a vysvetľuje ďalší postup po doručení pripomienok.

„SR na základe požiadavky EK zašle do 3 týždňov prvotnú reakciu na kľúčové prvky pripomienok. MPRV aktuálne analyzuje pripomienky, vedie expertnú diskusiu a pripravuje odpoveď na EK. Následne bude prebiehať niekoľko kôl technických diskusií s EK k spôsobu zapracovania jednotlivých pripomienok do aktualizovaného návrhu SP SPP,“ vysvetľuje tlačový odbor agrorezortu.

Na Slovensko v rámci novej spoločnej poľnohospodárskej politiky pritečie viac ako 4,2 miliardy eur. Z toho takmer 3,4 miliardy eur predstavuje príspevok EÚ a bezmála 866 miliónov eur príspevok štátneho rozpočtu SR. Strategický plán stanovuje celkovo desať cieľov, ktoré chce aj s pomocou uvedených súm docieliť.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR - Na snímke žena počas zberu kapusty v lokalite Brodno pri Žiline 12. októbra 2021.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
23. máj 2022 7:29

Základný dokument by sme mohli stihnúť. Ale ako to bude s nariadeniami vlády a metodickými usmerneniami k nim? Opäť 4 týždne pre podaním žiadostí a pre istotu ešte nejaká rozsiahla aktualizácia na druhý deň, ako sa otvára už tradične GSAA? A potom sa nestíha……