Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Veterinári odporúčajú zabíjačku prasiat v 13 obciach okresu Košice-okolie

Veterinári odporúčajú zabíjačku prasiat v 13 obciach okresu Košice-okolie
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Košice-okolie odporúča chovateľom v 13 obciach na východe tohto okresu, aby čo najskôr vykonali domácu zabíjačku ošípaných, a to bez ohľadu na vek a hmotnosť zvierat. Oznámila pritom, že dané obce boli v súvislosti s výskytom afrického moru ošípaných (AMO) u diviakov v okrese Trebišov na hranici s okresom Košice-okolie vyhlásené za vysokorizikovú oblasť pre prípad výskytu daného ochorenia.

Ide o tieto obce v okrese Košice-okolie – Ďurkov, Kalša, Košický Klečenov, Nový Salaš, Rákoš, Ruskov, Skároš, Slančík, Slanec, Slanská Huta, Slanské Nové Mesto, Svinica a Trstené pri Hornáde.

Produkty zo zabíjačky majú chovatelia použiť len na vlastnú spotrebu a nemali by ich distribuovať mimo obce. Domáca zabíjačka sa musí oznámiť minimálne jeden pracovný deň vopred regionálnej veterinárnej a potravinovej správe.

„Chovatelia, ktorí si ponechajú ošípané, sú povinní mať ich zaregistrované, aj jeden kus chovaný na vlastnú spotrebu. Registrácia sa vykonáva na Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe Košice-okolie, Kukučínova 24 Košice,“ pripomína v týchto dňoch RVPS v oznámení príslušným obciam.

Africký mor ošípaných sa v SR vyskytol zatiaľ na území okresov Trebišov a Michalovce. Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR eviduje celkovo 21 potvrdených prípadov u domácich a divokých ošípaných. Posledný prípad je zo začiatku novembra u uloveného diviaka v katastri obce Leles v okrese Trebišov.

AMO, ktorý zabíja domáce a divé ošípané, na Slovensku prvýkrát potvrdili 24. júla v domácom chove v obci Strážne v okrese Trebišov pri maďarských hraniciach. V rámci opatrení štátni veterinári likvidovali chovy ošípaných v obciach, v ktorých došlo k výskytu nákazy.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments