Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Včelárstvo na východnom Slovensku získalo dôležitého spojenca

Včelárstvo na východnom Slovensku získalo dôležitého spojenca
insert_photoautorka a Marcel Mravec

Prešovská univerzita (PU), ktorá v letnom semestri do vzdelávacieho programu zaradila nový predmet – včelárstvo, v týchto dňoch už stáča v novej včelnici prvý med. Ako vysvetľuje univerzitný včelmajster Stanislav Kowalski, „lipa už dokvitla a nie je predpoklad ďalšej veľkej znášky medu.“

Stanislav Kowalski včelári viac ako desať rokov a aktívne pôsobí v Komunitnej včelej záhrade v Prešove. Prvý semester hodnotí veľmi pozitívne. Už len preto, že sa s týmto predmetom na Prešovskej univerzite vôbec začalo.

Vidím v tom veľký prínos hlavne z dlhodobého hľadiska. Verím, že predmet bude mať pozitívny vplyv na študentov a budú myšlienku včelárstva a ochrany opeľovačov posúvať ďalej. A tiež že budú schopní viesť svoje vlastné včelnice,“ hovorí S. Kowalski.

Zameraný na mladú generáciu

Novú aktivitu univerzity zdôvodňuje rektor Peter Kónya: „Našim cieľom je v prvom rade prispieť k ozdraveniu ekosystému v meste Prešov, na čo chceme využiť časť nášho univerzitného pozemku, na ktorom zriadime včelnice. Druhým rozmerom je získať pre včelárstvo mladú generáciu, a preto sme spustili výučbu nového študijného predmetu s týmto obsahom.“

Ako dodal, ďalším zámerom je rozšíriť ponuku študijných programov pre poslucháčov v rámci Univerzity tretieho veku PU.

Predmet včelárstvo už absolvovalo v Prešove 20 študentov z rôznych odborov, ako environmentálny manažment, ekológia či biológia. Niektorí sú včelári, iní chcú začať a niektorí si zvolili predmet, aby si rozšírili svoje poznatky. Ako zdôrazňuje rektor, tento výberový predmet si môžu zvoliť aj študenti z iných študijných odborov, nielen prírodovedných.

„Títo študenti môžu po skončení štúdia vyučovať na základných či stredných školách, kde budú schopní viesť samostatný včelársky krúžok,“ povedal rektor univerzity.

Základy semester, prax celý život

Semester je na získanie vedomostí a skúseností veľmi krátky čas. To si uvedomuje univerzitný včelmajster a potvrdzuje, že za semester sa nedá naučiť včeláriť.

„To trvá celý život. Cieľom predmetu je dať študentom základné informácie – čo sú včely, v akom prostredí sa nachádzajú, ako interagujú so životným prostredím. Prešli sme si všetky úkony počas včelárskeho roku a praktická časť sa realizovala v novej univerzitnej včelnici,“ informuje univerzitný včelmajster.

Dodáva, že ozajstnú prax nadobudnú študenti až reálnymi skúsenosťami, čo trvá aj desať rokov. Preto bolo nevýhodou dištančné vzdelávanie počas uplynulého roka.

„Predmet je dosť spojený s praxou a do včelnice sme sa dostali až v máji. Ale študenti mali úprimný záujem, s niektorými som nadviazal kontakt, takže spolupracujeme ďalej aj mimo školy. Už som bol napríklad prednášať v zariadení sociálnych služieb, kde študentka vyvíja osvetu ohľadne včiel.“

Včely pomôžu aj pri výskume

Nový predmet nie je jedinou aktivitou Prešovskej univerzity týkajúcou sa včiel. Katedra ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied PU a Komunitná včelia záhrada aktuálne pracujú na výskume, ktorý je zameraný na zisťovanie miery kontaminácie životného prostredia ťažkými kovmi. Na tento cieľ chcú využiť usilovnosť a pracovitosť včiel. Cieľom je vybudovať sieť spolupracujúcich včelárov na Slovensku, ktorí v rámci projektu poskytnú vzorky medu, peľových obnôžok a včiel na hodnotenie vybraných rizikových prvkov. Do výskumnej aktivity sa zapojili viaceré univerzitné pracoviská a včelári z celého Slovenska.

Autor článku: Veronika Fitzeková - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autorka a Marcel Mravec

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments