Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

V odrodových pokusoch môžu ísť agroškoly príkladom

V odrodových pokusoch môžu ísť agroškoly príkladom
insert_photoSPoŠ

Aj keď sa o duálnom vzdelávaní v poľnohospodárstve hovorí len v poslednom období, s reálnym prepojením teórie a praxe majú mnohé školy už bohatú prax. Pozitívne skúsenosti majú už štvrťstoročie v Strednej odbornej škole poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Trnave so spoluprácou v oblasti prvovýroby a výskumu s talianskymi partnermi.

Podnikateľské subjekty u nás majú záujem najmä o žiakov v typických farmárskych odboroch. Žiaci si často vyberajú zamerania, ktoré sa sčasti vzďaľujú poľnohospodárskej prvovýrobe ako je kynológia. Aj takáto medzinárodná spolupráca ich môže nasmerovať k čoraz obľúbenejšej farmárskej oblasti.

Poľnohospodárska škola v Trnave začala v roku 1991 spolupracovať s talianskym regiónom Friuli-Venezia Giulia. Tamojšia organizácia E.R.S.A. Gorizia sa zaoberala permanentným poľnohospodárskym vzdelávaním.

„S touto organizáciou sme začali spolupracovať na výmene študentov. Hneď v roku 1992 išlo 21 študentov na odbornú prax do Talianska,“ hovorí Ján Piešťanský, zástupca riaditeľa Strednej odbornej školy poľnohospodárskej a služieb na vidieku a pripomína, že s tým bolo spojené aj zavedenie taliančiny do vyučovania najprv krúžkovou činnosťou a neskôr ako ďalšieho cudzieho jazyka.

Tak boli odborné skúsenosti spojené aj s rozvojom jazykových zdatností. V porevolučnom čase bola takáto výmena na úrovni strednej školy ešte celkom neznámou a pre školu i talianskych partnerov trvalo dlhšie, kým sa vzájomne spoznali.

„Po prvej úspešnej praxi našich študentov sme robili aj jazykové kurzy v Taliansku a spájali sme ich nielen s návštevou a spoznávaním škôl, ale najmä tamojších výrobných subjektov. Išlo nám o overovanie rôznych plodín, ktoré sa tam pestujú, najmä zelenín. Spočiatku to boli cesnak a cibuľa. Dodávali nám jednotlivé odrody cibuľovín a my sme ich testovali v našich podmienkach,“ spomína J. Piešťanský.

Počiatočná nedôvera sa menila na partnerstvo, spočiatku tamojšie firmy brali spoluprácu ako podporu takmer neznámemu regiónu.

„Keď sme im dali výsledky, ktoré sme spracovali v talianskom jazyku a videli, že je to metodicky správne, už nám začali veriť. Niektoré z výsledkov boli pozitívne i negatívne, ale všetky ich brali do úvahy. Napokon nám sami začali dodávať nové produkty. Nešlo len o zeleninu, ale napríklad aj o prostriedky na hubenie hlodavcov,“ povedal Ján Piešťanský a pripomína, že takýto typ spolupráce so spoločnosťou VEBI Istituto Biochimico trvá dodnes.

Najnovšie majú v Dolných Lovčiciach založené pokusy v odchovni bažantov, kde overujú formy parafínových nástrah.

V priebehu dvadsiatich piatich rokov sa spolupráca vyvíjala, niektoré subjekty zanikli, ich  predstavitelia zomreli a ich následníci už nemali záujem so školou komunikovať. Vďaka spoločnému európskemu priestoru, i projektu Europea Slovakia sa podarilo pri konferenciách nadviazať nové, aj osobné kontakty s ďalšími firmami a partnermi.

„Neraz sa práve na konferencii stretneme so školou alebo pestovateľom, či šľachtiteľom, pripravíme si krátky program a hneď nadviažeme spoluprácu. Najnovšie to bolo napríklad s talianskou Università Popolare del Fortore zo San Bartolomeo in Galdo (BN) a pokračovanie s partnerskou školou I.I.S.S. „B. Caramia – Gigante“ v Locorotondo. Už počas konferencie sme dostali biologický materiál – osivá carosella a farebných karfiolov,“ hovorí J. Piešťanský a pripomína, že takéto úspechy sú motivačné aj pre žiakov.

Aj keď je pravda, že neraz žiaci, ktorí absolvovali krúžok talianskeho jazyka neraz lepšie komunikovali ako tí, čo sa jazyk učili v rámci samostatného predmetu. Všetky tieto skúsenosti využijú žiaci najmä v odbore poľnohospodársky manažment. Pri maturitných prácach i stredoškolskej odbornej činnosti sa zúčastňujú na pokusoch, vyhodnocovaní projektov i ich jazykovej transformácie do taliančiny.

Spolupráca trnavskej školy s Talianskom má svoju nadstavbu aj v partnerských aktivitách mesta Trnava i Trnavského kraja.

„Dodnes mám v pamäti udalosť spred piatich rokov, keď sme mali možnosť privítať hostí z talianskeho mesta Casale Monferrato. Vtedy súčasťou delegácie boli páni Angelo Di Cosmo – terajší viceprimátor a Federico Riboldi, ktorý zase je viceprezidentom mestskej rady. Popri svojich funkcionárskych povinnostiach viceprimátora sa zaujímal i o poľnohospodárstvo. Spolupráca sa za roky rozšírila i do iných regiónov Talianska, pričom o školu, pokusy a mesto začali mať záujem i regióny Puglia a Campania, s ktorými sme sa dohodli overovať kapustové a tekvicové zeleniny. Výsledkom nových partnerských vzťahov bola koncom roka 2015 i návšteva mesta Trnava dvadsaťčlennou delegáciou z Università Popolare del Fortore zo San Bartolomeo in Galdo,“ povedal J. Piešťanský.

Tento rok má trnavská škola z partnerského mesta Cassale Monferato nové odrody brokolice, cukety a karfiolov.

„Nevšednou zeleninou, ktorú teraz skúšame je carosello. Je to kríženec uhorky a melóna, má chuť šalátovej uhorky a má i dekoračné vlastnosti. V poslednom čase čím sa zaoberáme je farebný karfiol. U nás sa pestuje najmä karfiol biely, ale existujú aj ďalšie varianty. Napríklad zelený variant je krížencom karfiolu a brokolice, tzv. romanesco. Ďalej overujeme fialový druh karfiolu Violetto di Sicilia. Najmenej naši spotrebitelia dôverujú zelenému karfiolu s klasickým tvarom ružice, ktorý má viac betakarotéku a farbív. Je to vec aj konzumentského zvyku,“ myslí si J. Piešťanský.

Autor článku: Karol Vrbský – poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: SPoŠ

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments