Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

V druhej polovici marca začali ceny pšenice znova rásť

V druhej polovici marca začali ceny pšenice znova rásť
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cenu pšenice na svetových burzách ovplyvnili v mesiaci marec správy ohľadne politickej situácie vo svete a tragédia v Japonsku, ktorá spôsobila zmenu pomeru dopytu a ponuky. Koniec mesiaca bol ovplyvnený novými prognózami ohľadne výsevu a konečných zásob. Ceny sa teda k 31.marcu mierne stabilizovali a pokles sa zmiernil.

Cena pšenice na burze CBOT poklesla pre termíny obchodovania máj o 9 percent. Kým minulý mesiac sa jej hodnoty pohybovali väčšinou nad 200 eurami za tonu, v mesiaci marec sa jej cena dostala pod túto hranicou. Najväčší prepad zaznamenala spomínaná burza v Chicagu v strede mesiaca a to o skoro 17 percent pre termíny obchodovania máj.

Burza EURONEXT pre termíny obchodovania máj oslabila v priebehu mesiaca o necelé 3 percentá. Najvyšší prepad 17,8 percenta bol zaznamenaný v strede mesiaca. Odvtedy sa cena stabilizovala.

Na burza BÉT cena pšenice oslabila v priebehu mesiac marec najviac. Poklesla o viac ako 12 percent.

Vplyv na cenu a jej vývoj mali okrem už spomínaných faktorov konkrétne prognózy zásob a výsevu tejto komodity, ktoré vyšli v mesiaci marec. Jedná sa o kvartálnu správu USDA, ktorá bola uverejnená 31.3.2011 a týka sa USA. Navýšenie osevných plôch pre pšenicu o 8 percent prekvapilo analytikov, ktorí očakávali nižší nárast.

Najnovšia prognóza medzinárodnej rady pre obilniny IGC upravila svoju prognózu globálnej produkcie pšenice pre rok 2011/2012 na 673 mil. ton, čo je o 4 percentá viac, ako v minulom roku.

Prognóza európskeho združenia Copa – Cogeca pre EÚ-27 odhaduje zníženie osiatych plôch o 0,5 percenta na 22,9 milióna hektárov, ale zároveň počíta s navýšením výnosov oproti minulému roku o 3,1 percenta. Z tohto dôvodu by mala byť očakávaná produkcia pšenice v EÚ vyššia o 2,7 % a dosiahnuť tak 129,72 mil. ton.

Obchodné združenie Coceral vo svojej predpovedi navýšilo plochy osiatia pšenice v EÚ o 1,1 percenta na 23,291 mil. hektárov a celková produkcia pšenice by podľa tejto správy mala dosiahnuť 131,443 mil. ton. Výnosy na hektár by mali byť vyššie, podľa prognózy by sa mali zmeniť z 5,52 tony na hektár na 5,64 tony na hektár.

Prognózy produkcie pšenice sú síce všetkými organizáciami navýšené, jej samotné množstvo ale bude závislé hlavne od vývoja počasia tak v Európe, ako aj vo svete. Okrem množstva produkcie, vývoja počasia a politickej situácie vo svete, bude na cenu vplývať i vývoj cien ostatných komodít a menový vývoj kurz dolára a eura.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments