Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

V Banskej Bystrici hovorili o mlieku

V Banskej Bystrici hovorili o mlieku
insert_photoDeň prvovýrobcov mlieka 2010 v hoteli Kaskády

Štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Gabriel Csicsai vo štvrtok v Banskej Bystrici na Dni prvovýrobcov mlieka uviedol, že je síce rád, že vidí toľko chovateľov hovädzieho dobytka na tomto podujatí, na druhej strane sa ale čuduje, prečo nie sú pred parlamentom. Reagoval tak na situáciu, ktorá nastala v prvovýrobe mlieka.

Ako je známe, minister pôdohospodárstva Zsolt Simon zvažuje platbu na VDJ prehodnotiť, nakoľko považuje za nespravodlivé, že túto podporu poberajú i tí, ktorí s chovom skončili. Gabriel Csicsai sa ale v Banskej Bystrici vyjadril, že platby na VDJ nepovažuje za zbytočne vyhodené prostriedky a je presvedčený, že i v roku 2011 vedia nájsť na ministerstve pre túto oblasť určité zdroje. Podľa návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok dosiahne národný doplatok výšku 10 percent.

„Pokiaľ platba na VDJ bola v roku 2010 pri národnom doplatku 20 percent na úrovni 143 eur, je predpoklad, že ak bude v roku 2011 použitý národný doplatok na VDJ, podpora bude polovičná,“ uviedol Alexander Pastorek, predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM).

Ten považuje podporu za stabilizačný faktor rozkolísaného odvetvia, ktorá má svoj význam. Prvýkrát od roku 1993 zaznamenávame na Slovensku nárast počtu kráv. Ten stúpol z 204 tisíc v roku 2009, na viac ako 209 tisíc v prvom polroku 2010. Napriek tomuto optimistickému vzostupu vytvorila produkcia mlieka, podľa SZPM, v minulom roku stratu vo výške približne 83 miliónov eur (2,5 miliardy korún). Aj preto je podľa zväzu podpora na VDJ z dlhodobého hľadiska stability odvetvia dôležitá. Takmer okamžite sa ale prejavia dôsledky prepadu nákupných cien mlieka. V rámci Slovenska sme zaznamenali pokles úžitkovosti vôbec prvýkrát od vzniku republiky. Súčasná priemerná úžitkovosť dosahuje 5570 litrov na dojnicu a jej výška je na úrovni roku 2005.

Z dôvodu významného poklesu dojivosti a len veľmi mierneho nárastu počtu kráv, Slovensko plnilo v hospodárskom roku 2009/2010 národnú kvótu len na úrovni 79 percent, čo je prepad oproti predchádzajúcemu roku o 10 percentuálnych bodov.

Zamedzenie poklesu výroby a opätovný nárast úžitkovosti by mohli zabezpečiť len vyššie nákupné ceny mlieka. Tie ale rastú len veľmi mierne a za prvých osem mesiacov tohto roka posilnili o 1 cent za liter na súčasných 27 centov. Táto cena zaraďuje Slovensko do poslednej tretiny rebríčka štátov s najnižšími výkupnými cenami mlieka v Európskej únii. Nižšie ceny ako naši chovatelia majú len chovatelia v Slovinsku, Poľsku, Bulharsku, Maďarsku, Lotyšsku, Litve a v Rumunsku. Tu ceny dosahujú len približne 21 centov za kilogram mlieka. Ceny v Nemecku sú napríklad na úrovni 30 centov a v Českej republike 28,3 centov za kilogram suroviny.

Ak sa pozrieme do štátov mimo Európskej únie, tak napríklad na Novom Zélande vzrástli priemerné ceny mlieka za prvých 7 mesiacov tohto roku o päť centov na júlových 29,3 centa za liter mlieka a v USA dosahujú približne podobnú úroveň ako na Slovensku, to znamená 27 centov.

Ďalší vývoj produkcie mlieka bude závislí od mnohých faktorov. Či už od svetových cien mlieka, schopnosti našich chovateľov jednať s obchodnými partnermi cez odbytové družstvá a z dlhodobého hľadiska i od novej spoločnej poľnohospodárskej politiky. Istým spôsobom môže slovenským chovateľom pomôcť i predaj mlieka priamo spotrebiteľovi. Podľa Alexandra Pastoreka tvorí ale priamy predaj len 1 percento celkového predaja. Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš tieto informácie dopĺňa a uvádza, že v auguste sme mali na Slovensku 163 mliečnych automatov.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Deň prvovýrobcov mlieka 2010 v hoteli Kaskády

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments