Zadajte hľadaný výraz

Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Legislatíva Z domova

Ústavný súd zrušil obmedzenia pri prevodoch pôdy

chat_bubbleKomentáre: 20 visibilityZobrazenia: 3336
UniCredit Bank 2018

Obmedzenie vlastníkov pri prevodoch poľnohospodárskej pôdy sú v rozpore so slovenskou ústavou. Na neverejnom zasadnutí o tom dnes (14.11.2018) rozhodol Ústavný súd SR. Vyplýva to zo zverejneného verdiktu.

Ústavní sudcovia za protiústavné označili podstatné časti zákona, ktorý v roku 2014 presadila vtedajšia jednofarebná vláda premiéra Róberta Fica s cieľom zabrániť špekulatívnym nákupom pôdy.

K protiústavným patria podľa rozhodnutia pléna ÚS paragrafy o postupe pri prevode, zverejnení ponuky prevodu a overení a preukázaní podmienok nadobúdania vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku

Spomínaný zákon aj po jeho neskorších novelách nariaďoval vlastníkom poľnohospodárskej pôdy, ktorí chceli pozemky predať, až na výnimky, zverejniť ponuku vo zvláštnom registri. Až pokiaľ o pozemky neprejavili záujem poľnohospodári, mohli vlastníci predať pôdu inému kupujúcemu. Ten ale musel spĺňať podmienku aspoň desaťročného pobytu na Slovensku.

Spomínaný postup neplatil pre prípad prevodu poľnohospodárskej pôdy na blízku osobu, spoluvlastníka danej parcely alebo farmára, ktorý podnikal aspoň tri roky a mal sídlo v obci, kde sa pozemok nachádza.

Ústavný súd rozhodol, že spomínaný postup pri prevodoch pozemkov je v rozpore s právom vlastniť majetok a neprimerane obmedzuje základné práva a slobody. Vo veci vyniesol verdikt až viac ako štyri roky po tom, čo návrh na preskúmanie súladu zákona s ústavou podali opoziční poslanci.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR rozhodnutie Ústavného súdu zatiaľ nekomentovalo. Hovorca ministerstva Vladimír Machalík na otázku ČTK uviedol, že úrad musí verdikt najprv analyzovať.

Autor článku: ČTK, TASR
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1209 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

20 komentárov

 1. Andrej
  15. novembra 2018

  Výborne. Vlastník pôdy nesmie ťahať za kratší koniec.

  Odpovedať
 2. realista
  15. novembra 2018

  áno niet na liberalizmus – ešte začnime predávať zbrane v potravinách veď každý má právo sa brániť….tým ale nechcem povedať že „Jahňátkov“ model bol k niečomu dobrý a zákonný

  Odpovedať
 3. stivko
  15. novembra 2018

  celé to bolo blbosť ked menší SHR slovak nevedel nakupiť pôdu o tri obce dalej.. nahraval len velkým firmam .. celá tá „akože“ podpora farmarov na SK je na smiech …

  Odpovedať
 4. Anonym
  15. novembra 2018

  Napokon by to chcelo doplniť a ošetriť zakonom a tvrdými postihy za znehodnocovanie a poškozovanie pody hospodárením typu „po nás potopa“ ako vyjimočného a něnahraditělného národného zdroja a majetku v nájme ako je to aj v civilizovaných krajinách sveta!zatial tu prevláda ako tam dobre píše realista priam bezbrehý liberalizmus

  Odpovedať
 5. Realista
  15. novembra 2018

  Keby slovaci boli taky vlastenci ako rakusania tak ziadny zakon takehoto cbarakteru nepotrebujeme

  Odpovedať
 6. Robo
  15. novembra 2018

  Škody ktoré priniesol tento „Babišov zákon“ sa budú dlho a ťažko naprávať.

  Odpovedať
 7. Anonym
  15. novembra 2018

  realista keby stě boli takí sedliaci ako ty rakůsky tak by to němal kto navrhnůt !!

  Odpovedať
 8. jm
  16. novembra 2018

  Ten zákon síce bol vydaný ale nebol dodržiavaný. Ako som si prečítal o diskriminácii mladých začínajúcich poľnohospodárov ktorý nespĺňali podmienku troj ročnej doby podnikania. V opačnom prípade nadobúdanie pôdy ne-poľnohospodármi prebehlo bez problémov. Katasrálny úrad asi nemusel rešpektovať zákon a kľudne prevody zapisoval aj napriek platnému zákonu. Našim politikom stačilo okukať ako to majú v tak vychválených štátoch ako je Nemecko ,Rakúsko alebo Francúzko a EK by nemala možnosť nás kritizovať .

  Odpovedať
 9. Anonym
  17. novembra 2018

  Keby bol realista ozaj realista tak by tam nepísal same bludy .Halo budíček nie sme v socializme je rok 2018. krto

  Odpovedať
 10. Anonym
  17. novembra 2018

  JM tak ako to majů v tých štátoch ako vymenůvaš ?Zmluvy nájomné predaj!!Čosi tu natrepeš a němá to hlavu ani petu!Daj to sem co vieš inač je to o ničom!!Mám váže obavy že by si to čo majů tam tak strašne chcel tu!!

  Odpovedať
 11. jm
  18. novembra 2018

  Francúzsko

  Trh s poľnohospodárskou pôdou je rozhodujúcim spôsobom ovplyvnený organizáciou SAFER – tú tvoria zástupcovia poľnohospodárskych organizácií a regionálnych článkov obcí. Jej činnosť kontroluje štát. Jej hlavnou úlohou je podpora transparentného a funkčného trhu s poľnohospodárskou pôdou.

  Každý predaj pôdy treba hlásiť notárovi, ktorý pre SAFER spíše návrh kúpnej zmluvy. Potom má SAFER dva mesiace na rozhodnutie o prijatí alebo odmietnutí návrhu zmluvy. Ak nejde o špekulatívny účel nákupu pôdy, prevod sa akceptuje. V opačnom prípade sa zmluva odmietne.

  Maďarsko

  V Maďarsku zákon o obchodovaní s poľnohospodárskou a lesnou pôdou obsahuje ustanovenia týkajúce sa úradného povolenia na nadobudnutie vlastníckeho a užívacieho práva k pôde. Na nadobudnutie vlastníckeho práva je potrebné predbežné úradné povolenie správneho orgánu. Maďarskému štátu prináleží na poľnohospodársku a lesnú pôdu predkupné právo pred každým iným záujemcom. V súčasnosti musia mať cudzinci, ktorí prejavujú záujem o kúpu pôdy v krajine, najmenej trojročný pobyt na príslušnom území s tým, že na tejto pôde zároveň aj podnikajú.

  Nemecko

  Predaj poľnohospodárskej a lesnej pôdy možno v zmysle sídelného zákona obmedziť alebo odmietnuť záujemcom, ktorí nespĺňajú základné predpoklady. Medzi ne patrí napríklad pobyt kupujúceho v obci, kde sa pôda nachádza, či dodanie záruk o jej riadnom obhospodarovaní. Zároveň nesmie predaj pôdy spôsobiť drobenie pozemkov – ten musí mať minimálne jeden hektár. V Nemecku právne pomery k pôde okrem spomínaného sídelného zákona upravuje aj Občiansky zákonník a zákon o predaji poľnohospodárskej pôdy.

  Rakúsko

  Poľnohospodári tam majú prednostné právo pri nákupe pôdy. Jedným z cieľov regulácie vlastníctva pôdy je aj obmedzenie možnosti jej získania cudzincami, ktorými sa na tieto účely rozumejú občania nečlenských štátov Európskej únie. Právo na získanie povolenia na predaj pôdy cudzincom možno udeliť len v prípade, ak nie sú dotknuté štátno-politické záujmy, ak získanie pôdy zodpovedá hospodárskym záujmom krajiny alebo ak má nadobúdateľ pôdy v Rakúsku trvalé bydlisko najmenej desať rokov.

  Odpovedať
 12. Anonym
  18. novembra 2018

  vypichněm :obmedzený predaj cuzincom něčlenských štátou !!!!Dodanie záruk o jej riadnom obhospodarovaní—kolko z vas to splnia??či 3ročný pobyt v obci –a čo vy ktorí hospodáritě aj v 5tich okresoch s pobytom v mestě!!! V rakůskej obci o 12O čislach je aj 3Osedliakou !!!ako sa predáva tam a tuna kdě si sam v katastre 3obcí???jm porovnávaš Goebelsa s Engelsom!

  Odpovedať
 13. jm
  18. novembra 2018

  Tvoje správanie je smutné už len preto že uvedené veci sú stiahnuté z článku aby si mal nejakú objektívnu informáciu . A ty naopak mňa chceš opäť obviňovať ,že na niečo poukazujem? Podobné články si môžeš sám vyhľadať na nete ale to asi by si musel uznať , že Slovensko nie je jedinou krajinou ktorá si chráni svoje záujmy. To ako sú následne dodržiavané paragrafy v zákone je na tvojom posúdení.Ja som uviedol len svoj skutočný zážitok. Na záver . V minulosti som založil bez akej koľvek podpory farmu v svojej záhrade . Dnes farmu prebral syn z rodinou . Podniká v okruhu 5 km od farmy. Tak že tvoje porovnávanie je v mojom prípade len tvoj výplod chorého mozgu. Nájdi si správneho adresáta a nedávaj všetkých do jedného vreca.

  Odpovedať
 14. Anonym
  19. novembra 2018

  5km od záhradky …to je za humnom!!Ja som zasa zjistil že v anglii vlastní ůzemie ako slovensko jeden Rus a další podobné Ind !V australii sa mal uskutečnit podobný predaj čínanom!To někuponali od takých čo je tuná chcetě obmezovať s hektárom stateným v 100 hektátovom Korwaláně ale od takých AKO VY!!!Ak máš taků starosť o štát tak třeba obmeziť predkupom takých jako ty!Ja to inák něvidzím!!

  Odpovedať
 15. Robo
  19. novembra 2018

  Ako je to v Českej republike ? Nijako. Žiadne obmedzenia. Ten náš zákon je jednoducho protiústavný paškvil. Jeho cieľom je zabetónovať súčasný model, kedy je vlastník nútený prenajímať družstvu svoj majetok za smiešnu sumu cca 10-20% platby za plochu, ktorá má jednoznačne patriť vlastníkovi. Navyše je tu snaha tieto smiešne nájomné trvalo zabetónovať tzv. „obvyklým nájomným“ – ďalším protiústavným zákonom. Prečo by mal nejaký okresný úrad diktovať vlastníkovi, za koľko musí prenajať svoj pozemok a komu ? Dedičstva minulého režimu sa nevieme zbaviť.

  Odpovedať
 16. DoesntMatter
  22. novembra 2018

  Toho dedicstva minulosti sa nikdy nezbavime, kym sa zakonne neupravi, ze vlastnikom pozemku moze byt len jedna osoba, ci fyzicka alebo pravnicka. Tak ako auto ma jedneho vlastnika zapisaneho v TP, aj pozemok ma mat jedneho vlastnika. Zbytocne budeme minat peniaze na komasacie, ked sa nam pozemky na zaklade dedicstva znovu po par rokoch rozbiju.
  Z tohoto problemu vyplyvaju vsetky ostatne, aj „obvykle“ najomne.

  Odpovedať
 17. Robert
  29. novembra 2018

  tak teraz ako je to zrušené a môžem kúpiť ornú pôdu ako fyzická osoba alebo treba čakať na novelu zákona : LP/2017/429 ktorý je v pripomienkovom konaní už vyše roka?

  Odpovedať
 18. DoesntMatter
  29. novembra 2018

  Robert, kataster pri zapise uz potvrdenia o hospodareni nevyzaduje. Takze cesta je otvorena

  Odpovedať
 19. Robo
  29. novembra 2018

  No neviem. Myslím, že rozhodnutie Ústavného súdu musí vyjsť najskôr v Zbierke zákonov. Dovtedy sa ide po starom. Potom majú 6 mesiacov na to, aby zákon dali do súladu s ústavou. Len aby Babiš a Penta neprišli s ešte väčšou čertovinou.

  Odpovedať
 20. DoesntMatter
  30. novembra 2018

  Robo, to je skusenost z poslednych dni. Najprv kataster konanie zastavil a potom to bez dokladov zapisal.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom.