Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z ekonomiky

USA uvalili na rokfort 300-% clo, Francúzi musia opustiť kľúčový trh

USA uvalili na rokfort 300-% clo, Francúzi musia opustiť kľúčový trh
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

New York/Paríž 21. januára (TASR) – Spojené štáty uvalili od 16. januára na francúzsky syr Roquefort (ďalej rokfort) dovozné clo v celkovej výške 300 %, čím podľa francúzskych producentov prakticky úplne zlikvidovali ďalší predaj tohto výrobku v USA.

Americký trh je pre francúzsky rokfort tretím najväčším trhom na svete po Španielsku a Nemecku. Ako uviedli francúzski výrobcovia, po zvýšení ciel na takúto enormnú úroveň si ho už v USA bude môcť dovoliť minimum ľudí.

Američania podľa agentúry Bloomberg využili právo, ktoré im poskytla Svetová obchodná organizácia (WTO) za spor s Európskou úniou. Brusel odmieta dovážať americké hovädzie mäso, ktoré je hormonálne ošetrené, no na pôde WTO sa mu nepodarilo vedecky dokázať, že takéto mäso môže spôsobovať rakovinu. Podľa WTO je tak zákaz zo strany EÚ bezdôvodný. Brusel však neustúpil, a tak organizácia umožnila USA a Kanade uvaliť na výrobky z EÚ clá v hodnote 116,8 milióna USD (90,33 milióna eur) vrátane textilných výrobkov, ale aj gastronomických špecialít ako syr rokfort či huby hľuzovky.

“To je nespravodlivé, že si vybrali ako formu odvety práve nás,” povedal predseda Zväzu výrobcov syra Robert Glandieres. “Pre nás to znamená prakticky embargo,” dodal.

Francúzsko sa však nevzdáva a spolu s EÚ vráti prípad späť na pôdu WTO, povedal dnes francúzsky minister poľnohospodárstva Michel Barnier s tým, že zákaz na dovoz hovädzieho z USA ostane v platnosti.

Výrobcovia rokfortu vyvezú ročne do USA okolo 420 ton, čo je asi 2,5 % ich celkovej ročnej produkcie. To pre nich znamená ročne tržby asi za 6 miliónov eur (180,76 milióna Sk). Podľa francúzskych producentov budú musieť teraz opustiť americký trh, pretože zákazníci nebudú ochotní platiť za kilogram syra 100 USD.

“Na prvý pohľad sa zdá, že tržby z amerického trhu nie sú vysoké, ale pre taký malý priemysel, ako je náš, sú veľmi dôležité,” povedal Glandieres.

“Najväčším problémom teraz je, že keď raz budeme prinútení trh opustiť, bude veľmi ťažké dostať sa späť.”

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Edo Ryba
Edo Ryba
22. január 2009 22:33

To mi pripada byt zo strany USA vazne nespravodlive!