Úrody sladovníckeho jačmeňa dosiahli negatívnych rekordov
Podľa poslednej správy francúzskej analytickej agentúry Strategie Grains, poklesla produkcia sladovníckeho jačmeňa v porovnaní s minulým rokom v Európskej únii o 30 percent na 10,05 milióna ton, keď bolo vyprodukovaných 14,45 milióna ton. Letné suchá, ale i silné zrážky počas zberu sa významne odrazili v dôležitých pestovateľských oblastiach Európskej únie ako Nemecko, Česká republika, Rumunsko, alebo Dánsko. Na Slovensku bolo úroda jedna z najnižších za posledných dvadsať rokov.
Celková produkcia jačmeňa v EÚ je na úrovni 52,7 mil. ton (v roku 2009/2010 to bolo 61,8 mil. ton). Dopyt po jačmeni stúpa najmä v Belgicku, v Holandsku, vo Francúzsku a v Nemecku. Na Slovensku bolo úroda jedna z najnižších za posledných dvadsať rokov.
„Veľká časť nespĺňa kvalitatívne parametre, ktoré požadujú naše sladovne, preto nemajú dostatok tejto základnej suroviny pre plánovanú výrobu v kampani 2010/11. Určité množstvo jačmeňa sa musí importovať alebo sa zníži predpokladaný export sladu,“ hovorí pre poľnoinfo.sk Roman Šusták, výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.
Problémy s nedostatkom sladovníckeho jačmeňa majú i v Rusku, kde sú úrody o polovicu nižšie, ako v minulom roku a ceny vzrástli na približne trojnásobok. Podľa analytického centra Sovekon zožali v roku 2009 v Rusku 18 miliónov ton jačmeňa, vrátane dvoch miliónov ton sladovníckeho.
„V roku 2010 sa hrubý výnos jačmeňa odhaduje na polovicu – asi 9 miliónov ton,“ povedal pre RBK Daily výkonný riaditeľ Sovekona Andrej Sizov, mladší.
Vzhľadom na nižšiu úrodu sladovníckeho jačmeňa vzrástli ceny v mesiaci júl – august o trojnásobok, až na 9 tisíc rubľov za tonu (210 eur). Podľa Igora Pavenského, vedúceho analytického oddelenia spoločnosti Rusagrotrans, v tomto roku môže byť zozbieraných 700 – 800 tisíc ton sladovníckeho jačmeňa, pričom spotreba je najmenej 2 milióny ton.
„Exportovať plánujeme zo severských krajín (Dánska, Švédska a Fínska), ale aj Francúzska, avšak aj tam cena jačmeňa v súčasnosti rastie,“ hovorí Sizov.
V súčasnosti v rámci štátov Európskej únie ovplyvní cenu sladovníckeho jačmeňa návrh Európskej komisie na otvorenia predaja obilnín z intervenčných skladov. Celkovo by malo byť odpredaných až 2,7 milióna ton jačmeňa a v rámci Slovenska je to približne 80 tisíc ton. Dodávky jačmeňa z intervenčných zásob budú mať dopad nielen na ceny jačmeňa, ale aj pšenice. Riadiaci výbor pre obilniny pri Európskej komisii je presvedčený o tom, že dodávky jačmeňa budú mať mierny vplyv ma trh s obilím aj vo svete.