Ukrajina je tretím najväčším vývozcom potravín do EÚ
V prvých piatich mesiacoch tohto roka sa zvýšil vývoz aj dovoz potravín z a do Európskej únie. Štúdia, ktorú uverejnila Európska komisia potvrdzuje, že sa od januára do mája 2023 zvýšil dovoz obilia do EÚ o 48 percent. Prejavilo sa to okrem iného aj zvýšením exportu mlynských a pekárenských výrobkov z EÚ. Ukrajina bola v tomto období po Brazílii a Veľkej Británii tretím najväčším vývozcom potravín do EÚ, pričom dovoz potravín z Ruska – na ne sa embargo nevzťahuje – poklesol.
Vývoz väčší ako dovoz
Po slabšom mesiaci apríl nastal v máji 2023 nárast vývozu aj dovozu, ale vývoz z EÚ rástol o dve percentá rýchlejšie, čo je najvyšší nárast prevahy vývozu z EÚ nad dovozom v skúmanom období: predstavuje 5,2 miliárd eur. Rástol najmä vývoz ovocia a zeleniny (o 25 percent), cukroviniek a čokolády (o 18 percent) a mlynských pekárenských výrobkov (o 15 percent). Vývoz za zvýšil najmä čo do ceny, objemy sa až tak nemenili, čo zapríčinili vyššie vývozné ceny potravín, uvádza sa v štúdii EK.
Najväčší dovozcovia európskeho potravinového tovaru v období od januára do mája 2023 boli Veľká Británia, USA a Čína. Kým do Spojených štátov za vývoz európskych potravín znížil, do Veľkej Británie a Číny sa zvýšil.
Dovoz z Ukrajiny narastá
Dovoz obilia do EÚ sa od januára do mája 2023 zvýšili o 48 percent, čo predstavuje hodnotu 1,7 miliardy eur. Janusz Wojciechowski, eurokomisár pre poľnohospodárstvo, viackrát upozorňoval na to, že ide hlavne o obilie z Ukrajiny a väčšina z neho končí v piatich štátoch susediacich s Ukrajinou, vrátane Slovenska. Dovoz potravín do EÚ z Ukrajiny sa podľa štúdie EK zvýšil, pričom sa znížil dovoz potravín z Argentíny a Ruska.
Ešte viac ako dovoz obilia sa však zvýšil dovoz tabaku (o 52 percent) a cukru, ktorý sa takmer zdvojnásobil. Naopak, čo do finančného vyčíslenia sa znížil dovoz olejov a margarínov (o 16 percent), čo však správa EK pripisuje predovšetkým zníženiu dovozných cien.
Čo kontrola, to problém, dávam si veľký pozor na p-otraviny z Ukrajiny.
Chýbajú čísla o konkrétnom množstve obilia dovezeného z Ukrajiny do EÚ a na Slovensko. Percentá a slová ako „väčšina“ či „hlavne“ samé osebe nehovoria vôbec nič.
Údajmi o konkrétnom objeme dovozu a vývozu agropotravinárskych komodít disponuje i MPRV SR, ktoré sú čiastočne za určité časové obdobie za vybrané komodity spracované i v situačných komoditných správach prístupných na web sídle MPRV SR.
To viem a určite nie je problém pre Poľnoinfo tieto údaje získať a použiť ich v článku. Ak ich nepoužili, tak možno usudzovať, že tie čísla sú zanedbateľné, bez podstatného vplyvu na predaj slovenskej pšenice.
V článku sa uvádza, že obilie z Ukrajiny končí najmä v piatich štátoch susediacich s Ukrajinou, vrátane Slovenska. Sú tie čísla zanedbateľné ?
Ide mi o dovoz pšenice z Ukrajiny do SR. Vy nejaké čísla vidíte ?
Tie čísla ani neuvidíte. Príde k nám pšenica s pôvodom z Ukrajiny z Rumunska alebo z inej krajiny ako ich produkt. Papier veľa znesie. Obchodník chce na tom zarobiť za každú cenu. Podobné sa stáva aj pri mäse. Na obale sa uvádza štát, kde to mäso balili, ale nie pôvod… Celý komentár »
Mýlite sa. Pri dovoze obilia je uvedenie krajiny pôvodu nevyhnutnosťou.
Iste viete, že prístup k podrobným údajom z colnej štatistiky majú iba kompetentné organizácie, potrebné pre svoju prácu. Analýza situácie na základe odhadov môže byť však zavádzajúca.
Nehovorím o odhade. Tieto informácie nie sú utajované, takže by to nebol žiadny problém pre redakciu Poľnoinfo, pokiaľ by mali záujem, seriózne informovať.