Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 8. júlu

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 8. júlu
insert_photoFilip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

V tabuľke uvádzame prehľad cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 8.júlu 2010 a ich porovnanie s cenami, za ktoré boli obchodované na daných miestach k 1.júlu 2010. Zároveň pri každej komodite nájdete ceny, za ktoré boli tieto komodity obchodované na Slovensku alebo v Českej republike kvôli možnosti porovnať si rozdiely v cenách komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov, či obchodných miest.

V sledovanom období sa ceny sledovaných komodít vyvíjali mimoriadne priaznivo, čo je veľmi pozitívnym signálom v čase začínajúcej sa žatvy na Slovensku.

Napriek správam farmárov o hospodáriacich v Nemecku a Francúzsku o úrodách vyšších ako je priemer ostatných piatich rokov sa zdvihli ceny vo francúzskych obchodných miestach o 21,77 €/t u sladovníckeho jačmeňa, o 13,00 €/t u kŕmneho jačmeňa a o 19,50 €/t u potravinárskej pšenice. Podobne rástli ceny aj v Nemecku, keď cena potravinárskej pšenice vzrástla v Hamburgu o 6,00 €/t, kŕmnej pšenice o 9,00 €/t a sladovníckeho jačmeňa v Mníchove o 6,00 €/t.

Priaznivý vývoj cien sme zaznamenali aj v poľských regiónoch Sliezsko a Zachodni.

V nasledujúcom období by sa ceny všetkých sledovaných komodít nemali výraznejšie meniť. Na cenové pohyby budú stále viac vplývať informácie o priebehu a prvých výsledkoch zberu týchto komodít v rozhodujúcich svetových obilniciach, ako aj samotnej Európe. Prihliadať sa bude na výšky úrod z pohľadu tvorby zásob, ako aj kvalitatívnych parametrov, ktoré v regióne strednej Európy budú poznačené nadmernými zrážkami v predchádzajúcom období.

Autor článku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments