Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Trh predaja traktorov sa rozhýbal

Trh predaja traktorov sa rozhýbal
insert_photopoľnoinfo.sk - traktory vyrobené v Brne čakajú na expedíciu.

Za deväť mesiacov roku 2012 vzrástol počet predaných traktorov, oproti rovnakému obdobiu minulého roka, o 84 na aktuálnych 619 kusov. Podľa štatistík sa zdá, že rok 2012 bude z hľadiska predaja najlepší od rekordného roku 2009.

Najpredávanejšími strojmi medzi slovenskými poľnohospodármi sú traktory John Deere, ktorých sa podľa nami získaných štatistík predalo na Slovensku 127. Na druhom mieste je tradičná značka Zetor, ktorá na slovenskom trhu umiestnila za deväť mesiacov takmer stovku traktorov. Ako pre portál poľnoinfo.sk povedal technický zástupca spoločnosti Zetor Slovensko – Peter Kompan, predaj traktorov plní očakávania a je v súlade s tým, ako bol nastavený plán.

„Oproti minulým rokom vnímame výraznejší záujem o traktory na východnom Slovensku, ktoré nebolo tak zasiahnuté extrémami počasia. Pozornosť v jesenných mesiacoch vzbudila aj tohtoročná novinka Zetor Forterra HSX, ktorý sme našim poľnohospodárom predstavili na výstave Agrokomplex 2012 “ uviedol Peter Kompan.

Tretie miesto z hľadiska predaja zaznamenali traktory vo farbách spoločnosti New Holland. Podiel troch najpredávanejších značiek na slovenskom trhu prevyšuje 50 percent. Druhú polovicu trhu si rozdeľuje minimálne 20 značiek.

Z hľadiska rebríčka štvrtú priečku obsadila značka Case a piate miesto traktory Belarus.  V prvej desiatke predaja skončili aj zeleno-červené nemecké traktory FENDT. Marketingová riaditeľka spoločnosti Hriadeľ, výhradného dovozcu týchto traktorov hodnotí prvých deväť mesiacov ako „obdobie, keď poľnohospodári vzhľadom na výrazne slabšiu tohtoročnú úrodu, ak investovali, tak skôr do cenovo prístupnejšej techniky, čo sa odzrkadlilo konkrétne v predaji našej spoločnosti. Je známe, že technika FENDT vedie nielen svojou špičkovou kvalitou, výkonom a technickým vybavením, ale aj cenou. Až vyššie realizačné ceny poľnohospodárskych produktov otvorili cestu k väčším nákupom, ktoré sme zaznamenali v neskorších jesenných mesiacoch tohto roku.“

Extrémy počasia a jesenný nárast záujmu o modernizáciu traktorovej techniky vníma aj dodávateľ strojov Deutz Fahr z Radošiny. Tie sa v rámci rebríčka najpredávanejších strojov umiestnili v prvej desiatke.  

 „Po relatívne väčšom záujme o modernizáciu strojového parku na jar, nastalo obdobie, keď pozornosť poľnohospodárov ovplyvnili výsledky zberu a preto vyčkávali, ako speňažia úrodu. Zdá sa, že aj napriek slabším úrodám ich podržali nadpriemerné svetové ceny a trh s predajom traktorov sa na jeseň znova rozhýbal,“ uviedol pre poľnoinfo.sk Milan Strapko, produkt manažér spoločnosti Ematech.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - traktory vyrobené v Brne čakajú na expedíciu.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments