Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

Toman po rokovaní s členom EK verí v dobrovoľný limit platieb

Toman po rokovaní s členom EK verí v dobrovoľný limit platieb
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Európsky komisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan, ktorý v piatok navštívil Českú republiku, podľa ministra poľnohospodárstva Miroslava Tomana (za ČSSD) načúva potrebám jednotlivých krajín.

Toman preto verí, že zastropovanie platieb pre podniky do určitej veľkosti nakoniec nebude direktívne, ale dobrovoľné. Zároveň uviedol, že česká požiadavka má podporu mnohých krajín, a to aj zo západnej Európy. Povedal to v piatok na tlačovej konferencii v Židlochoviciach na Brnensku.

Horný limit pre platby, ktorý by postihol veľké agropodniky hospodáriace na tisícoch hektároch pôdy, sú kľúčovým rozporom v návrhu Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ pre roky 2021 až 2027.

Maximálna platba pre jednu farmu by mala byť podľa návrhu ročne 100.000 eur. Keby bol tento limit dobrovoľný, mohli by štáty podporovať poľnohospodárske podniky aj vyššou čiastkou.

O definitívnej podobe by sa malo rozhodnúť v prvom polroku budúceho roka v Európskej rade a Európskom parlamente. Postoj českej vlády k direktivnímu zastropovaniu je jednoznačne odmietavý, ale rad europoslancov, poslancov či senátorov, napríklad z ODS, limit naopak podporuje. Podľa nich sa menší a strední poľnohospodári oveľa lepšie starajú o krajinu a sú perspektívou pre udržanie života na vidieku, zatiaľ čo veľkí poľnohospodári majú k pôde vzťah čisto ekonomický. O limit usilujú práve aj malí a strední poľnohospodári, ktorí sa doteraz cítia voči veľkým podnikom v nevýhode. Podľa niektorých juhomoravských poľnohospodárov však nemožno hodnotiť vzťah k pôde podľa veľkosti podniku.

Česká republika o zmenu z direktívneho na dobrovoľné zastropovanie usiluje kvôli tomu, že česká farma je priemerne výrazne väčšia ako v západnej Európe vzhľadom k historickému vývoju v českom poľnohospodárstve.

“Spoločná poľnohospodárska politika by mala zabezpečovať každému poľnohospodárovi možnosť podnikať. Štátov, ktoré nás podporujú, je pomerne dosť. Rokovali sme s Francúzskom i Nemeckom, podporuje nás celá Vyšehradská štvorka či Holandsko. Samozrejme máme aj plán B, ale zatiaľ ho nebudem zverejňovať a intenzívne pracujeme na pláne A,” povedal Toman.

Už v minulosti zastropovanie priamych platieb poľnohospodárom odmietol aj český premiér Andrej Babiš (ANO). Medzi najväčšieho príjemcu európskych peňazí pre poľnohospodárov patria v Česku spoločnosti holdingu Agrofert, ktoré vlani Babiš previedol do trustových fondov.

V ďalších oblastiach Spoločnej poľnohospodárskej politiky sa podľa ministra Tomana Česi s Hoganom viacmenej zhodujú. EÚ má v ďalších siedmich rokoch do poľnohospodárskeho výskumu a inovácií dať desať miliárd eur, majú byť podporovaní mladí poľnohospodári, aby sa podarilo zvládnuť generačnú obmenu, má ubudnúť byrokracie a na kontrolu hospodárenia sa majú vo väčšom využívať satelitné údaje.

“Rozvíja sa a testuje sa projekt smart villages, ktorý by sme chceli po roku 2020 podporovať a zavádzať. Podporí rozvoj vidieka,” povedal Hogan.

Podporu má získať tiež tzv. Cirkulárna ekonomika, ktoré spočíva v minimalizácii odpadov.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments