Poľnohospodárske a potravinové systémy, ak majú naplniť očakávania a požiadavky potravinovej sebestačnosti a výživy, zachovania biodiverzity, či zmierňovania negatívnych dopadov klimatických zmien, musia prejsť urgentnými a komplexnými transformačnými procesmi, a to tak vo svete, ako aj u nás doma v Slovenskej republike.
Výnimočná rezortná inštitúcia, ktorá fungovala presne 102 rokov, prežila štyri politické systémy a deväťkrát sa organizačne zmenila, má svoje dni zrátané. Od 1. januára 2022 dochádza k zrušeniu Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva v Bratislave, ktorý bol v kľúčových obdobiach Československa, či samostatného štátu, chrbtovou inštitúciou nášho poľnohospodárstva a potravinárstva.
Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva bol rezortným ministerstvom poverený úlohou na ocenenie mimoprodukčných funkcií poľnohospodárstva. Za týmto účelom došlo k vypracovaniu dotazníka, ktorý je zameraný na prieskum preferencií a ochoty obyvateľov platiť za mimoprodukčné funkcie – verejné statky poľnohospodárstva.
Pohľad na európske poľnohospodárstvo sa mení. Európska komisia v legislatívnom návrhu novej agrárnej politiky rozviazala ruky členským štátom, ktoré si budú z veľkej časti nastavovať systém doma. Končí sa doba ukazovania na Brusel, začína čas zodpovednosti domácich politikov, agrárnych funkcionárov a autorít. Sme na začiatku cesty, ktorá môže urobiť krok k potravinovej sebestačnosti a vidieckej zamestnanosti.
Najkomentovanejšie za 7 dní