Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

SZVPS: O sladovnícky jačmeň zo Slovenska bude v roku 2021 veľký záujem

SZVPS: O sladovnícky jačmeň zo Slovenska bude v roku 2021 veľký záujem
insert_photoTASR

O sladovnícky jačmeň bude v pestovateľskej sezóne 2021 na Slovensku i v Európskej únii veľký záujem. Spôsobili to nielen klimatické podmienky, ktoré koncom minulého roku neumožnili osiať plochy ozimnými odrodami sladovníckeho jačmeňa, ale aj rastúci dopyt z krajín mimo Európskej únie. Na 7. ročníku odborného fóra „Odrody jačmeňa odporúčané sladovňami“ o tom diskutovali šľachtitelia, poľnohospodári a spracovatelia zo Slovenska i okolitých krajín.

7 slovenských sladovní

„Pokles spotreby piva v tomto roku nemal dopad na spracovanie sladu domácimi sladovňami. Pestovanie sladovníckeho jačmeňa bude v tomto roku zaujímavou obchodnou aj exportnou komoditou pre slovenských poľnohospodárov. Koncom minulého roku neumožnilo mokré počasie osiať plánované plochy na Slovensku, jarné odrody sladovníckeho jačmeňa tak budú mať veľký priestor na sejbu a aj odbyt u spracovateľov jačmeňa,“ uviedol Tomáš Ševčík, predseda sladovníckej sekcie Slovenského združenia výrobcov piva a sladu (SZVPS).

U spracovateľov, 7 slovenských sladovní, je pritom prioritne záujem o odber na Slovensku vypestovaného sladovníckeho jačmeňa. Medziročne začali v SR osevné plochy sladovníckeho jačmeňa mierne rasť. Poľnohospodári však preferovali ozimné odrody sladovníckeho jačmeňa, pričom u sladovní býva tradične najväčší záujem o jarné odrody. Pomer predstavuje 75 % jarného oproti 25 % ozimných odrôd spracovaného jačmeňa. Najväčší záujem majú sladovne o odrody sladovníckeho jačmeňa Overture, Kangoo, Malz, Tango, či Sunshine.

Dopyt po jačmeni z EÚ je z Číny

Členovia SZVPS za rok 2020 vyprodukovali viac ako 291 350 ton sladu rôznych typov. Slovenské pivovary pritom využívajú najmä slad z domácej produkcie. Slad je zároveň najvýznamnejšou exportnou poľnohospodárskou rastlinnou komoditou Slovenska.

V roku 2021 plánujú slovenskí spracovatelia sladovníckeho jačmeňa navýšiť svoju výrobu sladu o 9,5% čo znamená celkovú odhadovanú potrebu sladovníckeho jačmeňa vo výške 370 000 ton. Pozitívne pre poľnohospodárov, ktorí plánujú zasiať jarné odrody sladovníckeho jačmeňa sa vyvíja aj dianie na európskom a svetovom trhu.

„Vysoký dopyt po jačmeni z EÚ je z Číny. Tá odhaduje svoju potrebu pre rok 2021 na viac ako 7 mil. ton jačmeňa. Vo Francúzsku už zakontrahovala 10 % tohtoročnej produkcie jačmeňa,“ uviedol Vladimír Machalík, výkonný riaditeľ SZVPS.

Slovenské združenie výrobcov piva a sladu združuje výrobcov piva a sladu na Slovensku. Reprezentuje výrobcov a sladovníkov produkujúcich 96% trhu so slovenským pivom a 98% trhu so sladom.

Autor článku: Tlačová správa - Slovenské združenie výrobcov piva a sladu
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments