Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Z domova

Súťaž poľnohospodárov o eurofondy. Začalo druhé kolo bez výsledkov prvého

Súťaž poľnohospodárov o eurofondy. Začalo druhé kolo bez výsledkov prvého
insert_photoTASR

Nová investičná výzva pre poľnohospodárov je oficiálne otvorená pre prijímanie žiadostí. Tak ako agrorezort avizoval už v novembri, výzvu Pôdohospodárska platobná agentúra otvorila 2. januára 2023.

Šesť oblastí

„Oprávnení žiadatelia môžu posielať svoje žiadosti do 6. apríla 2023,“ pripomína PPA.

Výzva je rozdelená na 6 oblastí. O peniaze na investície môžu žiadať poľnohospodári v rámci živočíšnej výroby a špeciálnej rastlinnej výroby, ďalšiu oblasť tvoria investície na skladovaciu kapacitu pre špeciálnu rastlinnú výrobu a podporené sú aj investície na High tech technológie.

Indikatívna výška finančných prostriedkov určených na vyčerpanie vo výzve predstavuje  50 miliónov eur,“ uvádza PPA v zverejnenej informácii.

Najväčšiu časť peňazí – 17 miliónov eur, si rozdelia žiadatelia v rámci špeciálnej rastlinnej výroby. Poľnohospodári chovajúci zvieratá môžu žiadať o peniaze zo 16 miliónového balíka. Po ďalších 5 miliónov eur je k dispozícii malým poľnohospodárom v oboch spomenutých oblastiach. Na skladovacie kapacity majú ísť 4 milióny eur a na high tech technológie najmenšia čiastka – 3 milióny eur.

„Žiadosti o nenávratný finančný príspevok vrátane príloh sa podávajú výlučne elektronicky prostredníctvom formulára zverejneného na portáli slovensko.sk ,“ pripomína PPA.

Rozšírený katalóg

Žiadatelia nesmú byť dlžníkmi na daniach a poistnom a nesmú byť v likvidácii. Peniaze môžu žiadať na rôzne investičné projekty súvisiace s chovom zvierat, modernými technológiami či produkciou špeciálnych plodín. Rezort si od tejto výzvy sľubuje vynovenie a vznik  moderných maštalí, nákup modernejších traktorov či kombajnov, rekonštrukciu závlahových systémov aj nákup digitálnych technológií presného poľnohospodárstva či rozvoj pestovania na zakrytých plochách.

„Žiadatelia majú aj pri tejto výzve k dispozícii rozšírený Katalóg cien poľnohospodárskej techniky, stavieb a technológií. Ten im podanie žiadosti uľahčí a zároveň zrýchli proces vyhodnotenia,“ dodáva PPA.

Presné poľnohospodárstvo

Investície sú v našom poľnohospodárstve viac ako potrebné – a to naprieč všetkými sektormi. Hoci je aktuálna výzva v priebehu necelého roka už druhá, podľa samotných agropodnikateľov o ňu záujem bude.

„Modernizácia poľnohospodárstva je prirodzene prvým krokom k samotnej modernizácii výroby potravín, keďže poľnohospodárstvo a potravinárstvo sú navzájom prepojené odvetvia. Sme spokojní aj s objemom finančných prostriedkov pre tzv. presné poľnohospodárstvo. Táto oblasť poľnohospodárstva v našich podmienkach zatiaľ až tak nedominuje. Aj preto predpokladáme, že zvolený objem finančných prostriedkov bude zatiaľ pre poľnohospodárov dostatočný. Domnievame sa, že v budúcnosti, keď sa o presné poľnohospodárstvo bude zaujímať ešte viac poľnohospodárov, tak sa na túto oblasť vyčlení ešte viac finančných zdrojov,“ skonštatovala Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Nové sady?

Do výzvy sa plánujú zapojiť aj niektorí ovocinári.

Výzva je z nášho pohľadu veľmi dobre nastavená. Ovocinári na ňu čakali, pretože je potrebné vysadiť nové sady a práve tu to bude možné. Ak totiž na Slovensku nevysadíme nové sady, tak dosiahnuť sebestačnosť sa nepodarí,“ uviedol Marián Varga, predseda Ovocinárskej únie.

Už nie je potrebné poberať SAPS

Spokojnosť s ďalšou výzvou na investície zaznieva aj z radov pestovateľov zeleniny.

„Všetci pestovatelia, vrátane skleníkárov, uvítali túto výzvu. Dočkali sme sa aj zmeny, za ktorú sme bojovali v diskusiách s PPA a to, že predtým sa nemohli zapojiť pestovatelia na zakrytých plochách, ktorí nepoberali SAPS – platbu na plochu. Pri novej výzve je tento problém odstránený a to je veľké plus,“ dodal predseda PD Madunice a predseda Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska Oliver Šiatkovský.

Chýba vyhodnotenie predchádzajúcej výzvy

Hoci výzva je prijímaná pozitívne, nesie so sebou aj niektoré otázniky.

„Najväčším problémom je to, že minulá investičná výzva stále nebola vyhodnotená. Je tam istá naviazanosť a pestovatelia sú preto vo veľkej neistote. Možno by si podali ďalší projekt, ktorým by nadviazali na prvý, alebo by podali opäť ten prvý, ak v prvej výzve nebudú úspešní, lenže to v tejto chvíli stále nevedia,“ pripomenul Šiatkovský.

Na vyhodnotenie prvej investičnej výzvy sa čaká už niekoľko mesiacov. Rezort avizoval, že rozhodnutia budú na stole začiatkom tohto roka, zatiaľ sa tak nestalo. Kedy ich žiadatelia obdržia je zatiaľ otázne. V rámci novej výzvy majú priestor na podávanie žiadostí do konca apríla – otázne je, či nové žiadosti po obdržaní rozhodnutí z prvej výzvy stihnú pripraviť.

Vlastné zdroje

„Čo sa týka nejakých nových či mladých zeleninárov, ktorí by sa chceli pustiť do pestovania zeleniny, je otázne, či sa vo výzve nájdu, pretože im chýba história. Je teda ťažko povedať, či sa budú zapájať. Ďalším problémom je aj to, že vo výzve je pomerne vysoko nastavené bodové hodnotenie v naviazanosti na odbytové organizácie. A práve pri zelenine nemožno hovoriť o tom, že by sme, až na určité výnimky, mali plodiny takto zorganizované,“ dodal Oliver Šiatkovský.

Už pri prvej investičnej výzve sa ozývali aj obavy z toho, či v aktuálnej situácii poľnohospodári na investičné projekty budú mať dosť peňazí aj z vlastných zdrojov na dofinancovanie projektov. Tieto otázniky pretrvávajú aj v novej výzve.

„Tu by bolo potrebné spustiť aj pomoc cez banky, teda bonifikáciu úverov, pretože je rozdiel, keď my si musíme na projekty požičať, a ovocinári na západe Európy financujú tieto projekty z vlastného zisku, ktorý sú schopní dosiahnuť,“ skonštatoval Marián Varga z Únie ovocinárov.

Štát spustenie bonifikovaných úverov pre poľnohospodárov avizoval na tento rok. Kedy sa tak stane, zatiaľ jasné nie je. Problémy pri získaní peňazí z bánk by mohli mať napríklad agropodnikatelia na zakrytých plochách, pre ktoré sú charakteristické vysoké energetické nároky. Istotu v krytí úveru pri takomto hospodárení totiž údajne nemajú ani banky.

Autor článku: poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments