Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Štyridsať miliónov eur má motivovať k lovu diviakov

Štyridsať miliónov eur má motivovať k lovu diviakov
insert_photoTASR

Ministerstvo poľnohospodárstva Českej republiky plánuje zaviesť tzv. zástrelné po celej republike. Za jedného uloveného diviaka by lovec mal dostať 2000 Kč (78,6 eur).

ČTK to vo štvrtok (15.3.2018) povedal minister poľnohospodárstva v demisii Jiří Milek (za ANO). Úrad preto podľa neho poslal do medzirezortného pripomienkového konania návrh, aby sa rozpočet úradu zvýšil pre tento rok o 995 miliónov korún (39,1 milióna eur). Návrh by mal ísť na rokovanie vlády v apríli. Platiť by potom následne začal až po vyhlásení veterinármi. Minister tak chce redukovať populáciu premnožených diviakov, ktoré môžu prenášať africký mor ošípaných. Už v súčasnosti sa vypláca nálezné za uhynuté prasa v hodnote 2000 korún (78,6 eur).

Podľa odhadu ministerstva sa po zavedení tzv. zástrelného v republike zastrelí cca 342.000 diviakov.

„Pri navrhnutej výške zástrelného by náklady dosiahli 684 miliónov korún (26,9 milióna eur). Ďalších takmer 100 miliónov korún (3,9 milióna eur) sa vyplatí poľovníkom na zástrelnom v zamorenej oblasti a zóne intenzívneho odlovu,“ uviedlo ministerstvo pre ČTK. 

Laboratórne rozbory na prítomnosť vírusu by potom stáli okolo 135 miliónov Kč (5,3 milióna eur), štát plánuje prijať 40 ľudí na ich spracovanie.

Milek ČTK povedal, že likvidácia diviakov je dôležitá nielen kvôli zníženiu rizika prenosu choroby, ale tiež kvôli zamedzeniu miliardových škôd, ktoré zver každoročne pácha na poľnohospodárskych plodinách.

Minister už skôr vyhlásil, že pre zvládnutie ochorenia by bolo vhodné znížiť populáciu diviakov až o 90 percent.

„Za nemenej dôležité ale považujem aj opatrenia prijaté v ohnisku nákazy na Zlínsku. Aj naďalej tak zostanú v prevádzke elektrické a pachové ohradníky, vo vyznačených zónach sa bude vyplácať vyššie zástrelné a nálezné. Budeme tiež ďalej koordinovať postup so zástupcami Zlínskeho kraja a miestnymi poľovníkmi, poľnohospodármi a chovateľmi,“ dodal Milek.

„S návrhom úplne súhlasím, vzhľadom na to, že sa zrútil trh so zverinou, je to adekvátna kompenzácia pre poľovníkov. Avšak odporučil by som podmieniť ho minimálnym počtom ulovených samíc, aby bol efekt čo najväčší,“ povedal ČTK odborník Miloš Ježek z Českomoravskej poľovníckej jednoty.

Ježek už skôr uviedol, že by k redukcii populácie diviakov bolo treba ročne loviť cez 250.000 kusov. Vlani sa v ČR, podľa povinne posielaných vzoriek veterinárom, ulovilo cez 217.300 diviakov.

Konateľka jednoty Martina Novotná neočakáva, že by teraz poľovníci prestali loviť, aby počkali, až začne novinka platiť. Tiež sa podľa nej radikálne nezvýši počet lovcov, ktorých by peniaze do lesov a polí vylákali.

V Česku sa nákaza, ktorá nie je nebezpečná pre človeka, objavila prvýkrát vlani v júni na okraji Zlína. Vo vysoko rizikovej oblasti vytýčenej v okolí krajského mesta doteraz veterinári potvrdili africký mor ošípaných u 219 uhynutých, ulovených alebo odchytených diviakov. Do chovov sa zatiaľ nákaza nerozšírila. Keby sa tak stalo, museli by sa nechať zlikvidovať.

V zamorenej zlínskej oblasti platí zákaz konzumácie mäsa ulovených diviakov. Zastrelené kusy musia zamieriť do kafilérie. Lovci v oblasti však ako kompenzáciu dostávajú už teraz vyššie zástrelné. U dospelého kusu je to 8000 korún (315 eur), u diviakov pod 50 kilogramov je to 4000 korún (157 eur). Odmena za nájdenie uhynutého kusu je tu 5000 korún (197 eur). V plánovanom plošnom zvýšení sa zatiaľ rozdiely medzi dospelými jedincami a mladými diviakmi neplánujú.

Veterinári začali na začiatku marca inšpirovaní Nemeckom vylepovať po celej Českej republike stovky plagátov na cestných odpočívadlách a pri veľkoskladoch. Informujú o riziku šírenia afrického moru ošípaných človekom. Do Zlínskeho kraja sa nákaza zrejme rozšírila zásahom človeka.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
20. marec 2018 9:13

Cesko 40 mil. ako motivacia u nas ani nutna potreba to je pristup a co nase ministerstvo asi nam slubi ze budeme moct is zase akoze zaprotestovat do BL ved polnohospodar musi az do smrti ktora isto pride verit aspon slubom.pavolh

Anonym
Anonym
20. marec 2018 13:16

V Čechách hľadajú spôsoby a na Slovensku dôvody

marcel sako
marcel sako
20. marec 2018 20:20

to čo sa deje na slovensku je katastrofálny obraz o neprepojenosti teorie a praxe a o nekompetentnosti,neodbornosti a neschopnosti ludí riadit čokolvek a kohokolvek, ved takto nemože fungovat štát a aj celé polnohospodárstvo, ved zachvýlu zistime že nemame čo jest,len odpady z hypermerketov a že už nemáme podu a ani… Celý komentár »

Anonym
Anonym
21. marec 2018 15:31

miliardu tým čo to zapríčinili???To to je dobré riešenie:!Jedný im umožnili hospodarením aby sa mali kdě množiť a druhý to ignorovali pretože kto by nechcel mat plný revír zveri veď to sů levné many!A teras štat plať im ich zábavu!