Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
Zaujímavosti Zo sveta

Štúdia: V Nemecku nebezpečne ubudlo pavúkov a hmyzu

Štúdia: V Nemecku nebezpečne ubudlo pavúkov a hmyzu

V Nemecku za posledných desať rokov dramaticky ubudlo pavúkov a hmyzu, preukázala nová štúdia odborníkov z Technickej univerzity v Mníchove. Za úbytok článkonožcov v lesoch a na lúkách môže intenzívne poľnohospodárstvo, tvrdia výskumníci, o ktorých projekte informovala agentúra DPA.

Vedci v období 2008-2017 nazbierali v lesoch a na lúkách po celom Nemecku vyše milión článkonožcov patriacich k viac ako 2700 druhom. Výsledky ukázali, že počet druhov za skúmanú dobu poklesol o 34 percent na lúkách a o 36 percent v lesoch.

„Nečakali sme, že môžeme tak dramatický úbytok odhaliť v priebehu desiatich rokov. Je to desivé, ale zodpovedá to záverom ďalších štúdií,“ uviedol jeden z iniciátorov projektu Wolfgang Weisser.

„Naša štúdia potvrdzuje, že úbytok hmyzej populácie je reálny a môže byť ešte viac rozšírený, než sme si doteraz mysleli,“ citoval vedúceho projektu Sebastiana Seibolda spravodajský server BBC.

„Podľa mňa je taký pokles veľmi znepokojujúci. Netýka sa pritom len intenzívne obrábanej pôdy, ale aj chránených oblastí,“ upozornil Seibold, podľa ktorého zlyhali aj miesta, ktoré mali biodiverzitu chrániť.

Strata zástupcov hmyzu a pavúkov má na celý ekosystém rozsiahle dôsledky. Hmyz je hlavným zdrojom potravy pre vtáky, obojživelníky, netopiere či plazy, nenahraditeľný je aj pre kvety, ktoré hmyz opeľuje.

Pokles počtu týchto článkonožcov podľa odborníkov súvisí s rozšírením intenzívneho poľnohospodárstva, používaním pesticídov a zmenou klímy.

Ľudská činnosť negatívne ovplyvňuje hlavne ohrozené druhy. Naopak niektorí zástupcovia najväčšieho kmeňa živočíšnej ríše na planéte aj napriek zmenám v životnom prostredí prosperujú –  ide napríklad o muchu domácu alebo rôzne druhy švábov.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1581 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.