Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Z domova

Strategický plán vzniká za zatvorenými dverami. Vzbudzuje otázniky

Strategický plán vzniká za zatvorenými dverami. Vzbudzuje otázniky
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Čas na prípravu Strategického plánu, ktorý má byť základným a východiskovým dokumentom pre novú poľnohospodársku politiku šitú na miery Slovenska, sa kráti. Odovzdať ho do Bruselu musíme do 1. januára 2022. Hoci zostáva už len 11 mesiacov, stále je otázne, čo všetko sa do tohto strategického dokumentu v slovenských podmienkach dostane a ako si agropolitiku na Slovensku nastavíme.

Príprave samotného plánu predchádza príprava viacerých dokumentov, vrátane takzvanej SWOT analýzy. V nej si ako krajina stanovíme naše silné aj slabé stránky, rovnako aj naše príležitosti a možné hrozby. Od jednotlivých parametrov by sa mali následne odvíjať aj konkrétne nastavenia agropolitiky v našich podmienkach.

Hoci vypracovanie analýzy avizoval rezort už pred vyše rokom, keď sa chýlilo ku koncu minulé volebné obdobie, výsledný dokument ministerstvo pôdohospodárstva pod novým vedením zverejniť nechce.

„Uvedená SWOT analýza ešte prechádza úpravami a bude finalizovaná až po pripomienkach v rámci ex ante hodnotenia. Ide naďalej o pracovný materiál. Vzhľadom na to nie je ešte prístupná,“ objasnilo tlačové oddelenie rezortu po tom, ako sme sa na uvedený dokument pýtali.

Viac nevedia ani agropotravinári

Otázniky nad prípravou budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky majú aj poľnohospodári a potravinári. Viaceré ich organizácie potvrdili, že nemajú oveľa viac informácií.

„SWOT analýza bola vypracovaná ešte za predchádzajúceho vedenia ministerstva, zatiaľ sa nám nová verzia nedostala do rúk,“ potvrdila aj Jana Venhartová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska.

Prebratie starej verzie z čias ministrovania Gabriely Matečnej potvrdila aj Agrárna komora Slovenska.

„Myslím si, že sa na tom nedá moc zmeniť. Je nám všetkým známe, že Slovensko nedosahuje najlepšie ekonomické výsledky na úseku agropotravinárstva,“ skonštatovala Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora ako najväčšia rezortná organizácia zastrešujúca agropotravinárov vyjadrila nad situáciou rozčarovanie.

„S takýmto spôsobom prípravy tak strategického dokumentu, ktorý na najbližšie roky zásadným spôsobom ovplyvní vzhľad krajiny, stav životného prostredia, hospodárenie na pôde, chov zvierat a následnú výrobu potravín na Slovensku, nemôžeme za žiadnych okolností súhlasiť,“ objasnila hovorkyňa SPPK Jana Holéciová. 

Zlyháva komunikácia?

Základom prípravy Strategického plánu má byť aj podľa Európskej komisie dostatočná komunikácia so všetkými zložkami, ktoré k téme majú čo povedať. Logicky by teda mali byť do diskusie prizvané aj jednotlivé komory pôsobiace v agropotravinárskom odvetví. Koľko stretnutí sa od nastúpenia nového vedenia rezortu s komorami uskutočnilo, sme sa ale nedozvedeli.

„Uskutočnilo sa množstvo stretnutí, oficiálne aj neoficiálne rokovania a konzultácie. V novembri prebehla verejná konzultácia k príprave Strategického plánu formou videokonferencie. Zároveň sa k problematike stretávajú aj jednotlivé komoditné rady,“ uviedlo tlačové oddelenie ministerstva.

Oslovené komory potvrdili, že rezort s nimi do istej miery komunikuje. Spokojnosť však z ich radov nezaznieva. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora mala s vedením ministerstva stretnutie aj počas uplynulého týždňa (26.1.2021). Témou bola aj príprava Strategického plánu.

„Za obdobie súčasnej vlády nemáme žiadne materiály, ani k nahliadnutiu. Intervenčnú stratégiu, ako posledný krok pred Strategickým plánom, sme nevideli. Členovia SPPK sú už niekoľko mesiacov rozčarovaní a maximálne znepokojení z toho, že nemajú adekvátne možnosti zapojiť sa do príprav Strategického plánu za Slovensko. Naše šance na relevantnú diskusiu s Ministerstvom pôdohospodárstva k tejto téme sú prakticky nulové,“ informuje Jana Holéciová.

Tá ďalej hovorí, že ministerstvo pripravuje dokumenty k Strategickému plánu za zatvorenými dverami.

„Verejnosť, a to ani odborná, nemá k dispozícii žiadnu informáciu o priebehu tvorby Strategického plánu. Znamená to, že MPRV SR samé rozhoduje o Intervenčnej stratégii, na základe výlučne vlastnej SWOT analýzy a Identifikácie potrieb, a až následne chce prizvať na diskusiu ostatných zainteresovaných partnerov, aby sa podieľali už len na okrajových úpravách,“ uviedla Jana Holéciová.

Rezort s kritikou nesúhlasí

„Zástupcovia poľnohospodárov aj potravinárov sú členmi Pracovnej skupiny pre vypracovanie Strategického plánu SPP a pripomienkujú všetky hlavné výstupy v procese prípravy,“ uviedlo v písomnom vyjadrení MPRV SR.

Kriticky však vníma postup ministerstva aj Potravinárska komora Slovenska.

„Nie sú nám poskytované všetky relevantné informácie tak, ako si starostlivá príprava na kvalitný Strategický plán vyžaduje. Väčšinou sú nám zásadné dokumenty zasielané na poslednú chvíľu s veľmi krátkym časovým priestorom na vyjadrenie, resp. bez predchádzajúcej konzultácie so samosprávou,“ vysvetlila Jana Venhartová.

Agrárna komora Slovenska tvrdí, že s rezortom, aj s inými organizáciami v rámci sektora komunikuje. V systéme však vidí nedostatky.

„Naša komora je zastúpená v pracovnej skupine na prípravu Strategického plánu. Predchádzajúcemu vedeniu ministerstva sme na začiatku minulého roka predložili naše pripomienky. Súčasné vedenie malo s pracovnou skupinou jedno rokovanie a teraz nás oslovili, či v prípravnej skupine zotrváme,“ vyjadrila sa Helena Patasiová.

Ako na tom vlastne sme?

Hoci pre odovzdanie definitívnej verzie Strategického plánu je záväzný termín 1. január budúceho roka, prvý nástrel materiálu by sme Bruselu mali predložiť už v septembri. Rezort opakovane tvrdí, že na príprave dokumentu pracuje. Na otázku, v akom štádiu príprav sme, neodpovedal.

MPRV SR má jasnú predstavu o finančnom prerozdelení Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2023-2027. Treba však brať do úvahy aj európsku rovinu a zohľadnenie odporúčaní Európskej komisie, ktoré s ňou ministerstvo priamo konzultovalo. V tejto rovine sa môže ešte niečo zmeniť, keďže eurokomisia nemusí s niektorými opatreniami, to sa týka najmä eko a enviro schém, súhlasiť. Ministerstvo sa snaží pripraviť čo najlepší plán, treba však brať do úvahy obmedzenia vyplývajúce z legislatívy, odporúčania EK ku Strategickému plánu SPP Slovenska a odporúčania vzhľadom na stratégie Biodiverzity a Z farmy na stôl,“ vyjadril sa rezort.

V Českej republike sú už ďalej

Zatiaľ čo na Slovensku sa z radu poľnohospodárov a potravinárov neustále ozývajú otázky a kritika na margo nekomunikácie, v susednej Českej republike si každý, kto má záujem, môže jednoduchým klikom štádium príprav aj ich obsah v procese tvorby strategického plánu pozrieť na internete. Prípravu u našich susedov sledujú aj naši agropotravinári.

„Ak porovnáme proces prípravy s okolitými krajinami, tak napríklad Česi už mali pracovné skupiny k jednotlivým intervenciám vytvorené vlani na jar. My ich nemáme vytvorené ešte ani dnes,“ tvrdí hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Agrárna komora České republiky potvrdila, že diskusia týkajúca sa transparentnosti príprav Strategického plánu prebieha aj u nich. Podľa komory prípravy ovplyvnilo posunutie legislatívneho rámca SPP aj koronakríza.

„V súčasnosti pravidelné okrúhle stoly, semináre a pracovné skupiny nahradili webináre, online pracovné skupiny a častejšia frekvencia účasti zástupcov rezortu na jednaní predstavenstiev jednotlivých mimovládnych organizácií. Z každej pracovnej skupiny je navyše vypracovaný záznam a prostredníctvom mailovej komunikácie sa vytvára priestor pre rýchle poskytnutie spätnej väzby a uplatnenie pripomienok. V tomto roku sa zatiaľ konali 4 pracovné skupiny, do konca marca je naplánovaných ďalších 13 stretnutí. Rezort sa aj v tejto zložitej dobe snaží byť v nastavovaní nových podmienok maximálne transparentný, čo dokladuje fakt, že na ich webových stránkach sú verejnosti prístupné základné dokumenty a hlavné prezentácie,“ uviedol pre poľnoinfo.sk Jan Doležal, prezident Agrárnej komory ČR.

Stíhame to?

S každým uplynutým dňom na Slovensku v agropotravinárstve stúpa nervozita. Čas sa kráti a prípravy by sa podľa viacerých organizácií mali zdynamizovať a stransparentniť.

„Bude to veľmi dôležitý dokument a omnoho viac musíme dbať na to, aby  jednotlivé intervencie boli nastavené pre skutočných poľnohospodárov, ktorí z tejto činnosti živia svojich zamestnancov a svoje rodiny. Život na vidieku musí mať určité priority pre budúce pokolenia, aby sa nevyľudňoval. Máme všetky predpoklady na lepšiu sebestačnosť, ako je to v súčasnosti a máme mať na zreteli na prvom mieste to, že pôda je silou nášho života,“ pripomenula Helena Patasiová z Agrárnej komory Slovenska, podľa ktorej prípravu Strategického plánu Slovensko napriek všetkému stíha.

Z iných kútov sektora sa však ozývajú pochybnosti.

Keďže ide o odborne veľmi náročnú prípravu materiálu, budeme radi, ak sa stihne v stanovenom období a jej príprava nepôjde na úkor kvality samotného dokumentu,“ vyjadrila sa za SPPK Jana Holéciová.

Formálne sa termín stále dá stihnúť, kvalitná príprava si však vyžaduje naozaj intenzívnu diskusiu so všetkými zainteresovanými stranami,“ pripomenula Jana Venhartová z Potravinárskej komory Slovenska.

Ako situáciu vníma rezort, sme sa pýtali priamo na ministerstve pôdohospodárstva. Odpoveď nebola jednoznačná, skôr optimistická.

„MPRV SR si je vedomé termínu a podniká všetky kroky k tomu, aby termín samozrejme stihlo.“

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ján Baršváry
Ján Baršváry
1. február 2021 23:32

K tomu len toľko, že prvú verziu do Bruselu na pripomienkovanie treba poslať už v septembri, teda máme na to len 7 mesiacov.

M.Kosik
M.Kosik
2. február 2021 16:02

Kto konečne stopne tento nekončiaci sa amaterizmus a do istej miery asi aj zdedenú aroganciu úradníkov, ktorí nemienia s partnermi v rezorte na odbornej úrovni diskutovať a zdieľať názory, nie ich len vnucovať. Povinnosť úzkej spolupráce a súčinnosti s kľúčovými aktérmi rezortu pri tvorbe Strategického plánu SPP (okrem dobrej praxe,… Celý komentár »

Elena B.
Elena B.
3. február 2021 15:08
Odpoveď na  M.Kosik

Pán Košík dobrý deň, prosím Vás napíšte mi koho ste mysleli, že je zodpovedný v tomto štáte? Ako poľnohospodárka o nikom neviem. Ja za zodpovedných považujem, len tých ktorí pracujú/ doslova drú/ na pôde. Vy ste mysleli niekoho iného?

Katka J
Katka J
3. február 2021 23:16

Súhlasím s pani Elenou, sú to iba teoretici, v živote nevideli reálneho poľnohospodára a nevedia čo je tvrdá drina na pôde. Doposiaľ som ako poľnohospodárka nikdy nepočula o p. Košíkovi. Pán Košík, píšete o aktéroch rezortu, ale vy asi nie ste náš zástupca? Ako asistent poslankyne pekne píšete. Je to… Celý komentár »

M.Kosik
M.Kosik
5. február 2021 1:38
Odpoveď na  Katka J

Z kontextu je zrejmé, že sa píše o zodpovedných za nastavenie systému podpôr v pôdohospodárstve. Bez dobrého nastavenia podpornej politiky Vaša tvrdá drina nemusí stačiť.