Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Z domova

Strategický plán: Sme v najväčšom sklze zo štátov EÚ

Strategický plán: Sme v najväčšom sklze zo štátov EÚ
insert_photoautor

Slovensko ako jediný členský štát Európskej únie nedodal bruselským úradníkom k strategickému plánu ani jeden dokument. Výsledkom našej pasivity je, že v septembri nás navštívi misia z Generálneho riaditeľstva pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (DG AGRI) v Bruseli. Budú zisťovať, ako napredujeme. Uvedené informácie zazneli 29. júna 2021 na Monitorovacom výbore pre Program rozvoja vidieka SR 2014-2020.

Máme len šesť mesiacov

Príprava strategického plánu pritom vo viacerých členských štátoch smeruje do finále. Slovensko sa zaseklo pri východiskách pre tvorbu intervenčnej stratégie. Ak uvedieme, že už dva roky prekračujeme na mieste, nebudeme preháňať.

V závere marca zverejnené podklady na pripomienkovanie intervenčnej stratégie nesú v mnohých častiach neskrývanú inšpiráciu dokumentom, ktorý ešte v roku 2019 vypracovali na objednávku rezortného agroministerstva profesor Ján Pokrivčák a docent Marián Tóth z nitrianskej agrouniverzity.

Dnes sme v najväčšom sklze zo štátov EÚ. Ten, zdá sa, vznikol za ministrovania Jána Mičovského, keď nedošlo k výraznejšiemu postupu prác na strategickom pláne. Podľa informácií z monitorovacieho výboru, ani to čo sme mohli doručiť do Bruselu, tam neskončilo.

Aktuálny šéf rezortu Samuel Vlčan zvolil pozvoľné tempo a vlastný spôsob prípravy dokumentu. Podľa jeho dnešných (12.7.2021) vyjadrení na žatevnom výjazde v Abraháme to vyzerá, že máme neobmedzené množstvo času. Realita je taká, že na finalizáciu dokumentu a jeho schválenie vo vláde nám zostáva necelých šesť mesiacov.

Najskôr domáca koncepcia, potom bruselský dokument

„Chcem, aby sme mali najprv dobrú a poctivú diskusiu o tom, kde chceme poľnohospodárstvo dostať s výhľadom do roku 2035. Keď budeme mať dostatočne dobre zaostrený ďalekohľad do tejto vzdialenosti, potom budeme vedieť lepšie povedať, čo potrebujeme v intervenčnej stratégii,“ povedal dnes v okrese Galanta Samuel Vlčan.

Koncepcia do roku 2035 je pritom domácou iniciatívou a nijakým spôsobom nie je naviazaná na európske čerpanie eurofondov. Strategický plán je ale základný a najdôležitejší národný dokument v novej európskej agropolitike. Ide o domácu úlohu pre agroministerstvá vo všetkých členských štátoch Únie od Bruselu, ktorú máme splniť najneskôr do konca roka 2021. Minister sľubuje, že termíny stihneme.

„Strategické dokumenty budú v prezentovateľnej podobe do konca leta, aby sme začiatkom jesene uskutočnili výjazdové zasadnutia. Na stretnutí v regiónoch budeme s vami poľnohospodármi hovoriť o tom, ako odstrániť problémy z minulosti a ako budovať budúcnosť minimálne do roku 2035. Len keď budeme mať jasne zadefinované ciele, tak vieme dobre definovať opatrenia,“ hovorí o postupe prác v najbližších týždňoch Samuel Vlčan.

Na žatevnom výjazde sme stretli aj šéfa najväčšej samosprávnej organizácie roľníkov. Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory si myslí, že ministerstvo pôdohospodárstva nebude mať veľa času vytvoriť iný dokument, ako už poľnohospodári poznajú z marca.

„Času je málo a myslím si, že ministerstvo nebude mať inú možnosť, ako vychádzať z aktuálneho dokumentu, ktorý bude upravovať. Ten pripravilo ešte minulé vedenie ministerstva. Neviem si reálne predstaviť, že by to v tak krátkej dobe zásadne zmenili,“ reaguje pre poľnoinfo.sk Emil Macho.

Percento nepoznáme

Šéf rezortu sa aj po niekoľkých pokusoch Jozefa Sedláka, z denníka Pravda, dostať odpoveď na otázku, akým percentom bude spolufinancovaný druhý pilier strategického plánu, odpovedi vyhol.

„Minister je taký silný, aký veľký balík peňazí za ním stojí. Vy ste bankár a poznáte hodnotu peňazí,“ začal ukladať slová kľúčovej otázky o výške spolufinancovania bard agrárnej žurnalistiky.

Sedlák nezabudol novému ministrovi pripomenúť, že naši južní susedia počítajú s kofinancovaním vo výške 80 percent.

„Som si vedomý toho, že v Maďarsku rozhodli o tom, že budú až 80 percentami spolufinancovať druhý pilier. Treba však otvorene povedať, že v aktuálnom období sú na 17 percentách a napriek tomu nemôžeme povedať, že by sa maďarským poľnohospodárom nedarilo,“ hovorí Vlčan.

Dokument, ktorý poznajú poľnohospodári z marcového pripomienkovania počítal s národným financovaním vo výške 45 percent. Na uvedenú sumu boli napočítané aj podporné opatrenia a na tejto výške prostriedkov zo štátneho rozpočtu bol postavený celý ministerský návrh.

Keď poľnoinfo.sk oslovilo v máji 2021 Samuela Vlčana, ešte ako poradcu predsedu vlády, tak sme sa dozvedeli, že miera kofinancovania vo výške 45 percent bola zo strany vtedajšieho ministra Jána Mičovského výškou želanou a nie dohodnutou. Dnes Vlčan, už ako minister, nepovedal viac. Dohodnuté percento nie je a želané neodznelo.

„Bolo by nezodpovedné, keby som vám povedal percento predtým, ako sa to politicky uzavrie. Mám pripravený materiál, ktorý kombinuje spolufinancovanie v druhom pilieri spolu s podporou z národného rozpočtu. Predpokladám, že do jesene to uzavrieme a vláda svojim uznesením potvrdí tak výšku financovania, ako aj podpory finančných nástrojov,“ vykrúca sa Samuel Vlčan.

Ten vo svojej odpovedi niekoľko ráz vysvetľuje, že v rámci finančných nástrojov myslí bonifikáciu úrokov, istín a záručných rámcov.

Heger: Spravodlivé podmienky pre všetkých

Zdá sa, že pri svojich zámeroch môže počítať aj so zvýšenou podporou poľnohospodárstva zo strany predsedu vlády. Premiér Heger pred viacerými poľnohospodármi z regiónu sľubuje, že pre ich vládu už poľnohospodárstvo bude naozaj prioritou.

„Dobre vieme, že ak chceme Slovensko pozdvihnúť, tak sú dôležité práve podpory výsledkov a produkcie. Potrebujeme mať silné partnerstvo medzi vládou, poľnohospodármi a potravinármi, lebo vieme, že všetko na seba nadväzuje. Chceme tu nastaviť spravodlivé podmienky, aby všetci malí, strední aj veľkí vedeli pri sebe fungovať a produkovať pre dobro občanov,“ povedal na tlačovej konferencii Eduard Heger.

Emil Macho hovorí, že Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora požaduje spolufinancovanie druhého piliera na úrovni 40 percent. Okrem toho považujú za dôležité silnú štátnu pomoc krytú v štátnom rozpočte a funkčné finančné nástroje.

Zdá sa, že aktuálne čaká úradníkov na agroministerstve horúce a pracovne náročné leto. Minister poľnohospodárov a novinárov na poli pred obcou Abrahám ubezpečuje, že so zástupcami Bruselu o našej situácii pravidelne komunikuje.

„V utorok 20. júla mám osobitné stretnutie s eurokomisárom a šéfom DG Agri práve pre problémy, ktoré na Slovensku máme,“ uzatvára Samuel Vlčan.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments