Štefan Adam: Chyby v riadení rizík vedú k zníženiu konkurencieschopnosti v poľnohospodárstve
Sucho, búrky a prívalové dažde, extrémne výkyvy teplôt vrátane horúčav a neskorých jarných mrazov. S týmito javmi čoraz častejšie bojujú európski poľnohospodári, vrátane slovenských.
„Pred negatívnymi dosahmi prírodných rizík je veľmi zložité brániť sa, pretože prichádzajú nečakane a v rôznom rozsahu. Navyše na Slovensku, v porovnaní so zvyškom EÚ, zo strednodobého hľadiska dosahujú výkyvy produkcie, cien a príjmov najvyššie amplitúdy. Uvedené javy majú na náš sektor poľnohospodárstva významné dosahy. Pre Slovensko je preto riadenie rizík veľmi vážnou témou, navyše riešenie problematiky riadenia rizík nesie v sebe všetky prvky systémového prístupu,“ uviedol riaditeľ Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva Štefan Adam.
Aj spomínaným rizikám a ich riadeniu bude venovaná medzinárodná konferencia, ktorú pripravuje NPPC-Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva. Na jej usporiadanie získal prostriedky z operatívneho výskumného programu OECD pre agrárnu vedu a výskum, kde uspel spolu s ďalšími ôsmymi projektmi z celkovo 22 predložených návrhov.
„Konferencia nesie názov Nástroje hodnotenia a riadenia rizík v agropotravinárskom sektore a uskutoční sa v dňoch 17. a 18. októbra 2018 v hoteli DoubleTreeby Hilton v Bratislave. Registrácia na konferenciu je už otvorená a prebieha prostredníctvom webovej stránky http://www.vuepp.sk/konferencia/,“ dodal riaditeľ Ústavu.
Otázka riadenia rizík sa pre poľnohospodárov stáva čoraz aktuálnejšou najmä pre škody na poľnohospodárskych plodinách spôsobených suchom, a tiež škodám vznikajúcim najmä na ovocných porastoch spôsobených jarnými mrazmi.
„Riadenie rizík je pre odvetvie poľnohospodárstva dôležité jednak na mikroúrovni, teda na úrovni podniku, resp. farmy, ale aj na makroúrovni, teda na národnej úrovni. Pre poľnohospodárov je to zásadná otázka, pretože okrem bankrotu, ktorý je konečným dôsledkom katastrofických udalostí, variabilita príjmov a riziká straty príjmov vedú každoročne k neoptimálnym rozhodnutiam o výrobe a na druhej strane k neoptimálnym investičným rozhodnutiam. Výsledkom je zníženie konkurencieschopnosti poľnohospodárskych podnikov prostredníctvom krátkodobej straty produktivity a dlhodobej straty inovácií. Na makroúrovni chyby v kolektívnom riadení rizík majú nepriaznivé účinky na tvorbu hodnôt v poľnohospodárskom sektore,“ uviedol Adam.
Riadenie rizík je podľa organizátora konferencie pomerne široká téma a popri klimatických zmenách a výkyvoch počasia so sebou nesie aj riziká v podobe zvyšujúcej sa volatility cien poľnohospodárskych produktov, cien vstupov, ale tiež rastúce ťažkosti pri hľadaní kvalifikovaných pracovníkov, rastúcu kritiku moderného intenzívneho poľnohospodárstva zo strany verejnosti a médií, či práve prebiehajúcu diskusiu o budúcnosti spoločnej poľnohospodárskej politiky. O problémoch v sektore budú na konferencii diskutovať odborníci na medzinárodnej úrovni
„Zúčastní sa jej tiež eurokomisár Hogan so svojimi spolupracovníkmi. Očakávame aj účasť rezortných ministrov krajín V4 a Rakúska. Na konferencii sa zúčastní široká plejáda pracovníkov rezortného ministerstva, čelných predstaviteľov samosprávnych organizácií z domova i zo zahraničia. Na základe aktuálnych informácií by sa konferencie mal zúčastniť aj generálny sekretár Copa-Cogeca pán Pekka Pesonen. Okrem rečníkov z celého sveta, už skôr zaradených do programu, v týchto dňoch potvrdil svoju účasť aj odborník na oblasť riadenia rizík, pán Kees van Drunen. Pracuje na holandskom ministerstve poľnohospodárstva, prírody a kvality potravín a v prvý deň konferencie prednesie prednášku o holandských politických skúsenostiach týkajúcich sa riadenia rizík v tejto poľnohospodársky rozvinutej krajine,“ uviedol Adam.
Konferencia prinesie prednášky a poznatky na vedeckej a odbornej úrovni, ktoré sa zaoberajú riadením rizík na úrovni rôznych štátov sveta. Súčasne sa jej zúčastnia aj politickí predstavitelia viacerých štátov, ktorí paralelne s vedeckým programom konferencie budú viesť politické rokovania. Tých sa zúčastní ministerka Gabriela Matečná, eurokomisár Phil Hogan a ministri krajín V4 a Rakúska. Konferencia tak podľa organizátorov prinesie skĺbenie vedeckej časti programu za účasti špičkových vedcov a politickej časti programu za účasti vrcholných politikov.
„Cieľom tejto konferencie je poskytnúť široké a kvalitné informácie tvorcom politík, výskumným pracovníkom a iným odborným zainteresovaným stranám v oblasti hodnotenia rizík a nástrojov na elimináciu rizika v agropotravinárskom sektore. Účastníci konferencie získajú prehľad o metódach a opatreniach na predchádzanie alebo minimalizáciu, resp. elimináciu rizík a hrozieb pre poľnohospodársku a potravinársku výrobu – so silným zameraním na politické otázky. Dúfame, že výsledky konferencie budú viesť k širšej diskusii o riadení rizík, ktorá bude jednou z kľúčových tém budúcej spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ,“ dodal riaditeľ Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva Štefan Adam.
Vie niekto o tom , že by sme riziká riadili ?! Takže nemôžu byť chyby… Opravte ma, ak nie som v obraze.
Uplatňovanie nástrojov riadenia rizík v rámci budúcej SPP – je v prvom rade vecou samotných poľnohospodárov a ich samosprávnych inštitúcií. Chceme ich, nechceme ich? Radšej uprednostníme napr. priame platby, či projektové opatrenia… Sám som veľmi zvedavý, ako sa k tejto záležitosti postaví väčšina! Zatiaľ je ticho…
To nebude trápiť tých , ktorí len zbierajú podpory. O toto by sa mal zaujímať skutočný producent komodít ! Uvidíme(podľa účasti) koľko ich naozaj máme…
Pán “bps”, máte pravdu, téma riadenia rizík je témou pre každého skutočného, či aktívneho poľnohospodára. Veď výkyvy cien na poľnohospodárskych trhoch, sucho, záplavy, jarné mrazy, škodcovia, atď. sú problémami, s ktorými sa stretáva každý z nás, kto je akýmkoľvek spôsobom prepojený s chlebovým odvetvím. Príďte, tešíme sa na stretnutie s… Celý komentár »
Pozor! Pri registrácii po 15.septembri vzrastie účastnícky poplatok.
Možno tomu nerozumiem správne ale ak na usporiadanie akcie získali peniaze prečo ešte pýtajú skoro 100 euro účastnícky poplatok, nech mi to niekto vysvetlí. Má to byť pre poľnohospodárom aby sa im pomohlo a preto by to malo byť zadarmo. Ved ich tam nepríde v tisíckach. Ja ako poradca si… Celý komentár »
Pán “marcel sako”, prostriedky získané od OECD organizátori podujatia ani neuvidia. OECD ich priamo použije na ubytovanie a letenky pre rečníkov z USA, Austrálie, Holandska, Francúzska, Rakúska, Estónska, Maďarska a Česka, a tiež na vydanie zborníka z konferencie. Finančné prostriedky v sume 40 Eur/deň, ktoré ste zaplatili, budú použité na… Celý komentár »