Zadajte hľadaný výraz

Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Z domova Zaujímavosti

Štefan Adam: Chyby v riadení rizík vedú k zníženiu konkurencieschopnosti v poľnohospodárstve

chat_bubbleKomentáre: 7 visibilityZobrazenia: 1294
UniCredit Bank 2018

Sucho, búrky a prívalové dažde, extrémne výkyvy teplôt vrátane horúčav a neskorých jarných mrazov. S týmito javmi čoraz častejšie bojujú európski poľnohospodári, vrátane slovenských.

„Pred negatívnymi dosahmi prírodných rizík je veľmi zložité brániť sa, pretože prichádzajú nečakane a v rôznom rozsahu. Navyše na Slovensku, v porovnaní so zvyškom EÚ, zo strednodobého hľadiska dosahujú výkyvy produkcie, cien a príjmov najvyššie amplitúdy. Uvedené javy majú na náš sektor poľnohospodárstva významné dosahy. Pre Slovensko je preto riadenie rizík veľmi vážnou témou, navyše riešenie problematiky riadenia rizík nesie v sebe všetky prvky systémového prístupu,“ uviedol riaditeľ Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva Štefan Adam.

Aj spomínaným rizikám a ich riadeniu bude venovaná medzinárodná konferencia, ktorú pripravuje NPPC-Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva. Na jej usporiadanie získal prostriedky z operatívneho výskumného programu OECD pre agrárnu vedu a výskum, kde uspel spolu s ďalšími ôsmymi projektmi z celkovo 22 predložených návrhov.

„Konferencia nesie názov Nástroje hodnotenia a riadenia rizík v agropotravinárskom sektore a uskutoční sa v dňoch 17. a 18. októbra 2018 v hoteli DoubleTreeby Hilton v Bratislave. Registrácia na konferenciu je už otvorená a prebieha prostredníctvom webovej stránky http://www.vuepp.sk/konferencia/,“ dodal riaditeľ Ústavu.

Otázka riadenia rizík sa pre poľnohospodárov stáva čoraz aktuálnejšou najmä pre škody na poľnohospodárskych plodinách spôsobených suchom, a tiež škodám vznikajúcim najmä na ovocných porastoch spôsobených jarnými mrazmi.

„Riadenie rizík je pre odvetvie poľnohospodárstva dôležité jednak na mikroúrovni, teda na úrovni podniku, resp. farmy, ale aj na makroúrovni, teda na národnej úrovni. Pre poľnohospodárov je to zásadná otázka, pretože okrem bankrotu, ktorý je konečným dôsledkom katastrofických udalostí, variabilita príjmov a riziká straty príjmov vedú každoročne k neoptimálnym rozhodnutiam o výrobe a na druhej strane k neoptimálnym investičným rozhodnutiam. Výsledkom je zníženie konkurencieschopnosti poľnohospodárskych podnikov prostredníctvom krátkodobej straty produktivity a dlhodobej straty inovácií. Na makroúrovni chyby v kolektívnom riadení rizík majú nepriaznivé účinky na tvorbu hodnôt v poľnohospodárskom sektore,“ uviedol Adam.

Riadenie rizík je podľa organizátora konferencie pomerne široká téma a popri klimatických zmenách a výkyvoch počasia so sebou nesie aj riziká v podobe zvyšujúcej sa volatility cien poľnohospodárskych produktov, cien vstupov, ale tiež rastúce ťažkosti pri hľadaní kvalifikovaných pracovníkov, rastúcu kritiku moderného intenzívneho poľnohospodárstva zo strany verejnosti a médií, či práve prebiehajúcu diskusiu o budúcnosti spoločnej poľnohospodárskej politiky. O problémoch v sektore budú na konferencii diskutovať odborníci na medzinárodnej úrovni

„Zúčastní sa jej tiež eurokomisár Hogan so svojimi spolupracovníkmi. Očakávame aj účasť rezortných ministrov krajín V4 a Rakúska. Na konferencii sa zúčastní široká plejáda pracovníkov rezortného ministerstva, čelných predstaviteľov samosprávnych organizácií z domova i zo zahraničia. Na základe aktuálnych informácií by sa konferencie mal zúčastniť aj generálny sekretár Copa-Cogeca pán Pekka Pesonen. Okrem rečníkov z celého sveta, už skôr zaradených do programu, v týchto dňoch potvrdil svoju účasť aj odborník na oblasť riadenia rizík, pán Kees van Drunen. Pracuje na holandskom ministerstve poľnohospodárstva, prírody a kvality potravín a v prvý deň konferencie prednesie prednášku o holandských politických skúsenostiach týkajúcich sa riadenia rizík v tejto poľnohospodársky rozvinutej krajine,“ uviedol Adam.

Konferencia prinesie prednášky a poznatky na vedeckej a odbornej úrovni, ktoré sa zaoberajú riadením rizík na úrovni rôznych štátov sveta. Súčasne sa jej zúčastnia aj politickí predstavitelia viacerých štátov, ktorí paralelne s vedeckým programom konferencie budú viesť politické rokovania. Tých sa zúčastní ministerka Gabriela Matečná, eurokomisár Phil Hogan a ministri krajín V4 a Rakúska. Konferencia tak podľa organizátorov prinesie skĺbenie vedeckej časti programu za účasti špičkových vedcov a politickej časti programu za účasti vrcholných politikov.

„Cieľom tejto konferencie je poskytnúť široké a kvalitné informácie tvorcom politík, výskumným pracovníkom a iným odborným zainteresovaným stranám v oblasti hodnotenia rizík a nástrojov na elimináciu rizika v agropotravinárskom sektore. Účastníci konferencie získajú prehľad o metódach a opatreniach na predchádzanie alebo minimalizáciu, resp. elimináciu rizík a hrozieb pre poľnohospodársku a potravinársku výrobu – so silným zameraním na politické otázky. Dúfame, že výsledky konferencie budú viesť k širšej diskusii o riadení rizík, ktorá bude jednou z kľúčových tém budúcej spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ,“ dodal riaditeľ Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva Štefan Adam.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk – Bratislavskej konferencie sa zúčastní aj Phil Hogan, európsky agrokomisár

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1209 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

7 komentárov

 1. agrisato
  11. septembra 2018

  Vie niekto o tom , že by sme riziká riadili ?! Takže nemôžu byť chyby… Opravte ma, ak nie som v obraze.

  Odpovedať
 2. Filip K.
  12. septembra 2018

  Uplatňovanie nástrojov riadenia rizík v rámci budúcej SPP – je v prvom rade vecou samotných poľnohospodárov a ich samosprávnych inštitúcií. Chceme ich, nechceme ich? Radšej uprednostníme napr. priame platby, či projektové opatrenia… Sám som veľmi zvedavý, ako sa k tejto záležitosti postaví väčšina! Zatiaľ je ticho…

  Odpovedať
 3. bps
  12. septembra 2018

  To nebude trápiť tých , ktorí len zbierajú podpory. O toto by sa mal zaujímať skutočný producent komodít ! Uvidíme(podľa účasti) koľko ich naozaj máme…

  Odpovedať
 4. Organizačný výbor konferencie
  12. septembra 2018

  Pán „bps“, máte pravdu, téma riadenia rizík je témou pre každého skutočného, či aktívneho poľnohospodára. Veď výkyvy cien na poľnohospodárskych trhoch, sucho, záplavy, jarné mrazy, škodcovia, atď. sú problémami, s ktorými sa stretáva každý z nás, kto je akýmkoľvek spôsobom prepojený s chlebovým odvetvím. Príďte, tešíme sa na stretnutie s Vami všetkými, malými a strednými poľnohospodármi, ako aj manažérmi významných poľnohospodárskych, ako aj potravinárskych spoločností.

  Odpovedať
 5. Organizačný výbor konferencie
  12. septembra 2018

  Pozor! Pri registrácii po 15.septembri vzrastie účastnícky poplatok.

  Odpovedať
 6. marcel sako
  13. septembra 2018

  Možno tomu nerozumiem správne ale ak na usporiadanie akcie získali peniaze prečo ešte pýtajú skoro 100 euro účastnícky poplatok, nech mi to niekto vysvetlí. Má to byť pre poľnohospodárom aby sa im pomohlo a preto by to malo byť zadarmo. Ved ich tam nepríde v tisíckach. Ja ako poradca si to samozrejme bez mihnutia oka zaplatím. A na druhej strane sa tak trochu obávam , že niekto niečo konštruktívne vymyslí pri riadení rizík počasia a trhu. Pretože mi nevieme riadiť ani počasie ani trh a každý z nás má odlišnú východiskovú situáciu. Takže ak zistím po skončení akcie , že mi to nič neprinieslo vrátia organizátori potom farmárom peniaze.
  Veď všetky veci o ktorých sa tu bude hovoriť sme vedeli ešte pred 89 a teraz po 30 rokoch ked sme sa vratili o 50 rokov dozadu nám tu ide niekto vysvetlovať čo máme robiť. Je to smiešne.

  Odpovedať
 7. Organizačný výbor konferencie
  13. septembra 2018

  Pán „marcel sako“, prostriedky získané od OECD organizátori podujatia ani neuvidia. OECD ich priamo použije na ubytovanie a letenky pre rečníkov z USA, Austrálie, Holandska, Francúzska, Rakúska, Estónska, Maďarska a Česka, a tiež na vydanie zborníka z konferencie. Finančné prostriedky v sume 40 Eur/deň, ktoré ste zaplatili, budú použité na zaplatenie priestorov hotela Hilton (kongresová sála + salóniky), tlmočníkov, obed + bohaté občerstvenie pre účastníkov a na materiály, ktoré si odnesie každý účastník konferencie. A čo sa Vašej odbornej otázky týka, tu treba poznamenať, že Slovensko si dlhodobo nevie poradiť so systémovým nástrojom na riešenie škôd, ktoré sú mimo vplyvu poľnohospodárov. Ak ste skutočný poľnohospodár, určite ste vo svojej praxi riešili škody spôsobené suchom, záplavami, atď. Doposiaľ bola kompenzácia týchto škôd riešená skôr ad-hoc spôsobom, chýbal systémový nástroj. Výskumný ústav ekonomiky preto povoláva na Slovensko najlepších odborníkov vo svojich krajinách, ktorí nám prichádzajú porozprávať a odovzdať svoje skúsenosti. Je potom na nás Slovákoch, ako ich zužitkujeme a využijeme v nasledujúcom období, v ktorom budú samotní poľnohospodári účastní pri vytváraní poľnohospodárskej politiky po roku 2020. Nezabúdajme pritom, že riadenie rizík je povinným nástrojom, ktorý bude MUSIEŤ uplatňovať každý štát EÚ. Nemyslime si, že komisár EÚ pre poľnohospodárstvo Phil Hogan a pán Pekka Pesonen, generálny tajomník najväčšej lobistickej organizácie poľnohospodárov v EÚ prichádzajú na Slovensko v rovnakom čase – náhodne. Pán „marcel sako“, tešíme sa, že ste prijali pozvanie na túto významnú medzinárodnú konferenciu a budeme mať možnosť stretnúť Vás v útrobách hotela DoubleTree by Hilton. Verte, konferencia bude sviatkom všetkých aktívnych poľnohospodárov na Slovensku. Na podobné konferencie museli doteraz slovenskí poľnohospodári chodiť ďaleko za hranice krajiny.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom.