Zadajte hľadaný výraz

Lesníctvo Z domova

Štátne lesy obhospodarujú 107 poľovných revírov s rozlohou 424.000 ha

Štátne lesy obhospodarujú 107 poľovných revírov s rozlohou 424.000 ha
insert_photowikipedia

Banská Bystrica 3. augusta (TASR) – Banskobystrický štátny podnik Lesy SR obhospodaroval ku koncu júna 2008 spolu 107 poľovných revírov s rozlohou 424.000 hektárov (ha). Kým vlani prenajal poľovníckym združeniam 74 režijných revírov, od začiatku tohto roka to bolo ďalších 32 s výmerou 87.000 ha.

“Prenájom trvá 10 rokov a cena zaň je fixná – ročne 10 Sk (0,33 eura) za hektár. K tomu sa však pripočítava povinný príspevok, ktorý sa odvíja od 5-násobku ročnej ceny za prenájom, teda 60 Sk (1,99 eura) a viac za 1 ha,” informovala TASR hovorkyňa Lesov SR, š. p., Banská Bystrica, Anita Fáková.

Pripomenula, že konečná výška nájmu závisí najmä od kvality poľovného revíru, to je od množstva lovenej zveri, jej bodovej hodnoty či veľkosti revíru. Príspevky z prenájmu sa využívajú na rozvoj poľovných revírov v správe Lesov SR, na budovanie lesných ciest a podobne. Hovorkyňa zdôraznila, že nie všetky poľovné revíry sa však môžu prenajímať. Koncepcia prenajímania stanovuje z nich 69 vyňatých z prenajímania.
“Sú to kvalitné kmeňové poľovné revíry, medzi ktoré patria aj takzvané zvernice či bažantnice. Tieto sa nachádzajú napríklad na Poľane, v Zemplínskych vrchoch, Tužinej pri Kľačne, na Bielej skale pri Smoleniciach či v Karne pri Sobranciach,” uviedla Fáková.

Aj keď sa poľovný revír prenajme, neustále tam figuruje zástupca podniku Lesy SR ako poľovný hospodár. Dohliada, či sa kvalita revíru neznižuje. Zaujíma sa najmä o to, či sa dostatočne a kvalitne prikrmuje zver, či sa nepoľuje mimo sezóny, ak sa poľuje, tak či na určený druh, či kvalita zariadenia zabezpečuje primeraný výkon. Réžiu revíru zabezpečuje poľovnícke združenie, nad kvalitou a dodržiavaním stanov dohliada poľovný hospodár prípadne čestný člen poľovníckeho združenia, to je zamestnanec príslušného odštepného lesného závodu, na ktorého území sa revír nachádza.

Okrem toho operuje v každom poľovnom revíri lesná stráž. Nominuje ju obvodný lesný úrad s cieľom eliminovať pomerne rozšírené pytliactvo. Strážnici majú právo legitimovať všetkých ľudí v danom revíri a v prípade, že chytia pytliaka so zbraňou v ruke nad zastreleným zvieraťom, môžu ho odzbrojiť a zavolať políciu. Následné sankcie sú rôzne – od finančných pokút až po trestnoprávne konanie.
“Ak pytliak uloví vzácneho zlatého jeleňa, môžu ho odsúdiť aj na odňatie slobody na niekoľko rokov. To však záleží od vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní a dôkazov – pytliak musí byť prichytený pri čine so zbraňou v ruke nad zastreleným zvieraťom. I keď pytliactvo má vďaka ľahšiemu prístupu k rôznym typom zbraní a stále kvalitnejšiemu technickému vybaveniu stúpajúcu tendenciu, usvedčiť konkrétnych ľudí je čoraz ťažšie. Aj preto v roku 2007 polícia vyšetrovala len 5 prípadov pytliactva v poľovných revíroch, ktoré spravujú Lesy SR,” konštatovala hovorkyňa.

Poľovnícke združenia zároveň odvádzajú poplatky za odstrel povolených kusov zveri podľa platných cenníkov. Od začiatku júna do konca septembra sa môžu loviť len srnce, od polovice júla do decembra diviačia zver a v januári a februári bažanty v bažantniciach. Lov ostatných druhov zveri sa povoľuje v 2. polroku počas hlavnej poľovníckej sezóny. Aj preto, ak sa neuskutočnia všetky plánované odstrely daných druhov zveri, za ktoré si poľovnícke združenie platí, sú reálne výnosy nižšie ako plánované. V 1. polroku 2008 dosiahli výnosy 34.000 Sk (112á,59 eura), čo bolo asi o 10.000 Sk (331,94 eura) menej, ako lesníci pôvodne plánovali. Tieto prostriedky opäť použijú na rozvoj neprenajatých revírov. Výnimočnými sú poľovačky v dôsledku epidemiologických ochorení, akým je napríklad diviačí mor, keď je povolený odstrel kontaminovanej zveri.

V súčasnosti ešte stále platí pôvodný Poľovnícky zákon číslo 23 z roku 1962. Na jeseň tohto roka by však Národná rada SR mala posudzovať nový Poľovnícky zákon, ktorý napríklad stanovuje prenájom poľovných revírov nie za fixnú cenu a poplatky, ale za najvyššiu ponúknutú cenu. Snahou lesníkov je, aby ho schválili a nadobudol účinnosť do konca tohto roka, doplnila Fáková.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: wikipedia

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments