Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Zo sveta

Štátna tajomníčka hovorí z Dublinu o novej SPP

Štátna tajomníčka hovorí z Dublinu o novej SPP
insert_photopoľnoinfo.sk - Štátna tajomníčka pri prehliadke výskumného strediska neďaleko Dublinu

Prvý raz za írskeho predsedníctva sa stretli ministri pôdohospodárstva jednotlivých členských štátov a členovia výboru pre poľnohospodárstvo Európskeho parlamentu. Rokovaní sa za slovenskú stranu zúčastnila štátna tajomníčka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Magdaléna Lacko-Bartošová, ktorú portál poľnoinfo.sk oslovil priamo v Dubline. Zaujímal nás posun v otázke Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2013.

„Dnes sa napríklad znova otvorila otázka zastropovania priamych platieb. Proti tomuto kroku nie sú len niektoré nové členské štáty, ale napríklad aj Veľká Británia a Taliansko. Hovorili sme s írskou europoslankyňou, ktorej sme sa snažili vysvetliť, že zastropovanie nič nevyrieši a dôjde len k administratívnemu rozdeleniu fariem,“ uviedla v pondelok (27. mája) Magdaléna Lacko-Bartošová a doplnila, že v rámci diskusii nevynechali ani pohľad na slovenské poľnohospodárstvo, ktorého by sa tento krok dotkol aj z  pohľadu, že priemerné platby na hektár sú u nás pod 90 percentami priemeru EÚ a taktiež približovanie priamych platieb k európskemu priemeru nie je dostatočné.  

Ak by zastropovanie prešlo v navrhnutej podobe, prostriedky stropované v danom členskom štáte by sa presunuli do programu rozvoja vidieka toho štátu,“ uviedla Magdaléna Lacko-Bartošová. Ako nás informovala, stropovanie ďalej rozdúchava vášne, aj keď premiéri jednotlivých členských štátov Únie zadefinovali viacročný finančný rámec a v rámci neho bolo uvedené, že stropovanie by malo existovať na dobrovoľnom princípe jednotlivých členských štátov. Aktuálna situácia je taká, že posledné slovo bude mať Európsky parlament.

S programom rozvoja vidieka súvisí aj aktivita Slovenska, ktoré má záujem presunúť 25 percent prostriedkov z II. piliera do I. piliera.

„Táto otázka dnes otvorená nebola. Presunúť by ale členské štáty mohli z II. piliera do I. piliera 15 percent prostriedkov a ďalších 10 percent nové členské štáty,“ povedala v pondelok (27. mája) štátna tajomníčka.

S posilnením prvého piliera by malo dôjsť na Slovensku aj k výraznejšej podpore ohrozených sektorov pomocou viazaných podpôr.

„Pokiaľ Rada ministrov navrhuje, aby bolo na viazané podpory vyčlenených 12 percent prostriedkov, tak Európsky parlament hovorí o 15 percentách. Samozrejme sme za to, aby to percento bolo čo najvyššie. V rámci I. piliera vieme cez viazané platby podporiť citlivé sektory. Dnešné stretnutie prinieslo informáciu, že v rámci týchto dvoch návrhov dôjde ku kompromisu. To znamená, že sa urobí určitý priemer zverejnených návrhov. Na viazané platby by malo byť teda vyčlenených 13, alebo 13,5 percenta,“ zamýšľa sa Magdaléna Lacko-Bartošová a konštatuje, že pre Slovensko bude podstatné aj to, čo bude zadefinované ako citlivý sektor.  

„Tu vidíme do budúcnosti možno problém, lebo napríklad ošípané v rámci EÚ podporené v minulosti neboli,“ hovorí štátna tajomníčka.

O tom, koľko a či sa Slovensko rozhodne presunúť prostriedky z II. do I. piliera musí oznámiť do 1. augusta tohto roku. Ako uviedla Magdaléna Lacko-Bartošová, percento môže byť každý rok iné a pravdepodobne po roku 2017 môžeme toto rozhodnutie znova prehodnotiť.

V rámci včerajšieho stretnutia Rady ministrov a Výboru pre poľnohospodárstvo EP ale odznela aj informácia, aby medzi implementáciou jednotlivých nariadení v rámci členských štátov panovala väčšia flexibilita. To by malo pre nás význam najmä v citlivých sektoroch, ale napríklad aj v presune prostriedkov medzi piliermi SPP.

Na dnešnej (utorok 28. mája) Rade ministrov sa zástupcovia agrorezortov dvadsaťsedmičky a Chorvátska budú venovať znova téme zastropovania, viazaným priamym platbám, kvótam na cukor, vývozným náhradám, ale aj výsadbovým právam. Kompromisné návrhy z týchto stretnutí budú na stole 24. a 25. júna na rokovaní v Luxemburgu.

Autor článku: Juraj Huba – vyslaný redaktor poľnoinfo.sk v Dubline
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - Štátna tajomníčka pri prehliadke výskumného strediska neďaleko Dublinu

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
peter26
peter26
29. máj 2013 9:32

Je veľmi zaujímavé ako sa celý problem poľnohospodárstva točí len okolo kumulácie financií do EU. Nepotrebujeme žiadnu spoločnú poľnohospodársku politiku, tú potrebujú nadnárodné koncerny, aby dotiahli svoje pravidlá do hry v každej krajine :(((

peter26
peter26
29. máj 2013 9:34

rozhodujúce funkcie vlády skoro všade obsadzujú poslucháči a prikyvovači … takto to donekonečna fungovať nemôže …

agrarnik z HN
agrarnik z HN
31. máj 2013 8:50

To ešte naši top politický manažeri z MPRV nepochopili, že im Slovensko robí štafáž v ich snahe dokončiť koloniálnu nadvládu v postkomunistických krajinách. vypredali sme sa ako ,, lacný Jožko” To im do Bruselu musia chodiť prikyvkávať aj vedátori! To je smutné kam smeruje Slovensko a tento sektor z potravinového… Celý komentár »