Stanislav Nemec
Napriek tomu, že riziko podnikania v poľnohospodárskej prvovýrobe je značné, pričom v dôsledku klimatických zmien sa sústavne zvyšuje, jeho dynamika nemá v SR žiadúce parametre. V našej komore sme presvedčení, že táto problematika si vyžaduje moderné prístupy k riadeniu rizík agrárnej produkcie, kde zohrávajú poistné zabezpečovacie mechanizmy významnú úlohu.
Aby to však platilo aj v našom domácom podnikateľskom prostredí, na to je potrebné vniesť do poľnohospodárskeho poistenia jasný systém, založený na partnerstve a zodpovednosti verejného i súkromného sektora. Jeho rizikovosť je totiž taká veľká, že ani v najvyspelejších krajinách sveta – vrátane USA – by ju nemohli v plnom rozsahu znášať iba samotní farmári, prípadne komerčné poisťovne.
Spoločná a vyvážená zaangažovanosť štátu, poisťovacieho i poľnohospodárskeho sektora, môže vytvoriť základ pre tvorbu naozaj funkčného modelu, podobného tým, aké fungujú napríklad v susednom Rakúsku, alebo v ďalekom zámorí. Určite by pomohla odstrániť súčasné nedostatky a “diery” v ponuke poistných produktov, ktoré nepokrývajú všetky riziká podnikania v prvovýrobe. Zároveň by mohla priaznivo ovplyvniť aj ceny agrárneho poistenia, pretože prehľadné pravidlá a finančné toky by zvýšili záujem farmárov o vyžívanie týchto foriem zábezpeky. Do systému by sa tým dostalo oveľa viac peňazí, čo by v ňom umožnilo zvýšiť objem naakumulovaných prostriedkov a rozšíriť i zlacniť poskytované služby.
Predpokladáme, že súčasná nami odhadovaná 30- až 40-percentná miera poistenia poľnohospodárskej výroby u nás by sa po splnení určitých predpokladov mohla azda až zdvojnásobiť. Pokiaľ však roľníci nebudú vedieť v čase, keď majú uzatvárať poistné zmluvy, s akou podporou týchto nákladových položiek môžu počítať, naďalej budú veľmi opatrní. Mali by sme sa preto poučiť zo skúseností krajín EÚ, prípadne aj ďalších, ktoré nemajú problémy so systémom riadenia rizík poľnohospodárskej výroby. Tým by sa pre slovenských poľnohospodárov vytvorili lepšie podmienky na využitie komerčného poistenia a systémovejšieho zabezpečenia riešenia následkov nepoistiteľných katastrofických škôd v rastlinnej i živočíšnej výrobe.