Správa USDA tento raz ceny pšenice nepriaznivo neovplyvnila
Cena pšenice v 6. kalendárnom týždni konečne zaznamenala mierny nárast, i keď na CBOT ešte v utorok došlo k poklesu približne o 1,3 €. Týždeň, ale uzatvárala v plusových číslach. Celotýždenný nárast by sa dal zhodnotiť ako nárast o cca. 1,2% a celomesačný pre túto burzu o 5%. Cena pšenice na burze Euronext sa od začiatku týždňa stabilizovala, pokles z predchádzajúcich týždňov sa zmiernil a pšenica na parížskej burze dosiahla ku koncu 6. týždňa hodnoty zo začiatku mesiaca.
Pri budapeštianskej burze sa ceny v HUF nemenia, zmeny sú len výsledkom prepočtu meny na euro. Tento týždeň vyšla aj najnovšia správa USDA ohľadne celosvetovej produkcie /677,4 mil. ton/ a spotreby /645,6 mil. ton/ pšenice v hospodárskom roku 2009/2010, ktorých hodnoty boli opäť zvýšené oproti minulej správe.
K nepatrnému zvýšeniu prognózy úrody došlo v Argentíne. Zvýšenie osiatych plôch sa predpokladá v niektorých európskych štátoch – napríklad Francúzsko.
Ceny komodít brzdí neustále posilňujúci dolár, ktorý sa v piatok dostal k hodnote 1,35 dolára za euro, ale i zverejnené výsledky HDP jednotlivých členských krajín eurozóny, a strach z prísnejšej menovej politiky Číny.
Ceny sa oproti začiatku januára prepadli približne o 10 percent.
Vývoj je však priaznivý hlavne pre pšenicu v Európe a v Rusku, kde napriek problémom s transportmi (počasie), exportná sila rastie. Správy z minulého roka, keď sa predpokladalo, že sa zvýši cena kvalitnej pšenice a prehĺbi sa tak rozdiel medzi kvalitou a kŕmnou komoditou sa začiatkom tohto roka nepotvrdili. Na burze BÉT sa cena kŕmnej pšenice skôr k cene kvalitnej približuje. Mlyny sú dobre zásobené a rastie dopyt po kŕmnej komodite na výrobu etanolu, alebo na kŕmne účely.