Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

SPPK: Ročné pôsobenie agroministra nemôžeme hodnotiť pozitívne

SPPK: Ročné pôsobenie agroministra nemôžeme hodnotiť pozitívne
insert_photoTASR

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) nemôže hodnotiť ročné pôsobenie ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jána Mičovského (OĽANO) pozitívne. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.

“Rok pôsobenia ministra pôdohospodárstva vo funkcii hodnotíme ako rok nekoncepčných zmien, prijímaných aj v časovom strese, bez dostatočnej diskusie s relevantnými agropotravinárskymi samosprávami. Počas roka vo funkcii ministra Jána Mičovského sme boli totiž svedkami mnohých zmien alebo zamýšľaných zámerov, ktoré charakterizuje nedostatok jeho odborných a manažérskych skúseností,” priblížila.

Vytvoril nervozitu medzi rôznymi formami hospodárenia?

Ministrovi Mičovskému sa za rok pôsobenia vo funkcii podarilo podľa SPPK dosiahnuť obrovskú názorovú roztrieštenosť, nielen medzi poľnohospodármi, ale aj medzi odbornou verejnosťou.

“Poľnohospodári a potravinári by mali byť jednotní. Minister (Ján Mičovský, pozn. TASR) však svojimi návrhmi zmien a postojom k odvetviu vytvoril nervozitu medzi rôznymi formami hospodárenia naprieč regiónmi. Nešťastne dal nálepku veľkým poľnohospodárom, že sú zlí, pričom práve veľké poľnohospodárske podniky prioritne produkujú pre národ potraviny,” uviedol predseda SPPK Emil Macho.

Počas roka komora podľa Holéciovej musela vyvracať mýty o poľnohospodárstve, napríklad že “repka nie je žlté zlo”. “Bojovali sme o zlepšenie obrazu poľnohospodárov a potravinárov v očiach laickej verejnosti,” priblížila.

Zdôraznila, že SPPK naďalej tvrdí, že poľnohospodári a potravinári nie sú spolupáchatelia súčasného stavu agropotravinárstva, ale jeho obete. Vzhľadom na nesystémové riešenie základných problémov v agropotravinárstve a chýbajúci konštruktívny dialóg je podľa nej SPPK od októbra minulého roka v štrajkovej pohotovosti.

SPPK: Aby minister zacielil na poľnohospodárov, ktorí vytvárajú hodnoty

“Témy, v ktorých potrebujeme výraznejšie pokročiť s riešením, sú najmä príprava strategického plánu k novej spoločnej poľnohospodárskej politike, záchrana plánu obnovy EÚ z pohľadu poľnohospodárstva a potravinárstva, v ktorom sa s podporou agropotravinárstva na národnej úrovni zatiaľ nepočíta. Žiaduce je aj spravodlivé prerozdelenie štátnej pomoci, najmä pre živočíšnu a špeciálnu rastlinnú výrobu. Potrebujeme viac podporiť pestovanie plodín, v ktorých chceme dosiahnuť vyššiu potravinovú sebestačnosť – ovocie, zelenina, zemiaky, vinič,” upozornila hovorkyňa komory.

Holéciová tiež uviedla, že chýba podpora odvetvia v rámci následkov pandémie nového koronavírusu, chýba tiež intenzívna podpora potravinárskeho spracovateľského priemyslu. O kritickej situácii svedčí podľa nej aj fakt, že z blízkeho okolia ministra počas roka v jeho funkcii odišlo viacero najbližších ministrových spolupracovníkov – od štátneho tajomníka, cez generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry až po odchod väčšiny ľudí zo zboru poradcov ministra.

“Korektne však musíme povedať, že nie všetky prijaté opatrenia ministra Jána Mičovského boli nesystémové. Oceňujeme napríklad, že výška tohtoročnej štátnej pomoci je vysoká, 83 miliónov eur, čo v ‘covidovom roku’ znamená vysoký objem finančných prostriedkov,” podčiarkla Holéciová.

“Pre nás bude teraz kľúčové, aby minister Ján Mičovský tieto financie prostredníctvom štátnych pomocí rozumne prerozdelil a prioritne zacielil najmä na podporu poľnohospodárov, ktorí na vidieku vytvárajú hodnoty a zamestnávajú ľudí, teda aby sa viac podporila spomínaná živočíšna výroba a špeciálna rastlinná výroba. Zároveň však dodávame, že podpora poľnohospodárstva musí ísť ruka v ruke s podporou potravinárskeho spracovateľského odvetvia. A tá je aj naďalej nedostatočná,” dodala v hodnotení hovorkyňa SPPK.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments