Špeciálny odvod musí zaplatiť Sabinovská mliekareň
Špeciálny odvod pre obchodné reťazce, ktorý v decembri 2018 schválila Národná rada SR, zasiahne aj našich potravinárov. Zaplatiť ho musí sabinovská mliekareň MILK – AGRO.
„Pripravujeme sa na plnenie zákona. Ku koncu tohto mesiaca nás čaká odvod. Na jeho zaplatenie hľadáme vnútorné aj vonkajšie rezervy. Bude to značná suma, ktorá zaťaží našu ekonomiku,“ vyjadril sa vedúci prevádzky MILK-AGRO Marek Kunda.
Spoločnosť sídli v Sabinove, ktorý patrí k najmenej rozvinutým okresom na Slovensku. Zamestnáva 1300-ľudí a po celom Slovensku prevádzkuje 192-predajní, v ktorých predáva potravinový tovar, vrátane svojich mliečnych produktov. Práve táto sieť obchodov sa podpisuje pod povinnosť zaplatiť odvod.
„Je to spoločnosť, ktorá vďaka tomu, že má vertikálu plne integrovanú takpovediac od vidiel až po vidličku, každý rok vyprodukuje hrubý obrat v objeme 130 miliónov eur. Žije a rozvíja sa so ziskom asi 1,3 milióna eur, čo je jedno percento. Zákon však určil, že má zaplatiť dva a pol percentný odvod z obratu, čo znamená, že spoločnosť sa dostane do straty,“ uviedol prezident Slovenského mliekarenského zväzu Stanislav Voskár.
Mliekareň vraj rokovala o odvode aj s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. To však tvrdí, že výnimky zo zákona robiť nemôže.
„Platí tu rovnaký meter aj na slovenské, aj na zahraničné reťazce, pretože sme súčasťou spoločného európskeho trhu. To znamená, že zákon žiadne výnimky nepovoľuje,“ vysvetlil Michal Feik z tlačového odboru MPRV SR.
SAMO: Je na každom obchodníkovi, ako sa vysporiada s likvidačnými nákladmi
Rezort predpokladá, že odvod by malo zaplatiť 6 až 8 subjektov pôsobiacich na našom trhu. Prvú splátku by mali zaplatiť o pár dní, keďže peniaze majú odvádzať štvrťročne. Pôvodný návrh zákona sa mal dotknúť viacerých subjektov a zasiahnuť mal aj viacerých slovenských potravinárov, ktorí svoje produkty predávajú často v drobných predajniach. Následne ho ale poslanci upravili tak, aby sa slovenských producentov nedotkol. Sabinovská mliekareň však svojou sieťou predajní sitom neprešla.
Mliekari pritom tvrdia, že odvod na nich má aj ďalší dosah.
„Je samozrejme ťažké kvantifikovať, nakoľko sa na zvýšení cien potravín na pultoch podieľa tento odvod. Avšak na jednej strane sa ceny na pultoch zvýšili, na druhej strane my vieme deklarovať na základe rokovaní s obchodnými reťazcami, že naše odbytové ceny mliečnych výrobkov sa znížili,“ uviedol Stanislav Voskár.
Reťazce už pred vstupom špeciálneho odvodu do platnosti avizovali, že dodatočné zdanenie nebudú znášať samé.
„Slovenská aliancia moderného obchodu od začiatku komunikovala viaceré možné vplyvy zavedenia osobitného odvodu pre obchodné reťazce, pretože vďaka dodatočnému zdaneniu by sa väčšina reťazcov mohla dostať automaticky do straty. Jedným z nich bolo možné prenesenie odvodu do cien, ďalšími možnými boli zníženie investícií, optimalizácia personálnych nákladov, ovplyvnenie spolupráce s dodávateľmi alebo kombinácia týchto možností. Je na každom obchodníkovi, ako sa vysporiada s likvidačnými nákladmi na splatenie odvodu a následky sú zase zodpovednosťou tých, ktorí takéto dodatočné zdaňovanie presadili,“ vyjadril sa Martin Krajčovič, predseda SAMO.
Rezort pôdohospodárstva od začiatku tvrdí, že po zavedení odvodu pre obchodné reťazce nevidí dôvod na zvyšovanie cien. To, že sa na zdražovaní toto opatrenie podpísalo, podľa ministerstva nepotvrdzuje žiadna odborná analýza.
„Treba otvorene povedať, že na zdražovaní sa najväčšou mierou podieľajú obchodníci, ktorí zneužívajú svoju dominantnú silu na úkor spotrebiteľov a dodávateľov. Pritom toto zdražovanie nepremietajú do dodávateľských cien, kvôli čomu farmári a potravinári doslova živoria,“ dodal Michal Feik z MPRV SR.