Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Sme na svoju prácu naozaj hrdí! Odkazujú pestovatelia byliniek z Tatier

Sme na svoju prácu naozaj hrdí! Odkazujú pestovatelia byliniek z Tatier
insert_photoautorka

Úžasnú silu a účinky byliniek dobre poznali už naši predkovia. Desiatky druhov liečivých rastlín a drobných plodov na jednom mieste nájdete aj na pestrofarebnej a voňavej bylinkovej plantáži vo Východnej, pod Kriváňom. Farma začínala ako väčší pestovateľ a za necelých desať rokov sa vypracovala na známeho BIO producenta liečivých čajov, ovocných zmesí a sušených plodov, ktoré predávajú pod vlastnou značkou.

Prvé bylinky vysadili pod Kriváňom pred deviatimi rokmi, aby neskôr rozbehli vlastnú značku liečivých rastlín s prívlastkom BIO. V súčasnosti zabehnutá spoločnosť BIOTATRY H&B hospodári ekologickým spôsobom na 45 hektároch pôdy.

Zhruba dve tretiny z výmery tvoria bylinky, zvyšok drobné ovocie. Bylinky sami vypestujú, pozbierajú úrodu, uskladňujú, sušia, režú, situjú, aby z nich vyrobili čaje. Firma sa rozrastala postupne. Najskôr museli zistiť, čo sa dá v našich podhorských podmienkach vypestovať, akým bylinkám sa bude dariť. Dnes produkujú vyše 60 druhov aj menej známych bylín a plodín.

“Pestujeme Čučoriedku chocholikatú, Aróniu čiernoplodú, Čiernu a Červenú ríbezľu, rakytníky, či Zemolez kamčacký – veľmi podobný čučoriedke. Aj napriek tomu, že to nie je prirodzená plodina, veľmi sa jej u nás darí,” vysvetľuje Juraj Školka, výrobný manažér BIOTATRY H&B.

Starostlivosť o bylinkové plantáže je náročná. Predstavte si, že pestujete desiatky druhov rastlín na jednom mieste, pričom každá z nich má iné nároky na starostlivosť, iným spôsobom sa seje či má iný čas zberu. Je tu veľa faktorov, ktoré musíte zvládnuť.

“Nájsť v dnešnej dobe ľudí ochotných pracovať v poľnohospodárstve je nesmierne ťažké. Špecializovaná rastlinná výroba navyše vyžaduje obrovský záber vedomostí a zručností – pripraviť pôdu, zasiať, plečkovať, okopávať, odburiňovať, zbierať úrodu, ale i opravovať. Okrem toho všetkého sa ešte musíme vedieť predať a propagovať,” vysvetľuje Ervin Valo, výkonný riaditeľ spoločnosti BIOTATRY H&B, ktorá sa rozhodla ísť cestou budovania vlastnej značky.

Úrodu zbierajú od jari do jesene

V našich podmienkach dokážu rozmnožovať jedine mätu, aj to je veľmi pracne. Sadeničky byliniek nakupujú v špecializovaných obchodoch, prevažne v zahraničí – napríklad šalviu, echynaceu alebo arniku. Domáci trh ich veľmi neponúka. Väčšina sadeníc je predpestovaná, aby mohli ísť na jar do zeme.

“Bylinky sejeme ručne, buď na jar alebo na jeseň. Na výsadbu priesad používame mechanický sadzač, ktorý nám uľahčuje prácu. Obsluha vloží sadeničku do sadzača a o ostatné sa už postará stroj,” doplnil Školka.

Technológie na bylinky sú na trhu ťažko dostupné. Stroje, s ktorými obrábajú plantáže sú prevažne staršieho dátumu výroby, takže okrem ľudí na poliach, potrebujú aj tím šikovných mechanikov. Liečivým bylinkám a drobnému ovociu prospieva i vysoká nadmorská výška s tatranskou klímou, vhodná pôda, čistý vzduch a dostatok zrážok.

“Úrodu zbierame priebežne – od jari do jesene. Niektoré byliny aj viackrát do roka. V hlavnej zberovej sezóne zamestnávame desiatich zberačov – prevažne ženy, ktoré ručne zbierajú hlavičky kvetov i listy. Ľudia si často myslia, že liečivý účinok sa nachádza len v plode, čo nie je pravda,” uviedol Školka.

Dôležitý je rýchly transport pozberanej produkcie z plantáže, aby sa ťažko dopestovaná úroda neznehodnotila.

Spracovanie a sušenie

Proces spracovania a sušenia budovali a nastavovali niekoľko rokov. Bylinky sušia pri teplote od 45 do 60 stupňov Celzia, podľa toho, či sušia hlavičky alebo stonky kvetov. Niektoré ostávajú v sušiarni týždeň. Potom sa vreckujú alebo idú do zrezávačky, kde sa pomocou filtračného cyklónu odprašujú a situjú.

“Naše najobľúbenejšie a zároveň aj najpredávanejšie čaje sú Tatranský dúšok, Horský čajíček, Tri studničky na podporu imunity či Materské mliečko – čaj stimulujúci tvorbu materského mlieka počas dojčenia,” tvrdí Ervin Valo.

Okrem čajov sušia aj ovocie napríklad aróniu.

Ekologické pestovanie

„Všetko pestujeme v rámci certifikovanej ekologickej poľnohospodárskej produkcie, a teda naše výrobky sa môžu pýšiť BIO kvalitou. Navyše, správnymi osevnými postupmi a kompostovaním robíme poľnohospodárstvo udržateľným a chránime životné prostredie. Sme na svoju prácu naozaj hrdí,” uzatvára Valo.

Jediné čo pestovatelia môžu rastlinám dať je mechanická starostlivosť, závlaha a láska ľudí, ktorí sa o ne starajú. Aj škodcov môžu odstraňovať len mechanicky, bez použitia pesticídov. Výhodou bio záhonov je aj veľká biodiverzita, takže škodcovia to majú ťažšie. Bylinkovej plantáži tiež pomáhajú včely zo susedstva.

Autor článku: Radka Novotná - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments