Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Slovo prevádzkovateľa portálu poľnoinfo.sk

Slovo prevádzkovateľa portálu poľnoinfo.sk
insert_photovzhľad webového portálu poľnoinfo.sk v januári 2009

Portál poľnoinfo.sk má za sebou prvých desať rokov svojej existencie. Prvé články pribudli v júli 2008 a významnejšie sa medzi poľnohospodármi propagoval na výstave Agrokomplex 2008. Vyhľadávač google stránku poľnoinfo.sk vtedy ešte nemal prečítanú a preto ju neponúkal ani vo vyhľadávaniach. Čitatelia sa o portáli dozvedeli buď pomocou mailu, alebo v auguste 2008 o jeho vzniku informovali Roľnícke noviny.

Dodnes populárny týždenník poľnohospodárov v tom období ešte neprevádzkoval webovú stránku. Podobne na tom bolo aj konkurenčné vydavateľstvo odborných nitrianskych časopisov, ktorého portál agrobiznis.sk vznikol až o niekoľko rokov neskôr.

Keď obsah webu tlačíte na papier

Portál, ktorý momentálne čítate, bol prvý, ktorý mal záujem prinášať denne aktualizované informácie z domáceho a svetového pôdohospodárstva z rôznych zdrojov, ale pritom publikovať aj články od vlastných spolupracovníkov.
Poľnohospodár sa zrazu sám rozhodoval, kedy si otvorí web a nemusel čakať na noviny, alebo časopisy, ktoré vychádzajú v určitej periodicite. Nebudeme tajiť, že v tom období naozaj mnoho agromanažérov stále nepracovalo s internetom a sám som bol svedkom, ako články z portálu poľnoinfo.sk boli vytlačené na kancelárskom papieri. Každé ráno to pre istého poľnohospodára tlačila jeho kolegyňa. Nepracoval s webom, alebo pritom chcel vedieť čo píšeme. Na jednej strane ma tešil jeho záujem, na druhej strane som bol zúfalý, lebo som videl ešte dlhú cestu ako poľnohospodára dostať k webu.

Do istej miery sa to podarilo štátnym inštitúciám, najmä Pôdohospodárskej platobnej agentúre, ktorá zrazu začala významne využívať vlastný web a ten poľnohospodár, ktorý ho nenavštevoval, začal strácať. Naši hospodári na pôde preto čoraz častejšie objavovali aj portál poľnoinfo.sk a prekážka, ktorá sa v roku 2008 zdala ako významná, dnes neexistuje. Trh sa značne zmenil a zmeny v správaní vo webovom prostredí vidíme minimálne na ročnej báze. V ostatných rokoch sa napríklad prejavili v tom, že nám každoročne pribudne viac ako 100-percent návštevníkov, ktorí čítajú portál na smartfónoch. Na to sme samozrejme zareagovali hneď, keď sa tento trend začal prejavovať.

Čitatelia nás nachádzajú cez viaceré možnosti

Pred rokmi priniesol revolúciu vo fungovaní spravodajských webov Facebook. Poľnoinfo.sk zacítilo šancu a oplatilo sa. V rámci nášho segmentu sme jednotkou a týždenne zaznamenávame tisícky interakcii práve cez tento zdroj. Dnes ma poľnoinfo.sk na facebooku 4327 fanúšikov.

Najvýznamnejším zdrojom návštevnosti je ale zasielanie noviniek na e-mail. Tu sme ešte pred európskym prijatím nariadenia GDPR spĺňali jeho obmedzenia. S poľnohospodári sme vždy komunikovali korektne, čoho výsledkom je, že dnes nám každé ráno odchádza mail s novými článkami na 1130 emailových adries. Systém zabezpečuje najvýznamnejšia svetová spoločnosť v danej oblasti a preto máme aj vynikajúce dáta o správaní našich čitateľov. To nám samozrejme ponúka možnosť písať o tom, čo roľníkov zaujíma.

Samotný vznik portálu by nebol možný bez jeho partnerov. Historicky prvým bol výrobca traktorov Zetor, ktorý prostredníctvom svojho zástupcu na Slovensku – Petra Kompana, svojim finančným vkladom dokázal, že vznik webu má svoj zmysel. Druhým inzerentom bol UniCredit Bank, ktorý na portáli pôsobí nepretržite takmer od jeho založenia.

Kolegovia bez ktorých by to nešlo

Portál poľnoinfo.sk prostredníctvom svojho spolupracovníka, ktorý písal pod menom Filip Kľačanský, učil poľnohospodárov čítať burzové a trhové ceny. Spolupracoval s portálom niekoľko rokov až do obdobia, keď sa stal štátnym tajomníkom rezortného ministerstva. Ešte aj vtedy pribudli na portáli z jeho klávesnice asi 2, alebo 3 články. Neskôr to už samozrejme najmä v dôsledku jeho pracovnej vyťaženosti nebolo možné. Išlo o výnimočného spolupracovníka webu, ktorému raz, keď budeme dávať raziť pamätné mince, bude patriť tá prvá! Vtedy, ak na to napriek náznakom niektorí čitatelia ešte neprišli, zverejníme aj jeho skutočné meno.

Dnes patrí k najvýznamnejšiemu spolupracovníkovi portálu Ivana Kaliská. Začala s portálom poľnoinfo.sk spolupracovať v závere roka 2017 a počas roku 2018 sme jej publikovali takmer 100-článkov! Neuveriteľná pracovitosť tejto kolegyne posunula portál poľnoinfo.sk ešte výraznejšie k vlastným témam, ktoré viažu návštevnosť. Správy agentúr sú dobré na udržiavanie webu v aktuálnosti, samotnú návštevnosť ale vytvárajú len v minimálnom rozsahu. Články z týchto zdrojov si prečítate všade – od spravodajských portálov sme.sk, pravda.sk, až po weby našich konkurentov.

Česká agentúra je doma na poľnoinfo.sk

Napriek tomu sa portálu poľnoinfo.sk v roku 2018 podaril významný krok. Ako jediné agrárne médium na Slovensku máme zmluvu s českou agentúrou ČTK, ktorá nám prináša európske aj české témy. V období, keď sme oslavovali 100-rokov spoločného štátu, ktorý sa ale pred 25 rokmi stihol rozpadnúť, sa možno zdá záujem siahnuť po českom spravodajskom servise za zbytočný. Rok 2018 nám ale ukázal, že tieto témy našich poľnohospodárov zaujímajú. A nie len ich. Web poľnoinfo.sk čítajú aj tí najdôležitejší rezortní úradníci. Ak píšeme o situácii v Českej republike, chtiac – nechtiac možno živíme aj pomyselného červíka v ich hlavách.

ČTK zostáva aj v roku 2019 druhou agentúrou po TASR, s ktorou bude portál poľnoinfo.sk spolupracovať. Taktiež bude robiť všetko preto, aby sme rozšírili rad svojich spolupracovníkov. Dnes to vyzerá, že sa nám to podarí! Portál poľnoinfo.sk čítajú odborníci, ktorí článkom rozumejú a nájsť redaktora – spolupracovníka, ktorý vie prísť so zaujímavou témou a spracovať ju tak, aby mu čitatelia v diskusii nevynadali, nie je jednoduché.

Ako prevádzkovateľ portálu poľnoinfo.sk mám ešte jednu métu. Chceme získať zdroj, ktorý na Slovensku nikto nemá. V období prijímania Spoločnej poľnohospodárskej politiky by bol obrazne, ale aj fakticky nezaplatiteľný. Pri cene ročnej licencie, ale aj spracovaní dát hovoríme o čiastkach niekoľkých desiatok tisíc eur ročne. Napriek tomu, že portál poľnoinfo.sk zažíva dobré časy, tento cieľ je stále príliš ďaleko. Možno tak, ako dlhodobé udržanie webového portálu zameraného na poľnohospodárstvo v roku 2008.

Za dobu svojej existencie sme zverejnil takmer 5800-článkov. V roku 2018 patrili medzi najpopulárnejšie témy na portáli automaticky aktualizované burzové ceny rastlinných komodít, ktoré náš systém prepočítava z bušlov na tony a zároveň z dolárov na eurá pomocou aktuálneho kurzu.

Čísla roka 2018

Rok 2018 bol pre portál opäť rekordný. V porovnaní s rokom 2017 vzrástol počet používateľov na stránke o 48,96 percent! O niečo pomalší bol nárast v počte zobrazených stránok, ktorý medziročne vzrástol „len“ o takmer tretinu. V minulom roku dosiahol denný priemer prečítaných článkov na portáli poľnoinfo.sk – 1 459. Výrazne vzrástol aj počet publikovaných článkov. Pokiaľ v roku 2017 sme na webe poľnoinfo.sk uverejnili 379 nových článkov a videí, tak v roku 2018 to bolo 663 nových materiálov.

V závere roka 2018 bola spustená nanovo naprogramovaná verzia portálu poľnoinfo.sk. Grafických zmien sme chceli vykonať čo najmenej, čo vyplýva najmä z určitého konzervatizmu poľnohospodárov. Dôležité bolo zmeniť pôvodný administračný systém, ktorý fungoval do 27. decembra 2018 a po siedmych rokoch prevádzky bol značne zastaraný. Aktuálna verzia prinesie viacero nových možností, ktoré začneme spúšťať postupne. Poľnoinfo.sk začalo fungovať na systéme WordPress, ktorý je najpopulárnejším svetovým systémom na tvorbu webových stránok.

Na novej verzii portálu pracoval grafik a aktuálne aj programátor portálu poľnoinfo.sk Lubo Jurík od letných mesiacov, keďže mnohé témy boli pre poľnoinfo.sk prispôsobované na kľúč. Za desať rokov našej spolupráce sa Lubo Jurík podieľa nie len na grafike portálu, ale aj všetkých materiáloch, ktoré portál publikuje a pripravuje.

Podujatia na ktorých sme sa podieľali

V roku 2018 mal o prácu postarané. Tradične – už siedmy raz, sme v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku a Agroinštitútom pripravovali sprievodný program výstavy AGROKOMPLEX – Diskusné okrúhle stoly.

Minulý rok pripravoval portál poľnoinfo.sk aj konferenciu Spoločná poľnohospodárska politika po roku 2020. Zúčastnilo sa jej viac ako 300-poľnohospodárov a zástupcov rezortných a štátnych inštitúcií. Dva týždne po zverejnení legislatívneho návrhu sme otvorili túto tému na najvyššej rezortnej úrovni pred tými, ktorí majú do nej zasiahnuť v prvom rade – medzi poľnohospodármi.

Náš grafik opäť ukázal obrovské pracovné nasadenie, keď v priebehu 48-hodín dokázal zalomiť 58 stranový zborník určený pre agropodnikateľov, aby mali v rukách vytlačený komplexný návrh s ktorým môžu ďalej pracovať.

Portál poľnoinfo.sk čítajú mnohí poľnohospodári od začiatku jeho fungovania. Za toto obdobie sme sa určite dopustili mnohých chýb. Niektoré ste si všimli, na niektoré ste nás upozornili a isté určite prešli bez povšimnutia. Ja, moji kolegovia, ale aj pracovníci spravodajských agentúr sa ich snažíme robiť čo najmenej. Neomylní ale nie sme. Želám si, aby sme boli k sebe tolerantnejší.

Aj v rámci portálu sa snažíme skôr ponúkať články, ktoré inšpirujú, kde sa má náš rezort posúvať, ako byť neustálym kritikom všetkého a všetkých. V ostatnom čase spoločnosť výrazne zhrubla. Naša diskusia je jedna z najotvorenejších na spravodajských weboch. Skúsme byť korektní, najmä ak v diskusii spomíname konkrétne mená.

Portál poľnoinfo.sk čaká ďalší rok svojej existencie. Opäť budeme na strane všetkých reálnych poľnohospodárov. Či už hovoríme o veľkých agropodnikateľoch, rodinných farmách, mladých poľnohospodároch, alebo o samostatne hospodáriacich roľníkoch. Portál poľnoinfo.sk čítajú všetci a najmä vďaka nim začíname písať ďalšie decénium jeho existencie.

Ďakujeme Vám a prajeme úspešný rok 2019!

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: vzhľad webového portálu poľnoinfo.sk v januári 2009

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
9 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
R.Slocík
R.Slocík
2. január 2019 7:13

Dobrá práca Ďuro. Držím naďalej palce.

Vlado Chovan
Vlado Chovan
2. január 2019 8:46

Ak bude ďalších 10 rokov rovnako úspešných – bude to dobré. Ale verím, že budú ešte lepšie! Vlado Chovan

Ján Huba
Ján Huba
2. január 2019 18:28

Juraj – blahoželám k desaťročnému úspešnému pôsobeniu na neľahkom – priam zvláštnom slovenskom mediálnom trhu. Oceňujem, že si autorom myšlienky vzniku portálu a ďalších originálnych aktivít. Že nepatríš medzi množstvo tých, ktorí sa od kohosi čosi naučia a následne na ňom začnú parazitovať. Pôvodcov originálnych projektov si budem vždy vážiť,… Celý komentár »

Jaro
Jaro
2. január 2019 18:50

Ja osobne vitam tento portal ako prinosny, kde nachadzam veci, ktore nikde indeidne nenachadzam zverejnene, a ak, tak nie v takom rozsahu. Tiez ocenujem ,ze sa tu vedu kultiviovane a vecne diskusie pod clankami. Portalu gratulujem k vyrociu budem ho citat nadalej..

richard
richard
3. január 2019 19:10

Juraj, pripájam sa ku gratuláciam, a držím palce, (a grafikovi povedz nech tam dá rubriku „najviac diskuzovaných článkov“)
🙂
richard

Karol Šandal
Karol Šandal
4. január 2019 14:10

Juraj, sledujem portál Poľnoinfo od prvopočiatku. Vidím obrovský progres, aktuálnosť a komplexnosť informácií,…Mimoriadne oceňujem aj okrúhle stoly (AX) a predovšetkým úspešnú konferenciu SPP po 2020. V roku 2019 želám ďalší rast počtu abonentov a predovšetkým naplnenie vašich cieľov a vízií v prospech poľnohospodárstva a potravinárskeho priemyslu. Pozdravujem, Karol Šandal

Dalibor Bán
Dalibor Bán
11. január 2019 7:03

Ahoj Ďuri,
pripájam sa ku gratuláciám! Len tak ďalej… 🙂
Pozdrav aj s prianím toho NAJ do r 2019!!!
Dalibor, AP 😉

Peter Andras
Peter Andras
11. január 2019 11:40

zdravim ta juraj
aj ja sa pripajam ku gratulaciam a zelam ti nielen narast novych uzivatelov portalu ale aj Vela tvorcich napadov na ozivenie portalu.Pravidelne citam prispevky a aj diskusiu a nachadzam tam mnohe inspiracie.