Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Slocík: Verím, že sa nám podarí uchrániť našu druhú farmu

Slocík: Verím, že sa nám podarí uchrániť našu druhú farmu
insert_photoJozef Sedlák - Rastislav Slocík predseda družstva Agrospol Boľkovce.

Likvidácia ošípaných, ktoré pochádzajú z chovu v Lučenci, kde koncom minulého týždňa potvrdili africký mor ošípaných, sa začala. Od včera (30.6.2021) ich zvážajú do jedinej slovenskej kafilérie pri Žiline.

„Dnes sa podľa nariadení Štátnej veterinárnej a potravinovej správy začala likvidácia ošípaných z nášho chovu v Lučenci. Zlikvidované budú všetky vnímavé ošípané,“ skonštatoval v stredu chovateľ Rastislav Slocík.

Ide o prvý veľkochov s tisíckami kusov ošípaných, ktorý vírusu padol za obeť.

Dosiaľ nevieme, ako sa k nám nákaza dostala. Zatiaľ, pokračuje šetrenie. Nevieme si to vysvetliť, pretože sme dodržiavali všetky opatrenia – dezinfekciu vstupov, sprchovanie alebo oplotenie máme v poriadku. Nepredpokladám, že došlo k priamemu kontaktu,“ dodal R. Slocík.

V okolí farmy boli však už opakovane nájdené nakazené uhynuté diviaky.

Problém narastá

Africký mor ošípaných sa u nás potvrdil prvýkrát v lete 2019 – na východe Slovenska. Odvtedy sa rozširuje a postupne zasahuje do ďalších a ďalších okresov.

„Je to výsledkom toho, že máme značne premnoženú diviačiu zver. Z východu to postupuje. Uhynutý diviak bol aj v okrese Levice, rovnako nárazníková zóna je už aj okres Poprad,“ skonštatoval Miroslav Štefček, podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Komora aj preto vyzýva ministerstvo, aby podniklo razantnejšie kroky na zastavenie šírenia nákazy.

„Treba sa skutočne so všetkými stranami zamerať na rapídne znižovanie a regulovanie diviačej zveri a vyhľadávanie infikovaných jedincov. Na to treba cieľavedome zamerať pozornosť. Rovnako je potrebné ochrániť veľkovýkrmne,“ dodal Štefček.

Likvidácia chovu v Lučenci je podľa komory dôkazom toho, čo sa stane, ak sa problém zanedbá.

„V potravinách máme stále biednu sebestačnosť a tá je týmto ešte viac ohrozená. Musíme si uvedomiť, že 7 a po tisíca ošípaných je 700 tisíc kilogramov mäsa, čo je možno spotreba pre Slovensko na 4 až 5 dní. Ak sa toto bude opakovať, budeme v sebestačnosti na tom ešte horšie ako doteraz,“ uviedol Marián Šolty, podpredseda SPPK pre potravinárstvo.

Ministerstvo deklaruje, že sa problémom zaoberá.

„Zriadil som osobitnú pracovnú skupinu, ktorá rieši tento problém. Mám predstavu o tom, že nájdeme komerčné riešenie, keď presvedčíme na spoluprácu obchodné reťazce, ktoré budú predávať diviačie mäso na slovenských pultoch,“ vyjadril sa minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.

Odbytový kanál by podľa rezortu znamenal aj možnosť cieleného a intenzívnejšieho lovu diviakov, a tým zníženia ich populácie v prírode.

Neprestávajú veriť

Nákaza na farme v Lučenci je pre chovateľov ťažkou ranou. Podnik sa na chov ošípaných doslova zameriaval a venoval sa mu už 20 rokov.

„Máme ešte jednu farmu, ktorá je vzdialená asi sedem a pol kilometra od tej, kde sa potvrdila nákaza. Veríme, že sa nám ju podarí ochrániť,“ uviedol chovateľ Slocík.

V to, že sa k veľkochovu aj na pôvodnej farme vrátia, stále verí.

„Keď sa zlepší situácia s nákazou afrického moru ošípaných u diviačej zveri, určite by sme o obnovení chovu opäť uvažovali,“ dodal chovateľ.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: Jozef Sedlák - Rastislav Slocík predseda družstva Agrospol Boľkovce.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Štefan
Štefan
1. júl 2021 19:56

Pán Slocík. Požadujte aby vám urobili rovnaký postup ako u poľovníkov. Každý strelený diviak je otestovaný na AMO a negatívne zviera ide normálne do spotreby. U vás zoberú a zlikvidujú všetko a šup do kafilérie. Potom sa čudujme, že poľovníci majú v päte nejaké šírenie AMO, rovnako ako škody na… Celý komentár »