Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Simon: Veterné elektrárne sú nesúrodým prvkom v krajine

Simon: Veterné elektrárne sú nesúrodým prvkom v krajine
insert_photoSEPS

Programové vyhlásenie vlády pre oblasť pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja nevychádza podľa ministra Zsolta Simona „iba z potrieb a predstáv koaličných strán, ale je aj odzrkadlením stavu v týchto troch odvetviach“, povedal dnes (2. augusta) na tlačovej besede.

Keďže vláda chce využiť produkčný potenciál celého slovenského vidieka, podriadi tomu aj opatrenia, ktoré umožnia vidiek oživiť. Či už formou zefektívnenia vlastníckych vzťahov k pôde a ich evidenciu až po finalizáciu samotnej produkcie na vidieku v záujme jeho trvaloudržateľného rozvoja. Znamená to aj vyrovnávanie regionálnych rozdielov, či prehodnotenie chránených území na Slovensku.

„Až 40 percent územia krajiny je zaradených do rôznych stupňov ochrany, a v prípade lesnej pôdy je to až 70 percent,“ konštatoval Zsolt Simon.

A to je podľa neho na takú malú krajinu, akou Slovensko je, priveľa. Dôležité je i urýchlenie Registra obnovenej evidencie pôdy (ROEP) a pozemkových úprav v zjednodušenej forme s tým „aby každý vlastník pozemku mal jeden list vlastníctva v tom katastri, kde sa nachádza jeho pôda,“ dodal Zs. Simon.

S vlastníckymi vzťahmi súvisí aj dokončenie pôdnych reštitúcií s tým, že ak sa v danom katastri nenachádza pozemok, ktorý by mohol dostať reštituent, dôjde k finančnej náhrade. V oblasti lesného hospodárstva chce minister „zaviesť elektronické aukcie na najcennejšie druhy dreva za účelom dosiahnutia najvyšších cien“.

Podľa Zsolta Simona je mimoriadne dôležitá protipovodňová ochrana. „Chceme, aby protipovodňový systém bol prioritne zameraný na tie lokality, kde dochádza k povodniam s najväčšou frekvenciou. Problém treba riešiť komplexne. Začínajúc starostlivosťou o malé vodné toky, cez riešenie problémov odtoku vody vo veľkých tokoch a odvodňovacích systémov.“

Minister Simon je proti budovaniu veterných elektrární na Záhorí, či Orave, lebo tie „nepatria do slovenskej krajiny.“

K prioritám, ktoré sú zahrnuté do Programového vyhlásenia vlády a ktorým sa začne tento týždeň zaoberať parlament, patrí aj doriešenie problémov Pôdohospodárskej platobnej agentúry tak, aby na jeseň prešla auditom Európskej komisie a nebola ohrozená jej akreditácia.

Autor článku: Soňa Ludvighová - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: SEPS

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments