Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 22.05.2009 pre poľné plodiny

Signalizačná správa ÚKSÚP-u na 22.05.2009 pre poľné plodiny
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Z abiotických škodlivých činiteľov sa na porastoch všetkých poľnohospodárskych kultúr negatívne podpisuje nízky úhrn zrážok a s ním súvisiaci nedostatok živín.

V porastoch obilnín prevláda uspokojivý zdravotný stav až na lokálne výskyty viróz na obilninách. Zo živočíšnych škodcov sú v obilninách zaznamenané sporadické a miestami aj silné výskyty kohútikov a vošiek na listoch. Samičky kohútika modrého kladú vajíčka v skupinách po 2 až 3 na listy hostiteľských rastlín. Vajíčko je žlté a meria asi 1,2 mm. Samičky kohútika pestrého kladú vajíčka v skupinách po 3 až 5 pozdĺž žiliek listov. Jedna samička nakladie približne 200 vajíčok. Larvy sú pokryté čiernym slizom obsahujúcim trus. Larvy vyžierajú na listoch pozdĺžne pásiky dlhé až niekoľko centimetrov a po dorastení sa kuklia obyčajne v pazuchách listov. Chemickú ochranu odporúčame vykonať v prípade, ak sa vyskytne viac ako jedna larva na jeden vlajkový list v čase klasenia.

Vošky spôsobujú na porastoch škody priamo cicaním a nepriamo prenášaním rôznych infekcií. V oblastiach s väčším výskytom odporúčame proti nim insekticídne ošetrenie, ktoré súčasne zníži aj výskyt strapiek a kohútikov. Chemicky by mali byť ošetrené porasty s výskytom 20 a viac vošiek na jeden klas. Vošky sa v porastoch nevyskytujú pravidelne. Zo začiatku bývajú napadnuté len okraje porastov v pásoch širokých približne 25 m. Smerom do stredu poľa intenzita výskytu ubúda, a preto v tomto období stačí ošetriť iba okraje pozemkov.

S výskytom vošiek priamo súvisí aj výskyt vírusových ochorení. Jednou z infekcií vyskytujúcou sa na našich poliach je aj žltá zakrpatenosť jačmeňa. Tento vírus je v prenášačoch stály. Hostiteľskými rastlinami okrem jačmeňa sú aj pšenica, ovos, raž a rôzne druhy tráv. Typickým príznakom je škvrnitosť a zafarbenie listov do zlatožlta alebo oranžova. Žlté zafarbenie sa objavuje najskôr na vrchole listov a odtiaľ postupuje pozdĺž okrajov. Listy chorých rastlín sú vzpriamenejšie, hrubšie a tuhšie. Rastliny zakrpatievajú a majú oslabenú koreňovú sústavu. Vírus prezimuje na ozimnom jačmeni, častejšie na trvácich trávach na okraji pozemkov alebo na medziach. Choroba pri včasných nákazách môže znížiť úrodu až o 95 % a pri neskorších o 15 – 20 %. Základom ochrany je pestovanie odolných odrôd jačmeňa. Dôležité je aj ničenie burín a boj proti voškám.

Autor článku: MP SR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments