Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

SHMÚ: Nedostatok zrážok je kritický najmä na juhozápade Slovenska a na Záhorí

SHMÚ: Nedostatok zrážok je kritický najmä na juhozápade Slovenska a na Záhorí
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Situácia spôsobená nedostatkom zrážok je kritická najmä na juhozápadnom Slovensku a na Záhorí. O čosi lepšia je na severovýchode Slovenska, kde zapôsobili zrážky z konca apríla a začiatku mája tohto roka. Informoval o tom Pavel Faško zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). Podľa jeho slov bola práve posledná zima jednou z najteplejších. Naznačil, že suchá môžu poznačiť aj tohtoročnú úrodu.

Sucho trápi podľa jeho slov nielen Slovensko, ale tiež okolité štáty. Sucho sa v slovenských podmienkach kumuluje od jedného roka k druhému. Bezprostrednejšie príčiny sa začali podľa jeho slov už počas poslednej zimy.

“Zima 2019/2020 bola mimoriadne teplá. Patrila medzi najteplejšie zimy, ktoré boli v histórii meteorologických meraní u nás zaznamenané,” komentoval.

Tiež doplnil, že sa nevytvárala zimná pokrievka, ktorá na konci zimnej sezóny chýbala. Problémom bol aj nízky úhrn zrážok.

Úhrn zrážok najnižší od roku 1951

“Na krajnom západe Slovenska na niektorých meteorologických staniciach dosiahol úhrn zrážok v apríli za celý mesiac iba jeden milimeter,” doplnil s tým, že na bratislavskom letisku ide o najnižší mesačný úhrn zrážok v apríli od roku 1951.

Stav zrážok bol nepriaznivý pre celé územie Slovenska, iba výnimočne miestami napršalo 40 milimetrov. Mrazy podľa klimatológa gradovali na začiatku jari.

“Stav, ktorý vyplýva z nedostatku zrážok a z teplotných podmienok, sa potom musel prejaviť vo vlhkostných podmienkach pôdy. Keď si zoberieme Slovensko ako celok, tak stav bol najhorší v poslednom aprílovom týždni. Potom vďaka zrážkam, ktoré boli zaznamenané na východnom Slovensku, sa stav trocha zlepšil,” vysvetlil Faško.

Podľa jeho slov sa napríklad na západnom Slovensku časom ešte zhoršil.

Dosahy sucha by mohli mať potenciálny vplyv na poľnohospodárstvo. Sucho by mohlo spôsobiť stratu výnosov vo výške približne 30 až 40 percent, lokálne by sa straty mohli vyšplhať aj nad 40 percent. Vplyv by sucho malo mať najmä na obilniny, konkrétne na pšenicu, jačmeň, repku, kukuricu, cukrovú repu aj zemiaky. Tiež by sa malo dotknúť lesníctva.

Na to, aby sa situácia zlepšila, je podľa SHMÚ potrebný dlhodobý dážď nižšej intenzity. Aj keď v niektorých regiónoch meteorológovia zrážky očakávajú, nepredpokladajú, že do konca mája sa stav sucha výrazne zmení.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments