Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Seriál SPP: Vyrovnanie priamych platieb neočakávajme

Seriál SPP: Vyrovnanie priamych platieb neočakávajme
insert_photopoľnoinfo.sk - DG Agri v Bruseli

V stanovisku Európskej komisie sa uvádza, že nové členské štáty sa cítia znevýhodnené v porovnaní s EÚ-15, pretože ich priame platby na hektár sú nižšie. Podľa dokumentu je preto prirodzené, že rozdiely v miere podpôr nemôžu byť odôvodnené dlhodobo.

Aká bude reálna situácia, i keď aj oficiálne dokumenty hovoria o odstránení historického princípu, je ale stále nejasné. Jedinou istotou je, že kto očakáva, že priemer priamych platieb na hektár bude vo všetkých členských štátoch rovnaký, bude sklamaný.

„Poľnohospodári v Európskej únii sa nachádzajú v rôznych ekonomických a prírodných podmienkach. Rovnaké priame podpory preto nemusia byť nutne tým, čo by ich spravodlivejšie prerozdelilo. Rovnaká úroveň priamych platieb nemá rovnaké dôsledky vo všetkých 27 členských štátoch Únie. Je preto potrebné pozerať sa na ekonomický kontext, environmentálnu a sociálnu situáciu,“ uvádza sa v stanovisku Európskej komisie vydanom k priamych platbám.

Z tohto dôvodu sa čoraz častejšie skloňuje iný kľúč, ktorý by dopomohol k rozdeleniu priamych podpôr. Ako nám potvrdili na DG Agri v Bruseli, jednou z možností je vychádzať z hrubého domáceho produktu daných štátov.

Európska komisia má záujem vyhnúť sa výraznému zníženiu priamych platieb v starých členských štátoch, alebo výraznému zvýšeniu podpôr v štátoch, ktoré pristúpili do EÚ po roku 2004.

„V niektorých členských štátoch, kde sú farmy relatívne produktívne a efektívne, existuje vysoký pomer zdĺženia k vlastnému majetku. Zmena úrovne platieb by preto ovplyvnila ekonomické a finančné zdroje na farmách, ako i znížila majetok farmárov,“ uvádzame skrátenú verziu z dokumentu Európskej komisie.

Medzi štáty, kde existuje vysoké percento zdĺženia k vlastnému majetku patrí najmä Dánsko, Holandsko, Veľká Británia, Švédsko, ale i Francúzsko.

„Dôsledky pre poľnohospodárske podniky, ktoré by dostali výrazne vyššie paušálne sadzby by znamenalo (niekedy aj strmé) zvýšenie cien pozemkov a hodnoty poľnohospodárskych podnikov,“ uvádza sa v dokumente na margo novopristúpených členov EÚ.

Zo zverejneného je zrejmé, že k významnejším úpravám rozdielov v priamych platbách nedôjde. Toto nám potvrdil i zdroj z DG Agri, ktorý uviedol, že vyrovnanie priamych platieb by malo hlboké dopady na ekonomiku jednotlivých štátov. Preto už dnes je veľmi pravdepodobné, že rozdiely, keď členské štáty ako Litva, Lotyšsko, Estónsko, Portugalsko a Rumunsko dosahujú pod 200 eur priamych platieb na hektár a štáty ako Taliansko, Belgicko, Holandsko a Malta, kde priame platby presahujú 400 eur na hektár, nebudú výraznejším spôsobom korigované.

Autor článku: Juraj Huba - vyslaný redaktor poľnoinfo.sk v Bruseli
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - DG Agri v Bruseli

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments