Zadajte hľadaný výraz

Z domova

Rýchlorastúce dreviny ako zdroj obnoviteľnej energie

Rýchlorastúce dreviny ako zdroj obnoviteľnej energie
insert_photoRenáta Chosraviová - Pohľad na vzorkovnicu v Kolíňanoch.

Na Slovensku je v súčasnosti okolo 326-tisíc hektárov nevyužívanej poľnohospodárskej pôdy. Problém tvorby obnoviteľnej energie a nevyhnutnosť hľadať zdroje, ktoré nahradia fosílne palivá, je však čoraz aktuálnejší. „Popri využívaní lesnej hmoty – dendromasy, je jednou z možností aj pestovanie rýchlorastúcich drevín, ako je vŕba, topoľ či agát, na nevyužívanej poľnohospodárskej pôde. V súčasnosti je podiel biomasy na výrobu tepla na Slovensku iba 0,3 %, zatiaľ čo v zahraničí, napr. vo Švédsku tvorí 23 %, v Dánsku 19 % a v Rakúsku 13 %,“ hovorí prof. Ing. Milan Demo, PhD., z Katedry trvalo udržateľného rozvoja (KTUR) FEŠRR, vedúci projektov zameraných na výskum biológie a produkčného potenciálu kultivarov a klonov rýchlorastúcich energetických drevín rodu Salix a Populus.

KTUR v období od roku 2005 do 2009 založila tri poľné výskumné bázy (v Seliciach, Kolíňanoch a v Brodskom) na overovanie vhodnosti pôdnoekologických podmienok juhozápadného Slovenska pre pestovanie rôznych odrôd a klonov drevín rodu Salix a Populus. Najrozsiahlejšia z nich je na Vysokoškolskom poľnohospodárskom podniku SPU v Kolíňanoch, kde sa na ploche okolo jedného hektára nachádzajú štyri vzorkovnice vŕby a topoľa.

Prvá je zameraná na overovanie produkčného potenciálu piatich švédskych odrôd vŕby – Sven, Inger, Tora, Gudrun a Tordis. Porast je 3 roky po výsadbe a dosahuje výšku do 5 metrov.

„Je predpoklad, že na konci tretieho roku vegetácie dosiahne úroda biomasy u jednotlivých odrôd okolo 80 až 100 ton na ha,“ informuje prof. Demo a zároveň dodáva, že z regulačných faktorov sa overuje rôzna úroveň hnojenia a priestorová organizácia porastu.

Druhá vzorkovnica slúži na porovnanie produkčného potenciálu najvýkonnejšej švédskej odrody Inger s dvoma maďarskými odrodami – Expressz a Csala. Okrem hnojenia a priestorovej organizácie porastu sa overuje aj technológia výsadby a vplyv závlahy na produkčný potenciál jednotlivých odrôd.

Ďalšia vzorkovnica slúži na overovanie produkčného potenciálu štyroch talianskych odrôd topoľa sivého – Sirio, AF-2, Pegaso a Monviso v pôdnoekologických podmienkach juhozápadného Slovenska.

Štvrtá vzorkovnica, ktorá bola založená v tomto roku, má medzinárodný charakter. Jej cieľom je otestovať 43 nových genotypov rýchlorastúcich energetických drevín rodu Salix a Populus v rôznych pôdnoekologických podmienkach Európy. Ich produkčný potenciál sa testuje okrem Kolíňan aj na Švédskej poľnohospodárskej univerzite v Uppsale (Ultuna), v Taliansku (Cavallermaggiore) a v Portugalsku (Bracanca). Na riešení uvedenej problematiky spolupracujú aj ďalšie medzinárodné inštitúcie – Lantmännen Agroenergi AB a Výskumný ústav pre rýchlorastúce energetické dreviny v Svalöv vo Švédsku, Ústav rastlinnej výroby Univerzity Sv. Štefana v Gödöllő a Szilvánus díszfaiskola v Kapuvári v Maďarsku. Z domácich inštitúcií Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy, Výskumný ústav papiera a celulózy – úsek Slovenský výskumný ústav drevársky v Bratislave, Agrisem Galanta, Biosalix a Dalkia, a.s., Bratislava. Z pracovísk našej univerzity sa okrem KTUR a VPP na riešení problematiky podieľa Katedra ekológie, Katedra krajinného inžinierstva, Katedra fyziológie rastlín, Katedra biometeorológie a hydrológie, Katedra biotechniky parkových a krajinných úprav a Katedra štatistiky a operačného výskumu.

Realizačné výstupy zo sledovaných vzorkovníc budú pozostávať z návrhu najvhodnejšieho spôsobu zakladania porastov rýchlorastúcich energetických drevín, výrobnej sfére budú odporučené odrody rezistentné voči chorobám a škodcom, ako aj tie, ktoré najlepšie znášajú suchšie pestovateľské podmienky juhozápadného Slovenska a sú pre prax ekonomicky najvýhodnejšie.

Ako nás informoval prof. Milan Demo, v budúcnosti uvažujú založiť aj ďalšie vzorkovnice s agátom bielym a miskantom obrovským.

Autor článku: Renáta Chosraviová - dvojtýždenník Poľnohospodár č. 19 - 20
Zdroj obrázku: Renáta Chosraviová - Pohľad na vzorkovnicu v Kolíňanoch.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
9. november 2010 11:10

Dobry den,
asi sa pan prof. Demo pomylil, pretoze klony Monviso a AF2 nie su v ziadnom pripade sive topole. Jedna sa o slachtene euroamericke topole. Produkcia siveho a slachteneho topola sa neda porovnat.

Adam Hovorka
Adam Hovorka
23. marec 2011 21:03

Novou perspektivou využití dřevní hmoty z pěstovaných Japonských topolů je především dřevní štěpka na výrobu biomasy a následně energií. Ceny štepky pro energetické využití udávané serverem http://www.tzb-info.cz se v srpnu 2010 pohybovaly průměrně mezi 1100,- Kč až 1800,-Kč za tunu. Novou perspektivou využití dřevní hmoty z pěstovaných Japonských topolů je… Celý komentár »

Mak
Mak
4. apríl 2011 22:09

Výsadbu japonského topoľa si môžete u nás kúpiť v troch základných variantách. • Vo zväzkoch prútov (nekrátený výsadbový materiál, jednoročné výhony – prúty o dĺžke 2 – 3 metrov zostrihané každoročne v zimných mesiacoch) • odrezky (skrátené prúty na veľkosť cca 20 cm, zbalené s nafarbenými koncami v smere rastu)… Celý komentár »

katka
katka
25. jún 2013 23:58

Našla som nádherný strom Paulownia,patrý k najrýchlo rastůcím stromom na svetě,něvětě někdo viac?

zeocem
zeocem
21. október 2016 9:46

V našej spoločnosti sme pestovali Paulowniu niekoľko rokov. Zaznamenali sme vynikajúce výsledky.