Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Rybárov aj tento rok trápia kormorány

Chránené vtáky kormorány spôsobujú vrásky na čelách rybárov. Tak ako vlani, aj v tomto roku ich vysoké počty na slovenských zimoviskách výrazne znižujú počty rýb v našich vodných tokoch a plochách. K najväčším zimoviskám na západe krajiny patrí napríklad rieka Hron v okolí Tlmáč či vodná nádrž Kráľová.

„Kormorán podľa odbornej literatúry skonzumuje 0,4 až 0,7 kg rýb denne. Podľa našich skúseností ale v zimnom období, kedy potrebuje väčší energetický výdaj, môžeme hovoriť aj o kilograme rýb na jedného kormorána. Treba dodať, že zimujúce kŕdle sa u nás zdržiavajú 5 až 6 mesiacov do roka,“ vysvetlil Richard Štencl zo Slovenského rybárskeho zväzu.

Podľa neho kormorány likvidujú generačné ryby a preto sa ryby v dotknutých vodách nedokážu samé reprodukovať a nevyhnutné je zarybňovanie. Takáto situácia vlani nastala napríklad na rieke Orave, kde v minulosti za rok rybári na 20 kilometrovom úseku ulovili aj 3500 lipňov, v roku 2017 to boli iba dva. Podobnej situácie sa obávajú aj v iných iných vodách.

„Na vodnú nádrž Kráľová denno-denne chodí loviť okolo 500 až 800 kormoránov, najmä od novembra do konca februára. Skonzumujú asi 250 kilogramov rýb denne. To sú samozrejme veľké škody,“ vysvetlil Gabriel Klimek, hospodár na vodnej nádrži.

Hoci majú rybári v lokalite udelené výnimky na odstrel a plašenie chránených vtákov, nemá to podľa neho dostatočný efekt.

„Na rozlohe 1082 hektárov, akú má táto nádrž, odlov aj plašenie nie sú účinné. Preletia niekoľko stoviek metrov a ryby lovia ďalej,“ dodal hospodár revíru.

Od roku 2009 udelilo Ministerstvo životného prostredia celkovo 12 výnimiek na plašenie kormoránov ako chránených živočíchov v rôznych lokalitách Slovenska. Rybárom tiež prispieva aj na zarybňovanie, napríklad vlani sumou 67 tisíc eur. Rybári môžu pri škodách žiadať aj o odškodné, sami ale poukazujú na to, že pokiaľ majú udelené výnimky na lov a plašenie kormoránov, ktorí napriek tomu dokážu vo vodách narobiť škody, odškodné spravidla dostanú len ťažko. Rezort ale v systéme zmeny nechystá.

„MŽP SR v súčasnosti nepripravuje legislatívne zmeny, ktoré by sa dotýkali problematiky povoľovania výnimiek z druhovej ochrany (plašenia, resp. usmrtenia) kormorána alebo problematiky náhrady škôd spôsobovaných kormoránom,“ potvrdil hovorca MŽP Tomáš Ferenčák.

Podľa rybárov sa škody šplhajú k státisícom až miliónom eur. Aj preto by uvítali aspoň nejaké zmeny, ktoré by im pri ochrane rýb pomohli.

„Najviac by pomohlo, ak by sa vytvorila skupina ľudí, ktorí majú možnosť odlovovať kormorány, ale mohli by tak robiť v rámci celého Slovenského rybárskeho zväzu. Bohužiaľ, to pri súčasnej legislatíve nie je možné, pretože výkon poľovného práva majú jednotlivé poľovné združenia a tých je veľa. Pokiaľ chcete ísť do poľovného revíru so zbraňou, musíte mať povolenie. Nepustíte cudzieho poľovníka do svojho revíru, hoci len za účelom lovu kormorána,“ popísal problém Richard Štencl zo SRZ.

Na Slovensku ročne zimuje 4500 až 9500 kormoránov zo severských štátov. Naša populácia dosahuje počet len niekoľko stoviek párov, ktoré zimujú spravidla v západnej Európe.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments