Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Rastlinná výroba Zo sveta

Rusko bude pre slabšiu úrodu možno nútené obmedziť vývoz obilia

Rusko bude pre slabšiu úrodu možno nútené obmedziť vývoz obilia
insert_photoTASR/AP - Na snímke bezpečnostný pracovník stojí pri nákladnej lodi s obilím, ktorá čaká na vyplávanie z čiernomorského prístavného mesta Odesa na juhu Ukrajiny počas 156. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v piatok 29. júla 2022.

Rusku sa tento rok pre nepriaznivé počasie a nedostatok náhradných dielov pre poľnohospodárske stroje zrejme nepodarí zožať plánovaných 130 miliónov ton obilia. Uviedlo to dnes (5.8.2022) ruské ministerstvo pôdohospodárstva, podľa ktorého bude v dôsledku toho možno potrebné obmedziť vývoz obilia do zahraničia. Informovala o tom agentúra TASS.

Podľa ministerstva je množstvo zožatého obilia v súčasnosti výrazne nižšie ako v rovnakom čase pred rokom.

„Ak plánovaných objemov nedosiahneme, budeme musieť prehodnotiť naše vývozné plány v objeme 50 miliónov ton,“ uviedol minister pôdohospodárstva Dmitrij Patrušev.

Menšia produkcia môže mať podľa neho negatívny vplyv na svetový trh s obilím. Situácia je ťažká predovšetkým pokiaľ ide o pšenicu, dodal.

Rusko sa spolu s Ukrajinou pred inváziou a následnými sankciami podieľalo na vývoze pšenice vo svete spolu skoro tretinou. Od ich dodávok sú závislé niektoré chudobnejšie krajiny v Afrike a na Blízkom východe. Západ sankcie proti Rusku začal zavádzať po invázii ruských vojsk na Ukrajinu.

Západné krajiny obviňovali Rusko, že používa potraviny pre rozvojové krajiny a možný hlad ako zbraň. Moskva a Kyjev koncom júla podpísali dohodu, ktorá umožní vývoz ukrajinského obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov. Prvé lode z nich už vyplávali.

 

 

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR/AP - Na snímke bezpečnostný pracovník stojí pri nákladnej lodi s obilím, ktorá čaká na vyplávanie z čiernomorského prístavného mesta Odesa na juhu Ukrajiny počas 156. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v piatok 29. júla 2022.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments