Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

ROZHOVOR: Žatva na juhu končí, úrody sú nižšie, ceny likvidačné

ROZHOVOR: Žatva na juhu končí, úrody sú nižšie, ceny likvidačné
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pred týždňom sme vám ponúkli prvé informácie o priebehu žatevných prác na Slovensku. Tie za posledný týždeň značne postúpili a preto sme znova oslovili Štefana Adama z Odboru poľnohospodárskych služieb na Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore. Hovorili sme nie len o postupe prác v jednotlivých regiónoch Slovenska, o úrodách, ale i o aktuálnych cenách komodít.

Pokiaľ prechádzame západným Slovenskom, vidíme, že žatva je v plnom prúde.
Počasie v ostatných dňoch žatve prialo a ak zostane zachovaný súčasný ráz počasia, naozaj všetko nasvedčuje tomu, že koncom týždňa by mohli byť ukončené žatevné práce vo viacerých podnikoch južného Slovenska. Výsledky žatevného cenzu sú dôkazom výrazného posunu žatvy vpred najmä v produkčne významnejších regiónoch. Na druhej strane tiež signalizuje výpadok úrod vo výške 10 – 15 percent.

Západ Slovenska teda s menšími úrodami, ale predsa pomaly finišuje. A čo východ, aká je situácia tu?
Žiaľ na východnom Slovensku dochádza k spomaľovaniu žatevných prác najmä z dôvodu komplikovanej finančnej situácie podnikov. Práce spomaľuje nedostatok kombajnov, ale i mechanizácie zabezpečujúcej odvoz produkcie. Stroje z podnikov služieb, sa kvôli cene komodít stávajú neefektívne.

Keď sme minulý týždeň spolu hovorili, repka bola zožatá z niečo viac ako jednej tretiny plôch. Pri pšenici to bolo 6 percent výmery. Ako sa situácia zmenila za posledný týždeň?
Pri repke už poľnohospodári zožali približne 70 percent výmery. Koniec zberu ohlásil región Galanta, ďalšie hovoria o skorom ukončení žatevných prác. Úrody sú v súčasnosti o 0,3 ton nižšie, ako v rovnakom období minulého roka. Dosahujú 2,37 tony z hektára. Najvyššie úrody repky dosiahli už tradične regióny v trojuholníku Trenčín – Prievidza – Nitra. Aby som bol konkrétny, Bánovce nad Bebravou 3,32 tony z hektára, v tesnom závese regiónu Topoľčian a Nitry.

Zber ozimného jačmeňa postupuje približne takým tempom ako zber repky. Tiež nám do ukončenia chýba niečo menej, ako jedna tretina výmery. Pri jarnom jačmeni, ktorý je pozberaný z viac ako jednej štvrtiny, sa ale vyskytol iný problém. Podiel zelených zŕn nám zvyšuje obsah dusíkatých látok. Priemerná úroda jačmeňa je k dnešnému dňu niekde na úrovni 3,73 tony z hektára. Produkčne najlepším regiónom sú znova Bánovce nad Bebravou s úrodou 5,5 tony z hektára.

A čo pšenica?
Tu zostáva pozberať ešte 60 percent výmery. Práve pri tejto komodite poklesli úrody najviac. Približne o 0,7 tony a dosahujú takmer 4,2 tony z hektára. Veľmi pekné výsledky majú zatiaľ okresy Topoľčany 5,65 tony z hektára, Bánovce nad Bebravou, Nitra, Levice, ale i Nové Zámky

Na jednej strane hovoríme o úrode, ale nemenej podstatnou otázkou je, ako poľnohospodári dokážu speňažiť svoju produkciu.
Oproti minulému roku došlo k výraznému prepadu cien všetkých rastlinných komodít. Cena repky sa v súčasnosti pohybuje niekde na úrovni 230 až 240 eur za tonu, čo je s nevôľou akceptované prvovýrobcami. Zo strednodobého hľadiska by cena repky mala ísť smerom nahor, preto odporúčam zvoliť vyčkávaciu taktiku, resp. predať iba časť produkcie. Navyše v tomto týždni sa uskutoční úvodné rokovanie SPPK s našim rozhodujúcim spracovateľom. Počkajme si na závery. O sladovnícky jačmeň je zatiaľ nižší záujem zo strany spracovateľov. Pri pšenici, aj pri dobrých kvalitatívnych parametroch, no súčasnej cene, je ťažké hovoriť o rentabilnom pestovaní.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments