Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Roľnícka samospráva sa dištancuje od agrošpekulantov

Roľnícka samospráva sa dištancuje od agrošpekulantov
insert_photoilustračné foto poľnoinfo.sk

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv sa dištancuje od agrošpekulantov, ktorých agropodnikateľská činnosť v poľnohospodárstve sa spája s neoprávneným čerpaním podpôr. Uviedla to v stanovisku rady hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

 “Nesúhlasíme s takýmto špekulatívnym podnikaním na pôde, odmietame a ostro sa ohradzujeme, aby sa do jedného vreca s podvodníkmi dostali aj všetci poctiví a slušní poľnohospodári v tejto krajine,” podčiarkla.

Pripomenula, že v súvislosti s medializovanou kauzou so zneužívaním prideľovaných podpôr podnikateľmi talianskeho pôvodu, ktorí pôsobia na východnom Slovensku, vzniklo množstvo otázok a dezinformácií k systému schvaľovania prostriedkov pre podnikateľov hospodáriacich na pôde. Táto problematika je pomerne zložitá a občania neznalí systémov v rámci EÚ môžu ľahko skĺznuť do záverov, že poľnohospodári zneužívajú tento systém podpory, ktorý je určený na elimináciu nákladov do poľnohospodárskej prvovýroby.

Pravidlá priamych platieb pre poľnohospodárov na základe režimov podpory v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) sa ustanovujú na základe euronariadenia číslo 1307 z roku 2013. Priame platby sú poskytované poľnohospodárom ako plošné na stabilizáciu príjmov, nie sú viazané na produkciu a po splnení definovaných podmienok starostlivosti o pôdu je táto forma podpory nárokovateľná, teda “kto pôdu obrába, má nárok na podporu”.

Euronariadenie číslo 1305 z roku 2013 o podpore rozvoja vidieka prostredníctvom Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV), sa podľa nej zameriava na šesť hlavných oblastí, a to podpora prenosu znalostí a inovácií, zvýšenie životaschopnosti a konkurencieschopnosti, inovačných technológií a udržateľného hospodárenia, podpora organizácie, spracovania, dobrých životných podmienok zvierat a riadenia rizík, obnova, zachovanie a posilnenie ekosystémov, podpora efektívnosti zdrojov a klímy a podpora sociálnej inklúzie, znižovania chudoby a hospodárskeho rozvoja.

Doplnila, že v rámci Programu rozvoja vidieka sú súčasťou aj projektové podpory, o ktoré sa súťaží predkladaním podnikateľských zámerov na základe výzvy, ktorú zverejňuje Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA).

Holéciová upozornila, že za smerovanie, prerozdeľovanie a vyplácanie podpôr pre agrosektor zodpovedá Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a túto činnosť vykonáva prostredníctvom ministerstvu podriadenej organizácie PPA. Tá má zároveň povinnosť vykonávať kontrolu vyplácania týchto prostriedkov.

Dodala, že Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv dlhodobo presadzuje názor, že súčasný systém platieb na plochu je nastavený nemotivujúco, pretože nie je naviazaný na produkciu poľnohospodárskych komodít v rámci rastlinnej a živočíšnej výroby. Nepodporuje poľnohospodárov, ktorí tvoria základné suroviny pre obživu obyvateľstva a zamestnávajú ľudí na slovenskom vidieku. Tento systém môže priťahovať rôzne skupiny podnikateľov, ktorí nemajú potrebné vedomosti v oblasti poľnohospodárstva a ich cieľom nie je svedomite vyrábať. Ide o vyložene špekulatívne podnikanie na pôde.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: ilustračné foto poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
13. marec 2018 10:35

Určite je viac podnikavých vysávačov systému. Je zaujímavé že sa ohradzujete len práve talianskou skupinou na ktorú upozornili médiá.Stačí sa pozrieť na tapetárov s tabuľkami projektových podpôr z eurofondov ktorých je určite viac. Podobné čosi je aj úplatkárstvo na PPÁ práve týmito skupinami.