Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z domova

Roľníci môžu dostať vyšší príspevok na podporu vidieka

Roľníci môžu dostať vyšší príspevok na podporu vidieka
insert_phototlačový odbor Európskej komisie

Návrh, ktorý dnes odznel na zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov v Luxemburgu, týkajúci sa podpory Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV) pre jednotlivé regióny, je dobrá správa pre našich poľnohospodárov, uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek.

Ministri agrorezortov z 27 členských štátov EÚ sa dnes v Luxemburgu zaoberali dvoma tematickými otázkami. Prvou z nich boli životné podmienky pri chove zvierat a druhou rozvoj vidieka v rámci reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ.

Pri téme chovu živých zvierat, kde ministri rokovali o podmienkach chovu, najmä ošípaných, o rezistencii chovnej zveri voči antibiotikám a preprave živých zvierat na porážku, sa slovenská delegácia priklonila ku krajinám, ktoré presadzujú, aby preprava zvierat určených na porážku nepresahovala osem hodín. Krajiny ako Spojené kráľovstvo či Španielsko požadujú dlhšie doby, ale diskusie ministrov, po doladení príslušných technických detailov, smerujú k tomu, že sa prostredníctvom smernice EÚ zrejme uzákoní osemhodinový interval, povedal v rozhovore pre TASR minister Jahnátek.

“Druhá téma, rozvoj vidieka, je pre Slovensko veľmi dôležitá,” upozornil Jahnátek.

Spresnil, že v rámci EPFRV prebiehali diskusie o tom, aké percentá z tohto eurofondu by mali byť alokované na environmentálne opatrenia, koľko na ekologické poľnohospodárstvo a tiež na platby oblastiam s prírodnými alebo inými osobitnými obmedzeniami.

“Tu sme sa priklonili k hodnote 25 percent viazania z celkového fondu, čo by mohlo byť príspevkom pre našich poľnohospodárov. Nie je tam názorová jednota, ale väčšina delegácií podporuje toto 25-percentné viazanie,” poznamenal Jahnátek.

Šéf slovenského agrorezortu upozornil, že pre našu krajinu je dôležité to, do akej miery bude Európsky poľnohospodársky fond prispievať pre jednotlivé regióny. Pre menej rozvinuté regióny, kde HDP na obyvateľa je menej ako 75 percent priemeru HDP v EÚ, sa navrhuje podpora 85 percent.

“Čiže podstatne viac ako bolo doteraz. A dokonca až 90 percent vo vybraných opatreniach ako je vzdelávanie, odbytové organizácie pre výrobcov, spolupráca či mladí poľnohospodári,” zhodnotil situáciu slovenský minister. Dodal, že pre hospodársky rozvinutejšie regióny, čo je na Slovensku len prípad Bratislavského kraja, sa navrhuje všeobecný príspevok z poľnohospodárskeho eurofondu vo výške 50 percent a vo vybraných opatreniach by malo ísť o 80-percentnú podporu z EPFRV.

“Toto je výrazný posun pre našich poľnohospodárov a tento návrh slovenská strana podporila,” uviedol Jahnátek.

Autor článku: Jaromír Novak - spravodajca TASR v Bruseli
Zdroj obrázku: tlačový odbor Európskej komisie

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments