Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Rezort je pod tlakom. Pripomienky z praxe stále prichádzajú, napriek blížiacemu sa deadlinu

Rezort je pod tlakom. Pripomienky z praxe stále prichádzajú, napriek blížiacemu sa deadlinu
insert_photopixabay.com

V rokoch 2023 až 2027 má do slovenského pôdohospodárstva prísť z európskeho rozpočtu 4,1 miliardy eur. Ako ich využijeme, musíme Európskej komisii oznámiť do konca tohto roka. Hoci zostáva len niečo vyše mesiaca, pestovatelia pôsobiaci v špeciálnej rastlinnej výrobe stále veria v zmenu k lepšiemu. Odznelo na dnešnom podujatí v Mojmírovciach.

„Po rokovaní za účasti pána ministra sme sa posunuli trochu ďalej a veríme, že ďalšie rokovania budú úspešné tak, aby sme spoločnú poľnohospodársku politiku na roky 2023 až 2027 nastavili dobre, aby boli podpory adresné, aby investičné podpory priniesli to, čo potrebujeme všetci, to znamená zvýšenú produkciu slovenského ovocia, zeleniny, zemiakov a hrozna, a aby sme vedeli produkciu úspešne umiestňovať na trh, čiže aj na pultoch reťazcov, pultoch lokálnych obchodov a zároveň aby sme ju vedeli aj exportovať,“ vyjadril sa Jozef Šumichrast, počas konferencie o budúcnosti slovenského zeleninárstva, zemiakarstva, ovocinárstva, vinohradníctva a vinárstva v Mojmírovciach predseda Zemiakarskeho a zeleninárskeho zväzu.

Ministerstvo sľubuje zmeny k lepšiemu

Rezort pôdohospodárstva potvrdil, že s prípravou strategického plánu postupne finišuje. Do Bruselu má dokument odovzdať do 31.12.2021.

„Pestovanie ovocia, zeleniny a takisto vinárstvo je hlavnou dominantou strategického plánu novej spoločnej poľnohospodárskej politiky a podpora týchto sektorov bude na podstatne vyššej úrovni, ako doteraz. Jedná sa nielen o konvenčnú produkciu, takisto pôjde aj o ekologické pestovanie ovocia a zeleniny, a bude tu takisto dôraz aj na pestovanie ovocia a zeleniny šetrne v integrovanej produkcii,“ uviedol Ján Pokrivčák poverený vykonávaním funkcie riaditeľa Inštitútu pôdohospodárskej politiky pri MPRV SR.

Pestovateľom k spokojnosti čosi chýba

Hoci pri platbách dôjde vo viacerých smeroch k navýšeniu, pestovatelia plne spokojní nie sú.

„Každá vláda mala vo svojom programovom vyhlásení podporu špeciálnej rastlinnej výroby, vrátane vinohradníctva a vinárstva, ale musím povedať, že podpora a pekné čísla ostali iba na papieri. Dnes sme poukázali na problémy, ktoré máme so schémami, s tým, že máme veľa žiadostí, pri ktorých prisľúbená podpora napokon nie je v takej výške, akú na obnovu vinohradov naozaj na začiatku prisľúbili,“ vyjadrila sa výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska Jaroslava Kaňuchová Pátková.

Podpory sú podľa predstaviteľov vinohradníctva a vinárstva kľúčové aj na zastavenie poklesu plôch rodiacich vinohradov, ktoré za najväčší problém v sektore považuje Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska. Ten sa do diskusií o novej spoločnej poľnohospodárskej politike dostal len nedávno.

„Prvýkrát sme boli prizvaní na rokovanie o tejto problematike minulý týždeň vo štvrtok. Čiže žiaľ, boli sme z tejto debaty vynechaní,“ skonštatoval kancelár Cechu Roman Mács.

Všetko sa vraj doladí

Ministerstvo pôdohospodárstva priznáva, že má na stole ešte viacero podnetov z praxe, ktoré žiadajú zmenu.

„Prichádzajú stále nejaké podnety, ale my musíme zároveň odovzdať dokument Európskej komisii, takže teraz sa snažíme dokument dolaďovať. Ale na dolaďovanie bude ešte čas v rámci medzirezortných pripomienok, takisto aj na budúci rok. Tento proces sa nekončí a naša spolupráca so zväzmi bude pokračovať. Samozrejme, budeme všetky rozumné pripomienky prijímať a snažiť sa ich teraz aj neskôr zapracovať do strategického plánu spoločnej poľnohospodárskej politiky,“ vyjadril sa Pokrivčák za ministerstvo.

Pestovatelia na konferencii vyjadrili nádej, že ich hlas ešte bude vypočutý.

„Treba ešte zacieliť pozornosť na jednu vec. Európsky parlament dnes hlasuje o konečných legislatívnych zneniach jednotlivých opatrení spoločnej poľnohospodárskej politiky. Tá je jedným z nástrojov Zelenej dohody v rámci Európskej únie a Zelená dohoda  spolu so stratégiou Z farmy na stôl znamenajú utlmenie agropotravinárskej produkcie v rámci Európy. V zrkadle tohto konštatovania spoliehať sa na európske zdroje, že tie vytiahnu z problémov slovenské vinohradníctvo, zemiakarstvo, ovocinárstvo a zeleninárstvo, a všetkých ostatných, je asi naivné. Snažili sme sa preto kompetentným poslať taký odkaz, že musíme veľa pracovať aj na štátnej úrovni, to znamená so štátnymi zdrojmi a so štátnou legislatívou,“ skonštatoval predseda SPPK Emil Macho.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments