Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Reľovský: Po rokoch sme sa dočkali pozornosti a spravodlivého ohodnotenia

Reľovský: Po rokoch sme sa dočkali pozornosti a spravodlivého ohodnotenia
insert_photoRadka Novotná - poľnoinfo.sk

Chovateľom oviec svitá na lepšie časy. Ministerstvo vypočulo požiadavky Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku, ktoré dlhé roky upozorňovalo na skutočnosť, že chov oviec nie je rentabilný a tradičnému ovčiarstvu hrozí zánik. Výstupom z rokovaní sú vyššie podpory na ovce, platné aj v tomto roku. Najskôr však museli svojmu rezortu dokázať, že ovčiarstvo je životaschopné a pre krajinu potrebné.

Za posledných tridsať rokov nešlo do chovu oviec toľko peňazí, ako minulý rok, začína rozprávanie Slavomír Reľovský, riaditeľ Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku. Pred dvomi rokmi ich ministerstvo vypočulo a zabezpečilo zvýšenie sadzby na veľkú dobytčiu jednotku na ovce, ktorá bola roky podhodnotená. Aj v dôsledku nízkych podpôr dochádzalo na Slovensku k postupnému poklesu stavov oviec, na súčasných 297 tisíc kusov.

“Veľmi dlhé obdobie sme boli, len na úrovni 33 percent výšky platby dobytčej jednotky, ako je u dojníc. Teraz sme na úrovni 90 percent. Po rokoch sme sa dočkali spravodlivého ohodnotenia. Neprišli sme na ministerstvo s natrčenou dlaňou. Povedali sme, že vieme nielen vychovať a dorobiť, ale aj predať a máme funkčnú vertikálu vo všetkých produktoch. Naši chovatelia predávajú z dvora už 18 rokov a záujem o naše výrobky sa z roka na rok zvyšuje. To bola naša argumentácia smerom k rezortu, a aj toto ich presvedčilo, že zmenili pohľad na podporu ovčiarstva,” doplnil šéf chovateľov oviec a kôz Slavomír Reľovský.

Ovce prispievajú k obohacovaniu pôdy, zadržiavaniu vlahy v pôde, či zlepšeniu ekosystémov. V každej šľapaji ovce sa zadrží niekoľko mililitrov vody a tých stôp sú milióny. Ovce a kozy dokážu vypásť horské pasienky a oblasti, preto sú nenahraditeľnou súčasťou rázu krajiny. Malé, pasúce sa prežúvavce robia ekosystémovú službu, ktorá je nevyčísliteľná.

Spotreba jahňaciny na Slovensku stúpla

Po rokoch, keď sa väčšina u nás vychovaných jahniat vyviezla do zahraničia, predovšetkým do Talianska, nastal v uplynulých dvoch rokoch obrat a spotreba jahňacieho mäsa na Slovensku stúpa. V roku 2019 bola na úrovni 0,09 kg na osobu, minulý rok to bolo 0,13 kg. Chovatelia sa spojili do odbytového družstva Ovesko, ktoré im pomohlo vyjednať konkurencieschopné výkupné ceny mäsa.

“Nevedeli sme konkurovať v cene jahniat, museli sme niečo spraviť. Chovateľ si to ekonomicky vyhodnotil, zistil, že chov oviec je nerentabilný, nevedel prežiť,” hovorí Reľovský na margo vzniku odbytového družstva, vďaka ktorému, slovenská jahňacina ostáva na Slovensku.

Pre chovateľov oviec by bolo ideálne, keby bolo veľkonočné obdobie každý mesiac, spotreba jahňaciny vtedy stúpa.

“Stále je potrebné propagovať konzumáciu jahňaciny. Okrem toho, že je zdravá a diétna, jej zakúpením ľudia podporia naše pasienky a celú drobnú, ale zato veľmi podstatnú infraštruktúru poľnohospodárstva,” doplnil Slavomír Reľovský.

Do obchodných reťazcov sa dostala pod značkou „Zlaté jahňa – 100% slovenské“. Značka garantuje, že jahňa, ktoré kúpite, bolo vychované a spracované na Slovensku a je určené pre domáci trh. V roku 2020 sa v obchodoch predalo 8 000 kusov jahniat, minulý rok to bolo 15 000.  Dobre fungujúcu vertikálu chovu oviec a kôz, vyzdvihol aj minister Samuel Vlčan, ktorý ju dal za príklad aj ostatným sektorom živočíšnej výroby.

Podpora chovu oviec

Slovenským ovčiarom sa podarilo postaviť na nohy aj vďaka priamej podpore rezortu. Ministerstvo chce v horizonte do roku 2035, prostredníctvom rôznych nástrojov, zvýšiť počet oviec zo súčasných ani nie 300-tisíc na pol milióna kusov. To sa dá, podľa ministerstva, správnym nastavením rodenia jahniat, teda bahnenia, a na druhej strane, podporou chovateľov oviec z ministerstva, ktorú minulý rok mimoriadne zvýšili o 8,7 milióna eur. Prostriedky pochádzali z takzvaného III. piliera vyplácaného zo štátnych zdrojov. Agrorezort chovateľom oviec a kôz deklaroval, že v roku 2022 budú podpory kopírovať tie z minulého roka.

“Finančný impulz rezortu smerom k ovčiarom sa už prejavil. Chovatelia si nechávajú z tohtoročných prírastkov jahničky, aby si zvyšovali stavy a obnovili chov. V nasledujúcom programovom období, by malo ísť na ovce raz toľko peňazí ako v súčasnosti,” dodal S. Reľovský.

O intenzívnej podpore ovčiarstva po roku 2023 hovoril Samuel Vlčan aj na tlačovej konferencii na Liptove, ktorá sa uskutočnila v závere marca.

“V novom eurofondovom období plánujeme masívnu podporu chovu oviec a kôz, aby sme opätovne naštartovali sektor, ktorý má u nás dlhú tradíciu a do budúcnosti aj perspektívu rozvoja,“ uviedol minister Samuel Vlčan.

Autor článku: Radka Novotná - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Radka Novotná - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments