Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Rekordná produkcia cukru

Rekordná produkcia cukru
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Produkcia cukru na Slovensku by mala prepisovať rekordy. Slovenský cukrovarnícky spolok, ktorý je členom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), odhaduje, že v aktuálnej cukrovarníckej kampani (2016/2017) vyprodukujú dva cukrovary v SR rekordné množstvo cukru. Malo by ho byť viac ako v roku 2014, ktorý bol v znamení vynikajúcich výsledkov.

Vhodná kombinácia počasia, tepla, slnka a zrážok bola podľa nej základným predpokladom, aby slovenskí poľnohospodári mohli vypestovať dostatočné množstvo cukrovej repy – základnej suroviny na výrobu cukru. Množstvom cukru sa tak cukrovarnícka sezóna 2016/2017 zaradí medzi rekordné sezóny.

Jana Holéciová, z SPPK, informovala, že podľa Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska, bola k 21. novembru z celkovej plochy 21.520 hektárov (ha) pozbieraná repa z dvoch tretín a v súčasnosti je spracovaných približne 50 % odhadovanej produkcie. Priemerná úroda sa pohybuje na úrovni 74 ton (t) na hektár pri 16,34-% priemernej cukornatosti.

“V minulom roku sme na Slovensku vyprodukovali 175.000 t cukru. Údaje z tohtoročnej kampane naznačujú, že celková produkcia by mohla byť okolo 215.000 až 220.000 t cukru,” priblížila.

Podotkla, že podmienky počas cukrovarníckej kampane sú momentálne priaznivé. Cukrovary nehlásia žiadne výpadky v dodávke tejto plodiny. Kampaň sa začala 8. septembra 2016 a mala by trvať do polovice februára 2017.

Pripomenula, že od ukončenia reštrukturalizácie v roku 2009 spracovávajú cukrovú repu na Slovensku dva cukrovary – Považský cukor, a. s., v Trenčianskej Teplej a Slovenské cukrovary, s. r. o., v Seredi. Oba podniky sú počas cukrovarníckej kampane schopné vyprodukovať približne 200.000 ton cukru.

“Cukrovarnícka kampaň v hospodárskom roku 2016/2017 je poslednou kampaňou, počas ktorej platia výrobné kvóty na cukor a minimálna cena cukrovej repy. Slovenská republika má v súčasnosti kvótu na úrovni 112.319,5 ton cukru. Produkciu cukru nad túto kvótu musíme spracovať v chemickom priemysle alebo vyviezť na trhy mimo krajín EÚ, čím sa takýto cukor stáva finančne menej hodnotným. Trhový poriadok s cukrom sa v celej EÚ prestane uplatňovať od 1. októbra 2017, čo znamená koniec kvót a liberalizáciu trhu. Každý podnik potom vyrobí toľko cukru, koľko bude schopný uplatniť na trhu. Uvoľnenie regulačných obmedzení zvýši nároky na konkurencieschopnosť každého jedného výrobcu a krajiny ako takej,” dodala Holéciová.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments