Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Redistributívna bude! Dnes získajú všetci, v budúcnosti však stratíme

Redistributívna bude! Dnes získajú všetci, v budúcnosti však stratíme

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský dnes vo vysielaní televízie TA3 konečne odtajnil podrobnosti k poľnohospodárskej téme číslo jeden týchto dní – redistributívnej platbe. Uviedol, že na Slovensku bude zavedená tak, že k zníženiu platieb nedôjde a v konečnom dôsledku získajú všetci.

Ako je to možné? Do poľnohospodárstva majú vstúpiť ďalšie prostriedky, ktoré zabezpečia, že podporou prvých hektárov nedôjde k zníženiu priamych platieb na všetky ostatné hektáre.

Odkiaľ sa vzali peniaze?

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský a predseda agrokomory Emil Macho sa však v diskusii nezhodli ani na tom, odkiaľ sa tieto prostriedky zrazu vzali. Nejde pritom o málo peňazí. Rezortný šéf hovorí o 64 miliónoch eur, ktoré okrem podpory prvých hektárov zvýšia aj viazané platby na produkciu.

„Ústne sme sa dozvedeli o zamýšľanom postupe, ako by mal vyzerať. Na moje prekvapenie, dnes bolo porušené aj programové vyhlásenie vlády, ktoré hovorí o tom, že tou najlepšou zbraňou je podpora produkcie a presun prostriedkov z prvého do druhého piliera. My sme sa dnes dozvedeli, že ideme presúvať z druhého do prvého piliera,“ uviedol v diskusii Emil Macho.

S týmto vyjadrením minister nesúhlasil a povedal, že nie je pravdivé.

„Dalo by sa to nazvať aj horším slovom,“ uviedol v TA3 minister na margo informácie, že ide o prostriedky získané presunom medzi piliermi.

Neskôr vysvetlil, ako sa odrazu, zväčša zo skúpeho štátneho rozpočtu, dostanú peniaze do agrorezortu. A to rovno desiatky miliónov eur.

„Zo štátneho rozpočtu, ktorý bol pripravený na to, aby bol akosi spolufinancovaním vecí, ktoré sú možné urobiť v druhom pilieri, ale nie sú v druhom pilieri. Druhý pilier sa nezmenší ani o euro, takže pán predseda Macho, informácia o tom, že niečo presúvame z druhého do prvého piliera je absolútne nepravdivá,“ povedal v diskusii TA3 minister.

Prostriedky, ktoré slúžia na navýšenie prvých hektárov by mali pochádzať, podľa informácií portálu poľnoinfo.sk, z programu Next Generation, takže z projektových podpôr určených na rozvojové programy. Tieto prostriedky pritom mohli byť navýšené ďalším kofinancovaním zo štátneho rozpočtu a tak podporené investície v rezorte.

Minister: Malí budú podporení výrazne a veľkí tým neutrpia

„Zvýšime viazané podpory o 10 miliónov eur. Pomôžeme jednoznačne v rámci greeningu životnému prostrediu a je pravda aj tá, že redistribúcia pôjde na prvé hektáre v prospech malých, na hektár 257 eur. Nevídaná suma. Práve spomínaný presun zabezpečí to, čoho sa najviac báli aj predstavitelia komory, čo mi najviac vyčítali. Týmto presunom sme urobili to, že malí budú podporení výrazne a veľkí tým neutrpia. Suma 117 eur sa nezníži,“ vymenoval minister.

Hranica 28 hektárov určená na vyplácanie redistributívnej platby bola dnes prvý raz oficiálne potvrdená aj šéfom rezortu. Zvýšenú podporu na prvé hektáre dostanú všetci. Či malí alebo veľkí.

„Štandardní poľnohospodári tým neutrpia, navýšia sa viazané platby, za čo vďaka. Čo ale namietame je, že hranica je od nula do 28 hektárov. Priama platba bude odviazaná od produkcie. Z nášho pohľadu to spôsobí výrazný nárast žiadateľov. Nie je k tomu pripravená analýza,“ uviedol Emil Macho.

Ten niekoľko ráz počas diskusie ministrovi vytkol, že k týmto krokom neboli spracované žiadne dopady. Podľa predsedu Macha, aj dnešné rokovanie na rezorte sa viedlo bez podkladov.

„Otvorene poviem, že osobne som sa utvrdil dnes v tom, že tie slová, ktoré zaznievajú na adresu vedenia ministerstva, sú pravdou. Nemôžeme predsa fungovať tak, že máme rokovanie samosprávnych organizácií o tvrdom a veľmi závažnom národohospodárskom rozhodnutí a my vedieme debatný krúžok bez analýz a podkladov. Všetko robíme na základe nejakého pocitu, namiesto toho, aby sme si uvedomili, že pôdohospodárstvo je hospodársky rezort,“ povedal Emil Macho.

Minister s pravidelnou kritikou agrárnej verejnosti nesúhlasí a považuje ju za neoprávnenú.

„Niekedy si myslím, že to čo robíme, je naozaj posudzované takým spôsobom, takým metrom, ktorý nejako nepasuje. Asi to tak má byť. Dôležité je, ako to cítite. Ako sa pozeráte na svoju prácu a aké má ozajstné výsledky,“ vyznal sa minister.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1557 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
34 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
OS
Neregistrovaný
OS
10. februára 2021 22:46

No vyborne dedo. Uvedom si ze väčšina s tychto peňazí pôjde do vrecka vlastnikom pôdy vo forme nájomného. Malý budu este viac bezhlavo preplacat na najomnom vacsie podniky a samozrejme velky sa nedaju a budu dorovnavat aj napriek riziku straty. Ekonomika nepusti, vyrazna cast pody sa od velkych vyberie. Zaver?… Celý komentár »

Juraj
Neregistrovaný
Juraj
11. februára 2021 6:27
Odpoveď na  OS

Pre OS. To ze to ze to pôjde vlastníkom je super. To ze budu preplácať to je uhol pohľadu. Je to ekomonicka situácia vlastník (Win) malý hospodar (Win). V biznise win win kde dve strany sú win win víťazi a každý je spokojny bezne na západe robím win,win,win,win a poviem… Celý komentár »

Ja L.
Ja L.
11. februára 2021 8:26
Odpoveď na  OS

Nie len vlastníkom pôdy. Už vidím ako dvíhajú ceny chemikálii, hnojív, osív, strojov s výhovorkou, veď máte vyššie dotácie. A nezabudnime ani na obce, ako zahlásia vyššie dane, “veď potrebujeme na rozvoj obce” ako rekonštrukcia autobusovej zastávky za 15 000 eur/kus, kde sa len urobia formálne úpravy “búdky”, lavičky za… Celý komentár »

Realist
Neregistrovaný
Realist
10. februára 2021 22:56

Nepochopil som ako dosiahneme viac slovenskeho cesnaku vsak islo o to hlavne dedovi ci nie?

Fero
Fero
11. februára 2021 4:54

Dedoles = druhý Čarnogurský s tým rozdielom, že dedoles to aj dotiahne do “úspešného” konca, čiže dorazí celé odvetvie. Potravinová sebestačnost, potravinová bezpečnosť za 10 mesiacov pôsobenia dedoles + ansambel zo 700 kamiónov denne na 900 kamiónov denne. Malí vyprodukujú, zamestnaju, zabezpečia národ potraVinami, lebo dedoles bol s nimi 3X… Celý komentár »

111
Neregistrovaný
111
11. februára 2021 6:49

konečne sa aj malý nabalia nielen veľký, a vo väčšine prípadov je ukradnutá nejaká potravinová sebestačnosť, česť výnimkám kt. klobúk dolu a podľa hesla pre ních : čakáš lepšie príde horšie.

Jozef
Neregistrovaný
Jozef
11. februára 2021 8:46

Veď takto ako to nastavili tak je to len na tento rok, tak čo to všetci dramatizujú, vrátane Macha.

realista
realista
11. februára 2021 11:54
Odpoveď na  Jozef

Vy viete ako to nastavili ? – lebo ja z toho čo p. minister hovoril to neviem. A čo bude na papieri ?

jozef R.
Neregistrovaný
jozef R.
11. februára 2021 19:29
Odpoveď na  Jozef

Keď to chceš vidieť očami Macha, musíš to vidieť očami jeho šéfa, nie slovenského poľnohospodára.

Nohavica
Neregistrovaný
Nohavica
12. februára 2021 7:40
Odpoveď na  Jozef

…na jeden rok ?…dnes podáte drogu a za rok ju nepodáte ?…už vidím ten absťák ! …

martin
Neregistrovaný
martin
11. februára 2021 10:30

Dufam že to bude podmienene aspoň zataženim VDJ alebo špecialnou rastlinov vyrobou i nač to bubu vyhodene peniaze

GJ
Neregistrovaný
GJ
12. februára 2021 4:24

Spôsobí to výrazný nárast žiadateľov ? A kde sa vezme pôda, na ktorú budú noví žiadatelia žiadať ? Pôda predsa nie je auto, že sa ich vyrobí koľko len chceme a počet vodičov môže veselo rásť.

Palo
Neregistrovaný
Palo
12. februára 2021 7:19

Našli sa prostriedky v rezorte. Nezabúdajme, že sú to prostriedky daňových poplatníkov. Nezahoďme ich opäť na živenie boja malí – veľký, mladí – starí …. farmári. Stanovme konkrétne merateľné ciele, ktoré chceme podporiť a navrhnime ukazovatele, ktoré sa dajú vyhodnotiť. Daňový poplatník má právo vedieť čo sme tými peniazmi dosiahli.… Celý komentár »

mičurin
Neregistrovaný
mičurin
12. februára 2021 13:12
Odpoveď na  Palo

Súhlasím, bez dobre prepracovaných pravidiel to nejde Uvediem príklad : V mojom susedstve je taký ” poľnohospodár ” ktorý si pred rokmi dal vymerať podu cca 1.2 ha v užívaní družstva. Počkal si na zmenu územného plánu , nedávno mu geodet rozdelil roľu na menšie parcely (budúce stavebné pozemky )… Celý komentár »

Vlad
Neregistrovaný
Vlad
12. februára 2021 9:23

kto je pán Macho , že takto bojuje proti malým či stredným poľnohospodárom ? Svoj boj proti malým poľnohospodárom začal už pri ustanovení do funkcie predsedu SPPK.Nech uvedie počet mladých farmárov, ktorým mal ako predseda 4 družstiev uvoľniť 28 ha na začatie podnikania a neuvoľnil. Poctíví poľnohospodári spamätajte sa! On… Celý komentár »

GJ
Neregistrovaný
GJ
12. februára 2021 16:32
Odpoveď na  Vlad

A zase Macho s Karahutom útočia kvôli podpore mladých a malých farmárov. Vraj to nie je fér voči veľkým, keď mladý bude obrábať babičkiných 10ha. Keď skončí nájom, môže. Keď chce, prečo by nemal? Niektorým sa zadarí a nakoniec dotiahnú na modernú a prosperujúcu farmu. Ale keď nikomu nič nedovolíme,… Celý komentár »

Ja,L
Ja,L
12. februára 2021 17:33
Odpoveď na  Vlad

Ak sa môžem spýtať, mladý farmár koľko rokov za sebou môže dostať zvýšenú platbu na prvé 28 Ha.rov? Je to rokovo obmedzené ako 3, 5 či viac rokov, alebo to je len jednorázova vyššia platba, a ďalšie roky má ako ďalšie podnikajúce subjekty?

leto
Neregistrovaný
leto
12. februára 2021 10:50

máš pravdu Macho lobuje za velkých agrobarónov on určite nechce redistributívnu platbu. Držím palce p ministrovi aby to dotiahol do konca tieto reformy .V susednom Maďarsku si vážia malých hospodárov a pestovateľov a preto ich aj podporujú.

Nohavica
Neregistrovaný
Nohavica
12. februára 2021 11:16
Odpoveď na  leto

…to je nejaká reforma keď podáte niekomu amfetamín ? … (abstinence po chronickém zneužívání amfetaminu může způsobit úzkost, depresi, neklid, únavu, nadměrnou spavost, zvýšenou chuť k jídlu, psychózu a myšlenky na sebevraždu)…so skutočnými reformami sa asi ani nezačne…tie sú trochu zložitejšie ako rozdávanie cudzích peňazí ! …to dokáže každý…viete kto…

GJ
Neregistrovaný
GJ
12. februára 2021 11:26
Odpoveď na  leto

Už útočí na ministra na tlačovke aj bývalý trojnásobný premiér, teraz najmenej populárny politik. Lenže čo sa dialo pod jeho taktovkou v rezorte ? Napr.V roku 2004 tvoril podiel živočíšnej produkcie 54% a predstavoval hodnotu 1,0939 Mld. EUR. V roku 2016 už klesol podiel živočíšnej produkcie na 38% a predstavoval… Celý komentár »

Marcel Kollár
Neregistrovaný
Marcel Kollár
12. februára 2021 11:38
Odpoveď na  leto

Pre leto. Malá oprava výroku .V susednom Maďarsku si vážia” všetkých “hospodárov a pestovateľov a preto ich aj podporujú.

Nohavica
Neregistrovaný
Nohavica
12. februára 2021 11:42
Odpoveď na  leto

GJ : …nikto tu nenapáda ministra za ťažké dedičstvo minulosti…ale keď sme už pod týmto článkom, ako RP pomôže produkcii ?…nebolo už dosť pekných rečí ?…ak si dobre pamätám, tak na protestoch (ktorých som sa zúčastnil), farmári bojovali hlavne o spravodlivosť, proti križovaniu, za prístup k pôde…áno, nie je to… Celý komentár »

Johnny
Neregistrovaný
Johnny
12. februára 2021 15:08

MPRV SR od nástupu nového vedenia dostalo odporúčania, ako eliminovať aspoň časť krížení na pôde, stačilo by, keby pozemkové odbory boli personálne a technicky dovybavené, dostali presné manuály na postupy a začali konečne rozhodovať ak sa dvaja (viacerí) nevedia dohodnúť na užívaní pôdy v katastri. Namiesto toho doteraz nekonali a… Celý komentár »

starý gazda
Neregistrovaný
starý gazda
13. februára 2021 9:28

no vyborne dedoles sa rozhodol podporit aj samozasobitelov a je to presne to čo doteraz len v malom kradež doteraz sme podporovali velkych samozasobitelov ktori nič nevyrobili len peniaze strčili do vrecka a ludom a spoločnosti nedali nič teraz podporime samozasobitelov malych ktori tiež vyrobia len pre seba a ludom… Celý komentár »

DoesntMatter
DoesntMatter
13. februára 2021 11:07
Odpoveď na  starý gazda

Dedo bude musiet dlho zit, aby tie skody z penzie zaplatil

Ja,L
Ja,L
13. februára 2021 11:42
Odpoveď na  starý gazda

Stačilo by zaviesť, aby museli preukázať určitý príjem z Ha čo vyprodukovali. Tí ktorý majú TTP zasa zaťaženie VDJ.

DoesntMatter
DoesntMatter
13. februára 2021 12:50
Odpoveď na  starý gazda

@ Ja,L
Bohuzial, je to podpora odviazana od produkcie. Takze je uplne zbytocne nad tym spekulovat.

mičurin
Neregistrovaný
mičurin
13. februára 2021 14:05

Živím sa pestovaním zeleniny,zemiakov …..na ploche vyše 4 ha . Nepoznám detailne znenie predkladaných zákonov ministerstva,ale mne osobne (zdá sa ? ) pomóže.Ale pokiaľ zákony budú tvoriť len úradníci bez širšej účasti odbornej verejnosti a nebudú dokladne prepracované, veľa peňazí zmizne vo vreckách podvodníkov.Nie je problém (myslím pre nikoho) založiť… Celý komentár »

T.
Neregistrovaný
T.
13. februára 2021 17:11

Konečne by sa malo prestať rozdeľovať poľnohospodárov na veľkých a malých! Toto rozdelenie nikdy neprinesie pre Slovensko zvýšenú sebestastačnosť. Poľnohospodárov by sa patrilo deliť na poctivých a nepoctivých, ktorí pre tento slovenský národ aj niečo prinesú. Takouto platbou sa počet kamiónov jazdiacich na Slovensko nezníži! Práve naopak. Takže ten pán,… Celý komentár »

GJ
Neregistrovaný
GJ
13. februára 2021 20:42
Odpoveď na  T.

Však ich už NAKA delí na poctivých (pre tých nechodia a ani neprídu) a na tých nepoctivých. Niektorí už mali s nimi do činenia, iní ešte len budú mať. Musíme byť trpezliví. Len je zaujímavé, že sa to deje za ministra, ktorý podľa teba ani nie je minister a za… Celý komentár »

T.
Neregistrovaný
T.
14. februára 2021 7:32

NAKA si robí a ma robiť svoju prácu, keby boli ľudia len poctivý tak tu nemáme žiadnu NAKU ani Políciu. Len momentálne som mal na mysli inú poctivosť, poctivosť k poľnohospodárstvu. Keby ste boli poľnohospodár tak ma hneď pochopíte. Škoda je len tá, že niektorí ľudia ,,farmári,, sú len zatrpknutí… Celý komentár »

GJ
Neregistrovaný
GJ
14. februára 2021 17:24
Odpoveď na  T.

Absolútne s vami súhlasím. Škoda len, že tie nepekné veci majú priamy dopad na tých, ktorí ešte produkujú, zamestnávajú ľudí, vyrábajú potraviny a prispievajú ku krajinotvorbe. Veľkých, malých, stredných… Dúfam, že ste ma tiež pochopili.