Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Pšenica v znamení očakávania, ale i pätinového poklesu

Pšenica v znamení očakávania, ale i pätinového poklesu
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Ceny pšenice na svetových burzách kolíšu v závislosti od vývoja počasia a za mesiac jún poklesli o približne 20 percent.

Burza Euronext v Paríži oslabila o viac ako 21 percent. Najvýraznejší pokles zaznamenala včera (30. júna), keď pre termín obchodovania august poklesla o 15 eur, čo je 7,5 percenta. Burza CBoT v Chicagu, poklesla celkovo o viac ako 23 percent a v posledný deň v mesiaci reagovala podobne ako Euronext a oslabila až o 14 eur za tonu. Dôvody je potrebné vidieť v zverejnení správy USDA ohľadne prebiehajúcej žatvy v USA. Burza BÉT v Budapešti poklesla o 18 percent. Kolísanie cien bolo príčinou zverejnených správ USDA, ako aj júnovej prognózy IGC.

Nová správa USDA, ktorá vyšla koncom mesiaca, znova dostala ceny pšenice pod tlak, keď boli zverejnené plochy osiatia. Navýšenie plôch osiatia celkovo o 5 percent globálne a o 10 percent v USA, ale i na druhej strane zníženie konečných zásob o 12 percent znížili cenu pšenice. Tá sa stala ešte viac závislejšou na počasí. Práve zlepšujúce sa počasie v USA urýchlilo žatvu a k 19. júnu bolo zožatých až 31 percent ozimnej pšenice. Päťročný priemer za rovnaké obdobie ale dosahuje len 22 percent.

Maďarsko: V južnejších oblastiach Maďarska už začala žatva. Očakávaná produkcia by mala byť priemerná a mohla by sa pohybovať od 3,5-3,8 mil. ton. Ide len o odhad, pretože nie je ešte celkom jasné, koľko hektárov bude v konečnom dôsledku zožatých. Prognózy sa totiž líšia a pohybujú sa od 800-950 tis. hektárov. Podobne je to neisté aj s vývojom cien. Podľa očakávaní by sa mohla pohybovať od 55-60 tis forintov za tonu (207 – 226 eur) ale vývoj je podľa odborníkov nevyspytateľný a bude závisieť od mnohých faktorov. Maďarsko doteraz nepostihlo nejaké extrémne sucho a preto sú vyhliadky ohľadne kvality taktiež veľmi dobré. Pokiaľ sa v najbližšej dobe nevyskytnú výraznejšie zmeny počasia, tohtoročná produkcia a kvalita pšenice bude najlepšia za posledné roky. Odborníci dokonca uvádzajú, že až okolo 90 percent produkcie by mohlo byť potravinárskej kvality. Podľa plánov by sa žatva pšenice mala začať vo všetkých oblastiach v polovici júla.

Na rozdiel od Maďarska, západné a severné oblasti Európy postihlo túto na jar sucho. Podľa svetovej meteorologickej organizácie WMO a jej hlásenia zo začiatku júna, sa medzi obdobím február až máj vyskytli zrážky iba na 40-80 percent z priemeru rokov 1951-2000. V určitých oblastiach množstvo zrážok nedosiahlo ani 40 percent.

Francúzsko: Práve túto krajinu postihlo sucho najvýraznejšie. V období od januára do apríla tu bolo jedno z najsuchších období od roku 1975. Podľa France Météo boli mesiace marec a apríl najsuchšími za posledných 50 rokov. Začiatkom júna sa síce situácia zlepšila, veľa zmien to ale neprinieslo. Francúzsko z toho dôvodu vyčlenilo jednu miliardu eur na podporu postihnutých poľnohospodárov. Podobná situácia je aj vo Veľkej Británii.

Dopyt po pšenici je vysoký a keďže USA, Kanada ani západná Európa nemajú výnimočne dobré prognózy na produkciu tejto komodity, analytici predpokladajú orientáciu trhu práve na pšenicu z Maďarska a východnej Európy, pritom hovoria najmä o Ukrajine a Rusku.

Rakúsko: Náš západný sused počíta tento rok s úrodou 2,7 mil. ton, čo by bolo o 3 percentá menej, ako v minulom roku. Pokiaľ bude vhodné počasie, tak i kvalita by mohla byť dobrá až veľmi dobrá.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments