Pšenica – pohľad na obchodovanie v 46. týždni
Medzinárodný trh so pšenicou je stále viac pod tlakom prebytku. Prognózy produkcie a konečných zásob na konci sezóny rastú z mesiaca na mesiac. Aktuálna prognóza sa momentálne pohybuje len o cca. 2 % pod rekordnou úrodou z minulého roka.
Karty podľa amerického ministerstva mieša hlavne Rusko a Ukrajina, kde sa ruská úroda pšenice v roku 2009 – 59,5 mil. ton blíži k rekordnej úrode z roku 2008, keď dosiahla 63,7 mil. ton. Rozdiel pre Ukrajinu je o niečo väčší, a to 5,4 mil. ton. Predpokladá sa, že úroda dosiahne 20,5 mil. ton. Exportný potenciál oboch krajín je obrovský, pretože ešte značné množstvo pšenice z minuloročnej úrody nie je zobchodovanej.
Ceny naďalej ovplyvňujú aj štáty v okolí Čierneho mora, s ktorými súperia najväčšie exportné krajiny ako USA, Kanada a samotná EÚ.
Celý minulý týždeň ceny na svetových burzách znova ovplyvňoval kurz dolár/euro. V pondelok sa európske trhy uzatvárali rozdielne. Burza v Chicagu zaznamenala nárast ceny pšenice, vďaka už spomínanému kurzu.
V utorok ceny ovplyvnila prognóza USDA, keď sa znova mierne zvýšil odhad úrod pre pšenicu a pre sóju. Cena pšenice na burze CBOT ovplyvnená nebola, naopak porástla o cca. 1 euro aj vďaka kurzu. Parížska burza zaznamenala v utorok mierny pokles.
Od stredy sa na tejto burze prestalo obchodovať s novembrovým termínom, čo je viditeľné aj na grafe. Od 11.11. sa obchoduje s termínom január.
Do konca týždňa aj vďaka tendencii stále oslabujúceho dolára a kurzovému zisku pri cene ropy, došlo na oboch sledovaných burzách k stabilizácii cien a možno hovoriť aj o navýšení cien od začiatku týždňa pre burzu CBOT o cca. 4,5 % a pre EURONEXT od stredy o cca. 0,7 %. Budapeštianska burza BÉT sa tento týždeň stabilizovala, atmosféra bola pokojná a výkyvy cien sú spôsobené skôr kurzovými pohybmi voči Euru.