Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Z domova

Prvýkrát žiadame o redistributívnu platbu

Prvýkrát žiadame o redistributívnu platbu
insert_photoZora Mimex

Veľa sa o nej hovorilo už v minulosti, do praxe však po prvý raz vstupuje v tomto roku. Redistributívna platba sa stane realitou aj na Slovensku. Poľnohospodári o ňu žiadajú aktuálne v rámci žiadosti o priame platby. Slovensko sa tak pridáva k desiatke európskych krajín, ktoré takúto formu podpory už využívajú.

„Oprávneným príjemcom je poľnohospodár – fyzická alebo právnická osoba vykonávajúca poľnohospodársku činnosť. Žiadosť o redistributívnu platbu je súčasťou žiadosti o priame platby, ktoré sa prostredníctvom tzv. jednotnej žiadosti predkladajú každoročne do 15. mája na regionálne pracoviská Pôdohospodárskej platobnej agentúry,“ uviedol Daniel Hrežík z ministerstva pôdohospodárstva.

28 krát 50

Redistributívna platba sa na Slovensku vzťahuje len na prvých 28 hektárov. Dostanú ju veľkí aj malí roľníci.

„Nahlásené plochy príjemcu musia plniť všeobecné požiadavky na poskytnutie priamych platieb. Nahlásené plochy musia byť okrem iného príjemcovi k dispozícii, teda na nich musí hospodáriť. Plocha musí byť vedená v systéme identifikácie poľnohospodárskych pozemkov – LPIS,“ dodal Hrežík.

Hoci sa pri plánovaní platby hovorilo o vyšších sumách, do praxe sa dostane platba vo výške 50 eur na hektár.

„Systém, akým sme zaviedli redistributívnu platbu na Slovensku, je, dá sa povedať, kompromisom a myslím si, že poľnohospodári sú s ním spokojní,“ vyjadril sa predseda SPPK Emil Macho.

Menšie poľnohospodárske subjekty by si vedeli predstaviť aj vyššiu podporu. Napriek tomu sú so zavedením redistributívnej platby spokojní.

„Samozrejme, že to pomôže. Každá pomoc malým, mladým a rodinným farmám pomôže slovenskému vidieku. Pre nás je dôležité, že sa v tomto roku redistributívna platba zaviedla, a máme teraz čas do augusta, aby sme ju nastavili možno aj lepšie a vyššie,“ uviedol predseda Združenia mladých farmárov Milan Jurky.

Zneužívanie sa nepredpokladá

Redistributívnu platbu poznajú farmári napríklad v Nemecku, kde ju dostávajú až na prvých 46 hektárov, alebo vo Francúzsku, kde je to až 52 prvých hektárov. U nás si môže poľnohospodár nárokovať platbu na plochu do 28 hektárov, pričom najmenšia možná podporená plocha musí mať aspoň hektár.

„Priame platby sa poskytnú na základe žiadosti, ak poľnohospodárska plocha dosahuje výmeru najmenej 1 hektár, pričom táto výmera môže predstavovať viaceré súvislé časti dielov pôdnych blokov príslušného druhu poľnohospodárskej plochy s výmerou najmenej 0,3 hektára. Redistributívna platba je plošná oddelená platba od akejkoľvek produkcie,“ vysvetlil Daniel Hrežík z MPRV SR.

Rezort neočakáva, že redistributívna platba bude motivovať veľkých poľnohospodárov k tomu, aby svoje podniky drobili na menšie, alebo, že vlastníci pôdy, na ktorých agrosubjekty hospodária, začnú rušiť nájomné zmluvy.

„Na Slovensku roky funguje takzvaný zákonný nájom. Mnoho pozemkov je ešte takto zastrešených, takže nie je možné, keď je výpovedná lehota jeden hospodársky rok, aby vlastník ešte v tomto roku dostal tento pozemok aj do užívania, lebo musí ubehnúť hospodársky rok,“ uviedol štátny tajomník MPRV SR Martin Fecko.

Čo na to odborník?

Drobenie agropodnikov nepredpokladá ani odborník.

„Vlastníkov sa táto platba v podstate netýka. Týka sa poľnohospodárov, ktorí obhospodarujú pôdu. Navyše, jedná sa o relatívne nízku sumu. Maximálne sa dá na celej sume na 28 hektárov získať 1400 eur ročne a žiadateľ musí splniť množstvo podmienok, takže pre bežného človeka to asi nebude lukratívne,“ myslí si Ján Pokrivčák zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity.

Podľa neho je suma prvým signálom, ktorý menším agrosubjektom naznačuje, že sú pre štát dôležití.

„Je to suma, ktorá môže menším podnikom pomôcť napríklad investovať do nejakého malého traktora na splátky, investovať do rozvoja fariem a prípadne ich pomôcť presvedčiť, aby zostali na vidieku,“ dodal Pokrivčák.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: Zora Mimex

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments