Prvé výsledky zberu jesenných plodín
Daždivé počasie v minulých dňoch pribrzdilo zber jesenných plodín, ktorý tak zatiaľ nedosiahol väčší rozsah a nedajú sa z neho vyvodzovať závažnejšie závery vo vzťahu k tohtoročným výsledkom.
Podľa dispečingu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) bolo k 16. septembru 2014 zozbieraných 2 415 hektárov (ha) slnečnice z celkovej výmery vyše 77-tisíc ha, 825 ha cukrovej repy z pestovateľskej plochy nad 22-tisíc ha a 913 ha zemiakov, ktoré sa v tomto roku v SR pestujú na ploche 8 340 ha.
Regionálne poľnohospodárske a potravinárske komory, z ktorých hlásení sa centrálny dispečing SPPK zostavuje, neavizovali zatiaľ žiadny zber zrnovej kukurice, ktorej tohtoročná výmera dosahuje 219 607 ha, takže je asi o 12-tisíc ha medziročne nižšia.
V niektorých regiónoch – napríklad v okrese Martin – pokračuje ešte žatva letných plodín a zároveň sa rozbieha aj zber tých jesenných.
Doterajšie priemerné hektárové úrody slnečnice sa pohybujú v rozpätí od 2,3 tony (t)/ha do 2,99 t/ha, pričom Štatistický úrad (ŠÚ) SR odhaduje tento ukazovateľ na 2,76 t/ha, keď vlani dosiahol 2,33 t/ha. Cukrová repa vykazuje podľa prvých výsledkov hektárové priemery mierne nad hranicou 60 t, pričom ŠÚ SR ich v tomto roku odhaduje asi o 2 t/ha nižšie a minuloročná skutočnosť bola nižšia dokonca takmer o 4 t/ha. Veľké rozdiely v hektárových priemeroch sa doteraz zaznamenali u zemiakov, keď sa pohybovali v intervale od 18,47 t/ha až do 39 t/ha. Ostatný odhad ŠÚ SR počíta v tomto roku s priemernou hektárovou úrodou zemiakov 19,74 t/ha, čo by bolo o 12,2 % viac ako v roku 2013.
Zemiaky, kedysi označované za druhý slovenský chlieb, dnes zďaleka nedosahujú také pestovateľské výmery, ako na začiatku sociálno-ekonomickej transformácie. Najmä v tradičných pestovateľských oblastiach Liptova, Oravy a Spiša komplikovalo začiatok zberu vlhké počasie. Slovensko je v produkcii konzumných zemiakov sebestačné zhruba na 70-75 %. V tomto roku však pestovatelia zaznamenali približne 50-percentný pokles nákupných cien, zapríčinený nielen očakávanou vyššou úrodou, ale aj ruským embargom, v dôsledku ktorého najmä veľkí producenti v EÚ, akými sú Nemecko, Francúzsko, Holandsko alebo Belgicko, sa budú snažiť umiestniť svoju produkciu na trhu ostatných členských krajín. Výrazný cenový pokles zaznamenáva aj kukurica, predstavujúca jednu z kľúčových plodín slovenskej rastlinnej výroby.