Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jesen LEFT
Branding VUB 2019 Jesen RIGHT
Branding VUB 2019 Jesen TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Lesníctvo Z domova

Proti zveri bojujú aj lesníci

chat_bubbleKomentáre: 4 visibilityZobrazenia: 1066
UniCredit Bank 2018

Lesná zver dlhodobo spôsobuje škody nielen poľnohospodárom na poliach, ale aj v lesoch. Lesníci preto plánujú obnoviť poškodené porasty a ochrániť mladé stromy. V rámci cezhraničného slovensko-maďarského by malo byť zastabilizovaných asi tisíc hektárov lesov u nás aj v Maďarsku. Projekt má celkovú hodnotu takmer 780 tisíc eur.

Na slovenskej strane sa projekt dotkne štyroch lokalít v Štiavnických vrchoch a Krupinskej planine. Tamojšie lesy dlhodobo trpia vplyvom premnoženej zveri. Tá les miestami poškodila natoľko, že pôvodné porasty, najmä dubu a buku, začali prerastať agáty, jasene a hraby. Tie sú v lesoch nežiaduce a pomerne rýchlo sa šíria aj na úkor pôvodných drevín. Cieľom projektu je preto posilniť prirodzené porasty duba a buka

„Naším cieľom je pestovať a chrániť stabilitu, silu a výkonnosť prirodzených lesov. Stabilizovať rovnorodé a rovnoveké ohrozené porasty a postupne ich prebudovať na zmiešané drevinovo pestré, výškovo a hrúbkovo diferencované ekologicky stabilnejšie lesy“, vysvetlil generálny riaditeľ Lesov SR Marian Staník.

Za týmto účelom plánujú lesníci viaceré opatrenia – najmä vyžínanie, ochranu mladých porastov repelentovaním, ale aj budovaním drevených a pletivových oplôtkov. Tie by mali stromy ochrániť pred škodlivým pôsobením premnoženej zveri. Na posilnenie bukových a dubových porastov tiež lesníci vyčistia a vykosia neželané druhy krov a stromov v počte asi 1 400 000 kusov. Podobné opatrenia vykonajú s podporou európskych peňazí aj lesníci v Maďarsku, konkrétne v pohoriach Börzsöny a Cserhát. Výsledkom opatrení má byť zvýšená ochrana a stabilita lesov na území asi tisíc hektárov.

V rámci projektu vznikne tiež zelená cesta s dĺžkou celkovo takmer 4 kilometre, a to obnovením lesníckeho náučného chodníka v lokalite Lipová pri Počúvadle, či detské ihrisko v maďarskom Romhány. Tie majú napomôcť k zvýšeniu turizmu v lesoch a tým aj zvyšujúcemu sa povedomiu o lesoch a práci lesníkov.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1421 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

4 komentáre

 1. R.Slocík
  13. marca 2018

  Znížiť stavy zveri! Nič iné z dlhodobého hľadiska nepomôže. Vyhadzujú sa prostriedky na hlúposti. Kto zaplatí škody a náklady na opatrenia poľnohospodárom? Popri riešení špekulantov v poľnohospodárstve treba riešiť aj špekulantov a vplyv „vplyvných“ v poľovníctve!

  Odpovedať
 2. jm
  13. marca 2018

  Aj v radoch tzv. poľnohospodárov sa nájdu experti. Konkrétne ako členovia združení zabezpečia vývoz kukurice po vlečkách na jedno miesto a takto sa snažia udržať zver za každú cenu vo svojom revíre. Alebo poznám aj prípad keď sa ponechal vyše sto hektárový porast kukurice na koreni tak isto za účelom udržania zvery. Položil som im otázku prečo toto svinstvo robia pri rozhovore s poľnohospodármi ktorých opisujem. Odpoveď znela vyššie záujmy . Aké asi sú tie vyššie záujmy? Myslím že aj títo pätolýzači sú tiež škodnou pre poľnohospodárov. Pokiaľ dorastie trofejný kus pre vyvolených tak nejaký čas určite ubehne a poctivý poľnohospodár môže každý rok len hromžiť nad zničenou úrodou.

  Odpovedať
 3. agrarnik zHN
  14. marca 2018

  Treba odstaviť poľovnícku oligarchiu, ktorá sa chodí do lesa zabávať a robí si srandu z roľníkov. Stavy lesnej zvery dostať na normované stavy a prestať robiť z lesnej zvery výkrmové zvieratá. Toto dokáže len profesionálny tím a nie Jägeroligarchie tvorená poslanacami NR SR a privatizérmi v politických kabátoch.

  Odpovedať
 4. rudo cizma
  15. marca 2018

  som za regulované zníženie stavu „vysokej“ a “ čiernej“ zveri, treba jednoducho vymyslieť „podporu štátu“ na výkup diviny a následný odpredaj alebo distribúciu mäsa

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.